Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 czerwca 2021 r.
18:15

Jak Zamość okrąża polityczny kłopot z rondem. Otrzyma ono nazwę "im. Marii i Lecha Kaczyńskich"?

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A
Rondo u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Lubelskiej, Wiejskiej i Wojska Polskiego. Miało dostać za patrona gen. Józefa Hallera. Nie dostało
Rondo u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Lubelskiej, Wiejskiej i Wojska Polskiego. Miało dostać za patrona gen. Józefa Hallera. Nie dostało (fot. Kazimierz Chmiel)

Jest projekt uchwały o zamiarze nadania nazwy planowanemu rondu w Zamościu im. Marii i Lecha Kaczyńskich. To próba rozwiązania kłopotliwej sytuacji, jaka powstała podczas poprzedniej sesji. Wówczas pojawił się kontrowersyjny pomysł na uhonorowanie państwa Kaczyńskich na innym rondzie. Niewiele brakowało, a radni PiS by musieli głosować, że nie chcą upamiętniać w Zamościu pary prezydenckiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek radni z Komisji Samorządu i Porządku Publicznego będą opiniować projekt uchwały w sprawie zamiaru nadania nazwy rondu na osiedlach Orzeszkowej-Reymonta, Kilińskiego i Planty w Zamościu. Z treści uchwały wynika, że chodzi o wyrażenie intencji co do nazwania ronda po jego wybudowaniu u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Sadowej i Peowiaków imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. I że zaproponowana nazwa wymaga wcześniejszego zaopiniowania przez mieszkańców osiedli, na terenie których znajdzie się rondo.

Uzasadnienie intencyjnej uchwały, którą proponują władze miasta, przypomina sytuację z poprzedniej, majowej sesji. Chodzi o spór dotyczący nazwania innego, istniejącego już w Zamościu ronda u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Lubelskiej, Wiejskiej i Wojska Polskiego. W banalnie zapowiadającym się głosowaniu miało dostać za patrona gen. Józefa Hallera. Nie dostało.

Burza majowa

31 maja w porządku obrad rady miasta były projekty uchwał dotyczące nadania nazwy dwóm rondom. Jedno znajduje się na osiedlu Promyk u zbiegu ulic: Krysińskiego, Sienkiewicza i Żdanowskiej. Miało dostać nazwę ppor. Stanisława Witeszczaka. Poszło błyskawicznie, „za” było 22 radnych, jedna osoba się wstrzymała, nikt nie był przeciw.

Następne było rondo na osiedlach Orzeszkowej-Reymonta, Kilińskiego i Powiatowa, które – jak chciał projekt uchwały – miało mieć nazwę gen. Hallera.

Wybrali ją mieszkańcy tych trzech osiedli jeszcze w marcu, podczas głosowań. Na każdym z osiedli wygrała inna propozycja, ale bohater czasów walki o Niepodległość zdobył najwięcej głosów. I to przyjęto za wersje oficjalną, choć były wątpliwości co do prawidłowości organizacji tych wyborów.

Jednak zanim doszło do głosowania, radny Dariusz Zagdański (PiS), wiceprzewodniczący RM w Zamościu, zgłosił wniosek, żeby rondo nie nazywało się gen. Hallera, ale nosiło imię śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Najpierw na sali była konsternacja. Zaskoczeni byli nawet radni klubu PiS. A potem była dyskusja trwają niemal dwie godziny.

Bo problem zrobił się polityczny. W szczególnie niezręcznej sytuacji wiceprzewodniczący postawił koleżanki i kolegów ze swojego klubu i z klubu prezydenta Andrzeja Wnuka. Niewiele brakowało, a radni PiS by musieli głosować... przeciw nazwaniu ronda imieniem pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Do wyboru mieli działanie wbrew woli mieszkańców (czytaj: wyborców), którzy przecież chcieli generała.

Źle czy gorzej

Wówczas opozycyjny radny Sławomir Ćwik zgłosił wniosek, by w takim razie projekt uchwały nadającej nazwę rondu w ogóle zdjąć z porządku obrad. I wówczas się okazało, że ten pomysł w ogóle się nie spodobał opozycji, która uważała, że należy odrzucić w głosowaniu pomysł wiceprzewodniczącego i przegłosować nazwę, którą wskazali mieszkańcy.

Jednak Piotr Błażewicz (PiS), przewodniczący rady, wybrnął z sytuacji, poddając pod głosowanie, czyj wniosek jest dalej idący: radnego Ćwika czy radnego Zagdańskiego?

Kto śledzi głosowania w sali Consulatus zamojskiego Ratusza, mógł być zdziwiony, widząc jak jednomyślni są radni opozycyjni z radnym Zagdańskim i opowiadają się za... wnioskiem Zagdańskiego. Ale pozostali członkowie klubu PiS i radni prezydenccy byli w większości. Podobnie został przyjęty pomysł, by zdjąć z porządku obrad przyjęcie uchwały w sprawie nazwania ronda imieniem gen. Hallera.

– Próbowałem wówczas pogodzić zwaśnione strony, bo przecież było kilka propozycji nazwy, nie tylko generała Hallera. Inna rzecz to samo głosowanie. Na jakiej podstawie prawnej zarządy trzech osiedli je w ogóle przeprowadziły? I jak ono było zorganizowane? Zresztą nie tylko ja zwracałem uwagę na ten problem, rozmawialiśmy o tym po posiedzeniu komisji – wspomina ostatnią sesję radny Dariusz Zagdański, który nadal ma wątpliwości co do sposobu organizacji głosowania, w efekcie którego przyjęto, że mieszkańcy trzech osiedli zaopiniowali pozytywnie nazwę gen. Józefa Hallera.

Uchwała intencyjna, która się pojawia teraz, jest próbą pogodzenia woli mieszkańców i uhonorowania państwa Kaczyńskich, jak chciał wiceprzewodniczący.

Oba ronda będzie dzielić odległość około półtora kilometra.

I co teraz

– W kwietniu na spotkaniu klubu w luźnej rozmowie zaproponowałem, żeby uhonorować w Zamościu Marię i Lecha Kaczyńskich. Bez żadnych konkretów, po prostu to był tylko pomysł. Ale stało się, jak się stało. Z dyskusji, jaka się odbyła na sesji i z rozmów z mieszkańcami wynika, że wszyscy są „za”. Dlatego jest ten projekt uchwały. Dajemy sygnał, że jest taka wola – mówi przewodniczący Piotr Błażewicz. I dodaje, że jeśli w trakcie zbierania pomysłów na nazwę ronda pojawi się np. nazwa Ofiar katastrofy smoleńskiej, bo takie głosy też są, to oczywiście będzie brana pod uwagę.

Gdyby 28 czerwca radni przegłosowali uchwałę intencyjną, rozpocznie to procedury identyczne jak przy poprzednich rondach i ich nazwach. Mieszkańcy osiedli znów będą głosować.

– Nikt nie uzgadniał ze mną pomysłu nazwania ronda u zbiegu ulic Piłsudskiego, Sadowej i Peowiaków imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich ani na ten temat nie rozmawiał. Podtrzymuję swoje zdanie w sprawie nazwania imieniem świętej pamięci Marii i Lecha Kaczyńskich ronda u zbiegu ulic Piłsudskiego, Lubelskiej, Wiejskiej i Wojska Polskiego. Ale decyzja należy do radnych – mówi wiceprzewodniczący Dariusz Zagdański, który nie rezygnuje ze swojego pomysłu i dodaje, że jest mu przykro, że w czasie poprzedniej sesji radni z klubu PiS i z klubu prezydenta Wnuka nie poparli jego wniosku.

Sesja wagi ciężkiej

28 czerwca szykuje się ciekawa i długa sesja, bo to posiedzenie, podczas którego będzie rozpatrywany doroczny raport o stanie miasta. Po przedstawieniu dokumentu – debata, w której oprócz radnych, mogą brać udział mieszkańcy. 15 osób. Po debacie – głosowanie nad udzieleniem prezydentowi Andrzejowi Wnukowi wotum zaufania.

W porządku obrad znajdzie się też wspomniana uchwała intencyjna oraz ponownie uchwała nadająca istniejącemu rondu nazwę gen. Hallera.

Kluczowy będzie porządek obrad i pewnie przyjmowanie go zajmie trochę czasu. Jeśli uchwała intencyjna zostanie przegłosowana jako pierwsza, los nazwy ronda „gen. Józefa Hallera” wyda się przesądzony. Mieszkańcy będą mieć swojego generała.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium