Od 6 do 10 września potrwa tegoroczna 11. edycja Pardes Festiwal – Spotkań z Kulturą Żydowską. Jest to impreza wędrująca, więc zawita do trzech miejscowości.
Na początek będzie to Kazimierz Dolny (6-7-8 września) i Parchatka (6 września). Zaplanowano tam, m.in. lekcje historii, które poprowadzą wybitni znawcy historii Żydów na Lubelszczyźnie: profesor Andrzej Trzciński i Paweł Sygowski.
Ale w kazimierskim programie również m.in. odkrywanie żydowskiego kalendarza z Piotrem Kowalikiem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, oprowadzanie po kolekcji judaików Muzeum Sztuki Złotniczej, opowieść o żydowskim nowym roku i tradycyjnych potrawach na Rosz ha-Szana czy wernisaż wystawy grafik słynnego architekta i grafika, profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego „Synagogi pamiętają…”,.
Więcej szczegółów: Pardes Festival 2023 – program
Dwa ostatnie dni (9-10 września) zarezerwowano dla Zamościa. W programie m.in. spacer tematyczny w przestrzeni miasta „Obrazy z przeszłości: Zamość w czasach Icchoka Lejbusza Pereca, Róży Luksemburg i Bolesława Leśmiana” z Danielem Sabacińskim, ale również dwudniowy piknik miejski wokół Centrum „Synagoga”z muzyką na żywo. Przygrywać ma Kapela Koromysło!
Poza tym oba wieczory w Zamościu wypełnią koncerty: pieśni Mieczysława Weinberga do wierszy Julina Tuwima (9 września, sala koncertowa szkoły muzycznej) i „Żydowskie pieśni Ukrainy” we wnętrzu renesansowej synagogi (10 września).
Wstęp jest wolny, a wejściówki do odebrania w Centrum „Synagoga” FODZ.
Organizatorem kilkudniowego wędrującego festiwalu jest Fundacja Spichlerz Europy.