Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące inicjatywy „Aktywne Roztocze”. To porozumienie samorządów partnerskich gmin powiatów kraśnickiego, janowskiego, biłgorajskiego, zamojskiego, tomaszowskiego oraz Zamościa.
Samorządowcy chcą razem działać na rzecz tzw. Obszaru Roztoczańsko-Puszczańskiego, na terenie którego znajduje się park narodowy, 5 parków krajobrazowych, 20 rezerwatów przyrody, 24 obszary chronionego krajobrazu oraz specjalne obszary ochrony ptaków. Nic więc dziwnego, że przyszłość regionu wiążą z rozwojem turystyki.
– Z badań wynika, iż turystyka kulturowa jest modna. Jest określona mianem „hitowy produkt przyszłości” – czytamy w projekcie „Aktywne Roztocze”. – Popyt na wakacje oferujące wyłącznie kąpiele słoneczne będzie nadal malał. Obecnie turyści zaczynają uprawiać turystykę z nastawieniem na rozrywkę, emocje i edukację. Wzrastać będzie też popyt na produkty związane z odnową biologiczną, czyli sanatoria i ośrodki rekreacyjne.
To właśnie w tym kierunku mają iść zmiany. Żeby ściągnąć turystów na Roztocze inicjatorzy przedsięwzięcia chcą m.in. przebudowy i modernizacji dróg, chodników i parkingów, stworzenia infrastruktury ostatniej mili sieci szerokopasmowej. Stawiają na powiązanie lokalnych szlaków turystycznych z ponadregionalnymi szlakami Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza, a także Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Chcieliby też zwiększenia dostępności do miejsc i obszarów chronionych, ale z jednoczesnym zabezpieczeniem przed nadmierną i niekontrolowaną „presją turystów”. W planach jest także poprawa funkcjonowania geoparku „Kamienny Las na Roztoczu”, odnowa obiektów dziedzictwa kulturowego, ochrona zabytków ruchomych i promocja gospodarcza zintegrowanej oferty turystycznej obszaru.
Roztocze ma też kusić regionalnymi potrawami i tradycyjnymi produktami rękodzieła, które sprzedawane miałyby być na stworzonych w tym celu targowiskach lub specjalnych sklepikach.
– Konieczne jest także eliminowanie zagrożeń powodziowych i inwestowanie w gospodarką komunalną – piszą samorządowcy i dodają, że rozbudować trzeba sieć kanalizacyjną i kanalizację deszczową. Ma być też więcej latarni. Przeprowadzić trzeba też termomodernizację obiektów użyteczności publicznej i gazyfikację gmin. Mieszkańców namawiać trzeba jednak do wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Uwagi do planu można składać do 10 czerwca w Urzędzie Miasta Tomaszów Lubelski.