Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 lutego 2005 r.
21:25
Edytuj ten wpis

Niedobre bobry

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 0 A A

Bobry i wydry to chronione i miłe zwierzaki. Nie wszyscy darzą je jednak sympatią. Są utrapieniem m.in. zwierzynieckich urzędników i właścicieli stawów hodowlanych w regionie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Te miłe stworzenia wyrządzają ogromne szkody – denerwuje się Kazimierz Grabowski, były dyrektor Gospodarstwa Rybackiego w Topornicy. – Wydr jest mnóstwo, a każda z nich może zjeść nawet do 3 kg karpi dziennie. Bobry niszczą groble i drzewostan.
W latach 60. i 70. bobrom na Zamojszczyźnie groziło wyginięcie. W 1979 r. zostały ponownie zasiedlone w Roztoczańskim Parku Narodowym. Przywieziono je z północno-wschodniej Polski i wpuszczono do Wieprza. Po kilkunastu latach musiano je stamtąd usunąć, bo ich rozległe nory zagrażały bezpieczeństwu zabytkowego kościółka „na wodzie”. Bobry jednak wróciły. – Teraz mamy prawdziwą inwazję – powiedział
nam Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca. – Tylko w ubiegłym roku musieliśmy wokół stawu wyciąć kilkadziesiąt drzew podgryzionych przez bobry. Były to stare lipy, wierzby i modrzewie. Znów boimy się o bezpieczeństwo kościółka.
Zwierzyniecki magistrat od kilku miesięcy stara się o pozwolenie na ponowny odłów bobrów ze stawu. Na razie bezskutecznie. – Pisaliśmy w tej sprawie do ministra środowiska – mówi burmistrz. – Nasz wniosek trafił też do wojewody. Nadal czekamy na odpowiedź.
Właściciele stawów hodowlanych nie przyglądają się bezczynnie szkodom wyrządzanym przez bobry i wydry. Budują wokół zbiorników barykady i skomplikowane zasieki. Stawiają płoty, wbijają głęboko w ziemię rzędy pali, sadzą kolczaste krzewy i stawiają najeżone na sztorc badyle. – To niewiele pomaga – mówi Grabowski. – Bobry i wydry zawsze znajdą wyrwę, wydłubią dziurę, czy zrobią sobie jakiś tunel. Trudniej się z nimi walczy niż z kłusownikami.
W Gospodarstwie Rybackim w Topornicy bobry kilka lat temu przerwały groblę na jednym ze stawów. Wydry natomiast zajadają się rybami. – Kilka tygodni temu bobry podziurawiły tzw. doprowadzalnik wody do naszego stawu w Tarnawatce – złości się Bogusław Kurek, pracownik Gospodarstwa Rybackiego w Topornicy. – Zalało łąki dziesiątkom rolników. Te nawodne gryzonie ryją już chyba wszędzie. Natomiast wydr mamy tak dużo, że żerują nawet w dzień, latem i zimą. Zupełnie nie wiadomo co z nimi robić. Naszych stawów nie możemy ogrodzić, bo byłby to ogromny koszt.

Wydra dla Holendra


W naszym województwie żyje ok. 1,6 tys. bobrów. Aby przeciwdziałać wyrządzanym przez nie szkodom, na pniach drzew i na groblach zakłada się specjalne siatki. Przeciw wydrom skuteczne są pastuchy elektryczne stawiane wokół zbiorników wodnych. Poszkodowani mogą także starać się w Ministerstwie Ochrony Środowiska o odstrzał części zwierząt. – To byłoby jednak działanie skuteczne tylko na krótką metę – mówi Krzysztof Czochra, pracownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. – Odbudowa populacji bobrów i wydr była ogromnym sukcesem przyrodników. Nawodne ssaki świadczą o czystości naszego środowiska naturalnego. Bobry regulują przepływ wody w rzekach, co ma także niebagatelne znaczenie. Co ciekawe, naszymi wydrami interesują się Holendrzy.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium