Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 czerwca 2022 r.
6:31

Tory do megalotniska zniszczą ich domy. Gniew okażą teraz na wielkim proteście w Warszawie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
15 7 A A
Protest z 10 czerwca, który pod pomnikiem Hetmana Jana Zamoyskiego zgromadził kilkuset mieszkańców gminy Zamość był dopiero początkiem ich walki z rządowymi planami inwestycyjnymi.
Protest z 10 czerwca, który pod pomnikiem Hetmana Jana Zamoyskiego zgromadził kilkuset mieszkańców gminy Zamość był dopiero początkiem ich walki z rządowymi planami inwestycyjnymi. (fot. A. Szewc/Archiwum)

Mówili, że na jednym proteście nie skończą i dotrzymują słowa. W poniedziałek jadą do Warszawy, by wykrzyczeć przed siedzibą spółki Centralny Port Komunikacyjny swój gniew, żal i sprzeciw wobec inwestycji. Planowane linie szybkich kolei zniszczą nie tylko ich domy, ale też przyrodę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Warszawie na pewno będzie w poniedziałek Dariusz Grechuta z podzamojskiego Żdanowa. Jedna z projektowanych linii kolejowych, która miałaby łączyć lotnisko CPK z granicą z Ukrainą została zaplanowana na jego działce.

– Przecinałaby miejsce, gdzie jest moja firma, także to, gdzie stoi dom moich rodziców i mój nowy budowany. Planowałem się do niego wprowadzać w lipcu, ale jak w maju dowiedziałem się, co się święci, to wszystkie prace przerwałem –opowiada mężczyzna.

Mówi, że nie odda ani ojcowizny, ani swojego majątku. – Naprawdę zrobię co tylko będę mógł, ale nie oddam, nie pozwolę. Jak przyjadą do mnie, nie ręczę za siebie, poleje się krew – zapowiada Grechuta.

Takich jak on, wściekłych mieszkańców naszego regionu jest więcej.

– w samej gminie Zamość linie kolejowe planowane są w kilkunastu miejscowościach. Do Warszawy wybierają się w poniedziałek też mieszkańcy Izbicy, Krasnegostawu, Tomaszowa Lubelskiego i Bełżca. Przyjadą też ludzie z innych rejonów Polski. Będą nas tam tysiące. Nie da się nas nie zauważyć – mówi pan Dariusz.

Swoje dalsze działania przeciwko planom inwestycyjnym rządu protestujący z gminy Zamość zapowiadali już podczas swojej pierwszej pikiety zorganizowanej 10 czerwca. Miała być przygrywką do dalszej walki.

W środę grupa (przedstawiająca się jako Przedstawiciele Lokalnej Społeczności z gmin Zamość i Adamów) wystosowała pisma do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W korespondencji wskazują, że szybkie koleje doprowadzą do degradacji środowiska. Piszą, że którykolwiek z czterech wariantów torów nie zostałby wybrany, pociągi będą jeździć przez siedliska zwierząt. Szczególnym zagrożeniem byłby dla przyrody tzw. wariant czerwony, który projektanci przewidzieli na obszarach chronionych programu Natura 2000, w Dolinie Górnej Łabuńki, czy Uroczyskach Lasów Adamowskich, ale też w otulinie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego.

„Ta nieprzemyślana inwestycja stwarza ryzyko spowodowania bezpowrotnych i druzgocących szkód w przyrodzie” – czytamy w zawiadomieniu podpisanym przez kilkadziesiąt osób, m.in. wszystkich sołtysów z gminy Zamość.

Jaki skutek przyniosą te pisma? Nie wiadomo. Pewne jest, że podobnych działań już podjęto kilka, a będzie ich więcej. Protesty rozsyłane były m.in. do parlamentarzystów, którzy w czwartek mieli wysłuchać pierwszego czytania projektu nowelizacji Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami. Na jej mocy wywłaszczani mieliby być w przyszłości właściciele działek pod linie kolejowe prowadzące do CPK.

– A po powrocie z Warszawy planujemy kolejne, głośne akcje. Żeby wszyscy dowiedzieli się, co rząd planuje nam tutaj zrobić – zapowiada Dariusz Grechuta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium