Mirosław Chmiel fotografował Akademię Zamojską. Zabytkowy gmach przechodzi właśnie remont, fotografie dokumentują jego stan zanim weszli tam robotnicy. Wystawę części prac, jakie powstały w ramach przedsięwzięcia od 6 grudnia można oglądać w Muzeum Zamojskim.
Akademia Zamojska, to uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. Zorganizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy, działała do likwidacji w 1784 przeprowadzonej przez Austriaków. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej i wileńskiej, uczelnią w Rzeczypospolitej. Okres jej świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku. Później stopniowo podupadała. W 1784, zamieniono ją w liceum. Współczesny nam wygląd, nadano Akademii w I poł. XIX wieku. Zniknęły wtedy ozdobne gzymsy, portale, obramienia okienne, dekoracyjny fryz. Zostały zamurowane arkady na dziedzińcu.
W październiku tego roku miasto podpisało z wykonawcą umowę, w listopadzie robotnicy weszli do zabytku. Zanim to się stało do Akademii Zamojskiej wszedł fotograf. Na otwieranej 6 grudnia o godz. 16 wystawie można zobaczyć tylko część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji przedsięwzięcia.
Mirosław Chmiel to artysta fotografik, który pochodzi z Zamościa i tam pracuje. Pokazał charakterystyczny gmach z wewnętrznym dziedzińcem od zamieszkałego przez gołębie strychu po mroczne zakamarki. Jak oceniają organizatorzy, powstał materiał o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych. W przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw o Akademii Zamojskiej. W całości zostanie przekazany do zbiorów Muzeum Zamojskiego a drugi komplet trafi do Archiwum Państwowego w Zamościu.
Mirosław Chmiel jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych a jego prace zdobyły wiele nagród. Jak oceniają znawcy, szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia architektury, fotografia krajobrazowa, fotografia krajoznawcza, fotografia portretowa oraz reportażowa.