Europejskie Dni z Tradycją w gminie Zamość zaczynają się w sobotę i potrwają tydzień. W programie m.in. prezentacje dawnych sprzętów i sposobów ich użycia, degustacje potraw regionalnych i występy zespołów folklorystycznych m.in. ze Słowacji.
Dlaczego Wysokie to centrum obchodów Europejskich Dni z Tradycją? Wynika to z przedsiębiorczości i miłości do tradycji mieszkańców tej wsi.
Kilka lat temu wpadli na pomysł utworzenia muzeum. Kilkanaście członkiń koła w towarzystwie mężów, synów i m.in. druhów z OSP przetrząsnęło okoliczne strychy, szafy i stodoły.
Powyciągali z nich mnóstwo wysłużonych kołowrotków, zabytkową pompę strażacką, stare niecki, dzieże, obrazy, mnóstwo garnków, lampy naftowe i malowane skrzynie. Zgromadzili kilkaset zabytków.
Potem umieścili je w dwóch salach, które wygospodarowali w miejscowym Domu Ludowym. Tak powstało wiejskie muzeum. – I cieszy się zainteresowaniem – podkreśla pani Henryka.
Pani kustosz wraz z członkiniami miejscowego KGW uczy dzieci tradycji, pokazuje stare sprzęty i potrafi o nich opowiadać godzinami.
Władze gminy Zamość chcą to wykorzystać. Dlatego tam zorganizowano Europejskie Dni z Tradycją. W dniach 24-30 kwietnia będą się tam odbywały całodniowe prezentacje dawnych sprzętów oraz degustacja regionalnych potraw.
Natomiast 25 kwietnia w Zespole Szkół w Wysokiem odbędą się szumne Spotkania z Tradycją (początek godz. 14). Na scenie wystąpią zespoły folklorystyczne z Polski i Słowacji, będzie też pokaz rękodzieła.
Obok staną też liczne stoiska i "ludowe” kramy. – Nasze muzeum nie zmieści wszystkich gości, dlatego ZS nam pomaga – tłumaczy Henryka Sobczuk.
Grupy zorganizowane, które chcą zwiedzić podczas obchodów muzeum oraz uczestniczyć w pokazach muszą się wcześniej zgłosić do Ośrodka Promocji, Turystyki i Sportu gminy Zamość (ul. Peowiaków 92). Bliższe informacje tel. (84) 627 00 83.