Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

29 września 2011 r.
19:24
Edytuj ten wpis

Kibice nie rozrabiają, ale zabrania im się oglądania meczów

0 4 A A
Dziwię się takiemu traktowaniu fanów Hetmana i Unii. Przecież nie rozrabiają – mówi Stanisław Pryciu
Dziwię się takiemu traktowaniu fanów Hetmana i Unii. Przecież nie rozrabiają – mówi Stanisław Pryciu

Kibice Hetmana Zamość i Unii Hrubieszów mogą zapomnieć o oglądaniu wyjazdowych meczów z udziałem swoich drużyn. W obawie przed zadymami właściciele stadionów zamykają je przed nimi na cztery spusty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niecodzienna sytuacja ma miejsce od miesiąca na Zamojszczyźnie. Policja straszy wójtów gmin, gdzie mają się odbyć mecze Hetmana i Unii, że jest duże prawdopodobieństwo zakłócenia porządku. A ci, chcąc mieć święty spokój, zakazują rozgrywania meczów.

Kluby: To obłęd

Z tego powodu tylko w ostatni weekend nie odbyły się spotkania w Księżpolu i Tarnogrodzie, a wcześniej w Zawadzie.

– To, co się dzieje, to jakiś obłęd – komentuje Wojciech Skuba, prezes klubu Echo. – Policja za bardzo tu ingeruje, bo jeśli u nas nie było żadnych zadym od dawna, to na jakiej podstawie wydaje negatywną opinię o tym meczu?

Policjanci nie mają sobie nic do zarzucenia.

– Przed meczem pytamy po prostu organizatorów, czy są w stanie zabezpieczyć porządek. Jeśli dostajemy odpowiedź negatywną, wówczas wysyłamy taką informację do wójta i to on podejmuje decyzję, czy mecz może być rozegrany, czy nie – twierdzi Milena Wardach, rzecznik policji w Biłgoraju.

• Ile rozrób kibiców odnotowaliście na swoim terenie?
– W tym roku nie było żadnej – odpowiada Wardach.
Wyłamanie Victorii

Pisma policji okazują się jednak skutecznymi straszakami. Na razie wyłamać się z zakazu władz gminy mieli odwagę jedynie działacze Victorii Łukowa Chmielek, którzy postanowili zagrać z Hetmanem. Efekt? – Fani z Zamościa zachowywali się wzorowo. Nie rozumiem tej histerii – mówi Marek Hyz, trener Victorii.
– Nasi kibice byli w tamtym sezonie na wielu wyjazdach i ich postawa nie budziła żadnych zastrzeżeń – dodaje Marcin Łyś, prezes AMSPN Hetman. Z kolei fani z Hrubieszowa zostali w tym sezonie wpuszczeni na mecz w Łaszczowie. Zachowywali się kulturalnie, prowadząc sportowy doping.

Związek oburzony

Całą sytuacją zbulwersowany jest prezes Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, organizacji prowadzącej rozgrywki. – Kibic jest najważniejszy, bez niego futbol traci sens – mówi Stanisław Pryciuk. – Dlatego dziwię się takiemu traktowaniu fanów Hetmana i Unii. Przecież nie rozrabiają. Nie rozumiem, dlaczego policja tak się uparła.

Niewykluczone, że szef ZOZPN spotka się wkrótce z komendantem wojewódzkim policji, żeby wyjaśnić przyczyny nagonki na kibiców.

– W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy przypadków rozrób na stadionach wywołanych przez kibiców Hetmana lub Unii. A jedna rzucona raca nie może być powodem histerii. Rozmawiam z wieloma piłkarzami, którzy też kompletnie nie rozumieją takiego działania. W końcu po to trenują cały tydzień, żeby wyjść na mecz i pokazać się kibicom – komentuje Pryciuk.
Robi się bałagan

Cała sytuacja wprowadza bałagan do rozgrywek – odwołane mecze są przekładane na późniejsze terminy, z reguły środowe, kiedy wiadomo że kibice nie są w stanie przyjść na spotkanie, tak jak w niedzielę. A nawet gdyby, to i tak są one rozgrywane bez udziału publiczności. Albo oddawane walkowerem.
– Robimy co możemy, żeby było inaczej. Próbujemy negocjować z wójtami. Ale jest ciężko. Krótko mówiąc, mamy problem i na razie nie wiem, jak z niego wybrnąć – przyznaje prezes związku piłkarskiego w Zamościu.

Nieoficjalnie mówi się, że działania policjantów z Zamojszczyzny są wynikiem wytycznych z Komendy Wojewódzkiej w Lublinie. – Nie ma takich zaleceń – odpowiada Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej policji. – To kwestia zaostrzonych wymogów znowelizowanej Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Nie wszyscy zdążyli im sprostać. Z tego, co wiem, to problem dotyczy nie tylko Zamojszczyzny, ale większości miejscowości w województwie i w Polsce.

To tylko opinia

Ustawa rzeczywiście jest bardzo rygorystyczna. A cały problem tkwi w infrastrukturze. Już przy 200 kibicach na obiekcie musi się pojawić ochrona, trzeba wydzielić sektory dla gości. Policja zastrzega też, że opinia wydawana przez nią nie jest wiążąca, więc organizator imprezy, czy właściciel danego obiektu może – ale nie musi – się do niej dostosować. – Jeśli wójt dostaje pismo, że istnieje jakieś niebezpieczeństwo, to daje mu to dużo do myślenia. Bo w razie zakłóceń porządku ponosi pełną odpowiedzialność za to, co się stanie – tłumaczy Wójtowicz.

Pozostałe informacje

 Światowy Dzień Środowiska na Politechnice Lubelskiej
Zdjęcia
galeria

Światowy Dzień Środowiska na Politechnice Lubelskiej

Warsztaty produkcji wodoru z wody, zielone pomięte ubrania, zioła, truskawki, maliny i poziomki - tak w środę Politechnika Lubelska świętowała Światowy Dzień Środowiska.

Lewica na finiszu kampanii chce Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego
Wybory do europarlamentu

Lewica na finiszu kampanii chce Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego

Europejski Fundusz Mieszkaniowy to pomysł Lewicy na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego. W jego ramach Unia Europejska miałaby przekazać 100 miliardów euro na budowę mieszkań. 10 miliardów miałoby trafić do Polski, co pozwoliłoby wybudować 100 tysięcy mieszkań.

Podróż do granic ludzkiego głosu
7 czerwca 2024, 18:00

Podróż do granic ludzkiego głosu

AudioFeels powraca do Lublina i zaśpiewa jednego dnia (7 czerwca) aż dwa koncerty: o 18:00 i 20:30. Będzie to wielki powrót grupy wykonującej muzykę w stylu Vocal Play – artyści śpiewając imitują brzmienie instrumentów!

(Do)RADCY - Odcinek 2 podcastu. Dzisiaj o zawiłościach prawa administracyjnego
(do)RADCY
film

(Do)RADCY - Odcinek 2 podcastu. Dzisiaj o zawiłościach prawa administracyjnego

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcastie z cyklu (do)RADCY!

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek przejmuje Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bychawie. Połączenie obu firm pozwoli wzmocnić pozycję zakładu z Radzynia Podlaskiego na rynku mleczarskim, a OSM w Bychawie, który od 1 lipca stanie się oddziałem Spomleku, uchroni przed likwidacją.

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni
galeria

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni

„Wisienka na torcie” wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. Były awanse na wyższe stopnie, odznaczenia, medale i krzyże zasługi.

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Po ośmiu latach, do Polski wraca międzynarodowy wyścig kolarski kobiet. Pod koniec czerwca, zawodniczki z całego świata będą przejadą przez najpiękniejsze miejsca w Lubelskiem.

Michał Żebrakowski to jeden z zawodników, który odchodzi z Motoru

Krótkie urlopy, pięć sparingów i trzy pożegnania. Motor Lublin przedstawił plan przygotowań

W środę Motor ogłosił plan przygotowań do nowego sezonu. Piłkarze nie będą mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek. We wtorek rozpoczęli urlopy, a do treningów wrócą już 17 czerwca. Beniaminek PKO BP Ekstraklasy rozegra pięć meczów kontrolnych. Są też nowe wieści kadrowe – z klubem żegnają się Piotr Kusiński, Przemysław Szarek oraz Michał Żebrakowski.

Potencjalni nabywcy dwóch samochodów honker 2324 z wyciągarką będę musieli zaoferować odpowiednio: co najmniej 8 tys. i 9 tys. zł.
Zdjęcia

Powojskowe mienie znów do kupienia. Ile za Honkera, a ile za wózek widłowy?

Aż 130 pozycji liczy lista sprzętu i pojazdów, który można kupić od lubelskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego. Na nowych właścicieli czekają m.in. wycofane ze służby dwa honkery, silniki oraz pakiety z częściami samochodowymi, a także wózki widłowe.

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Grupa Azoty S.A. nie finansuje już nowej hali sportowo-widowiskowej przy ul. Lubelskiej. Zawarta w roku 2022 umowa tytularna nie została przedłużona. Tymczasem przed obiektem nadal stoi duży pylon z napisem Grupa Azoty Arena - pozostałość po zakończonym sponsoringu.

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy
Zdjęcia
galeria

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy

W środę (5 czerwca) na finiszu kampanii wyborczej do europarlamentu Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję, na której przypomniało swoje postulaty i zachęciło do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach.

W nocy ze środy na czwartek będziemy mogli oglądać kolejny kosmiczny taniec satelit starlink.
film

Kosmiczny pociąg ponownie na niebie. Starlinki amerykańskiego miliardera widoczne nad Polską

Przed nami kolejny spektakularny pokaz. Będzie można podziwiać przelot satelit Starlink.

Podpisanie listu intencyjnego przez ministra Obrony Narodowej, marszałka Województwa Lubelskiego, prezydenta Lublina oraz prezesa Zarządu Portu Lotniczego Lublin S.A

113 hektarów dla śmigłowców w Świdniku. Wojsko przejmie trawiaste lotnisko

Co dalej z bazą dla śmigłowców szumnie zapowiadaną kilka tygodni wstecz. Zapytaliśmy MON, co się w tej sprawie dzieje.

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Do wojewody lubelskiego wpłynął dziennik budowy gigainwestycji w Małaszewiczach. Jednak spółka Cargotor w swoim harmonogramie zakłada, że umowę z wykonawcą przebudowy portu podpisze dopiero w drugim kwartale 2026 roku.

Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin.
Biłgoraj
film

To była pierwsza SOS Wioska Dziecięca w Polsce. Jutro świętuje jubileusz

Mija 40 lat odkąd w Polsce swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. A pierwsza taka placówka powstała w Biłgoraju i to tam odbędzie się jutro jubileuszowa feta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium