W Zamościu powstają dwa nowe przystanki kolejowe - Zamość Starówka i Zamość Wschód. Mają być uruchomione do czerwca.
- Zapewnią one sprawną obsługę pasażerów. Każdy z nich będzie miał nową nawierzchnię, wiatę, oświetlenie i tablice informacyjne. Planowany jest także monitoring - mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Przystanek przy ul. Peowiaków (Zamość Starówka) jest już prawie gotowy. Wykonawca ułożył płyty i nawierzchnię peronu. Pojawiły się także nowe latarnie. W najbliższym czasie zostanie także zamontowana wiata. Z kolei na przystanku przy ul. Legionów (Zamość Wschód) kończy się układanie kostki i montowanie lamp oświetleniowych. Miasto zajęło się budową dojścia do peronów i modernizacją przystanku autobusowego przy ul. Peowiaków.
- Nowe przystanki pozwolą na wygodniejszą podróż do Lublina. Pociągi regionalne dojadą do wschodniej części Zamościa, zatrzymując się na przystanku oddalonym tylko o kilkaset metrów od Starego Miasta. Wliczając dotychczas działającą stację kolejową, pociągi zatrzymają się w trzech punktach miasta - tłumaczy Dutkiewicz.
Inwestycja pochłonie ok. 2 mln zł. Obejmie także roboty na torach oraz przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
Kiedy będzie można skorzystać z nowych przystanków? - Nie później niż do czerwca. To jest optymalny czas, żeby przewoźnik mógł zaplanować zmiany w rozkładach jazdy. Wszystko zależy także od tego, kiedy dostaniemy pozwolenie na użytkowanie - mówi Dutkiewicz.
W tym roku miasto ma również w planach remont budynku dworca kolejowego. Chce go uruchomić na nowo oraz udostępnić część pomieszczeń organizacjom pozarządowym. Przy budynku ma powstać parking, który będzie służył m.in. osobom, które przyjeżdżają do pobliskiego zoo.
W grudniu do Zamościa, po ośmiu miesiącach przerwy, wróciły pociągi dalekobieżne. Pośpieszny kursuje do Rzeszowa, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Szczecina. Pociągi mają zmodernizowane wagony z klimatyzacją, gniazdka elektryczne, toalety z zamkniętym obiegiem i są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.