Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

2 marca 2003 r.
20:16
Edytuj ten wpis

Pajęczynowe wieże przegrały

Autor: Zdjęcie autora Patryk Tabako
0 0 A A
Makieta z wieżami Vinoly'ego<br />
Makieta z wieżami Vinoly\'ego
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Projekt na zagospodarowanie terenu po World Trade Center wygrał Daniel Libeskind autor koncepcji "Ogród Świata”, pokonując Rafaela Vinoly'ego z jego Światowym Centrum Kultury. Jest pan związany jest od 10 lat z Vinoly'm. Co pan myśli o werdykcie?
- Jestem i zaskoczony i nie. Nowojorczycy preferowali projekt Vinoly'ego, jako bardziej wizjonerski, niekonwencjonalny i w pełni XXI-wieczny. Cieszył się on poparciem "New York Timesa”. Z kolei władze stanowe i miejskie były bardziej przekonane do tradycyjnego rozwiązania Libeskinda. Był on jednak dużo tańszy w realizacji od naszego. Jeden - 880 mln dolarów, drugi "tylko” 350 mln. To chyba zadecydowało, bo miasto boryka się z problemami ekonomicznymi.

• Na czym polegała koncepcja Rafaela Vinoly'ego?
- Nazywa się Światowe Centrum Kultury. Głównym akcentem projektu są dwie ażurowe wieże, w których przestrzeni umieszczone są różne funkcje. Podążając "od góry”... Tam, gdzie były dachy dawnego WTC - kompleksy zielni, rodzaj wiszących ogrodów. Na wysokości uderzania samolotów - struktura przenikająca z jednej do drugiej wieży mieszcząca muzeum. Po środku wysokości - centrum konferencyjno-kongresowe. I najniżej - centrum kulturalne z salami koncertowymi, teatralnymi, wystawowymi. Cała struktura wież miała być opleciona spiralnymi szynami, po których miały poruszać się gondole dowożące pasażerów do poszczególnych miejsc. Dookoła wież miał się znajdować kompleks ośmiu budynków biznesowo-biurowych i hotel. Nowojorczycy szybko ochrzcili projekt mianem "Pajęczynowych wież”, co nieźle oddawało jego sens.
• A konkurenci?
- Koncepcja Libeskinda polegała na centralnym wyeksponowaniu miejsca po byłych wieżach WTC z nieregularną szklaną bryłą muzeum oraz pięcioma budynkami w formie ściętych graniastosłupów wraz z 541-metrową iglicą, symbolicznym pomnikiem tragedii, wyższą o 90 metrów od najwyższych na świecie Petronas Towers w Kuala Lumpur. W tym projekcie ślady dawnego WTC są dramatycznie odsłonięte i wyeksponowane, u nas - otoczone i jakby "chronione” przez strukturę wież. W sumie projekt Libeskinda nie jest niczym nowym w architekturze. To suma zacytowań rozwiązań już istniejących.

• Jest pan rozczarowany?
- Naturalnie. Zespól Rafaela Vinoly'ego wykonał pracę, która bardziej przemówiła do serc i umysłów nowojoryczyków niż... kieszeni władz miasta. Uważam, że nasz projekt byłby symbolem Nowego Jorku.

• Jest pan rodowitym zamościaninem robiącym karierę na Manhattanie. Jak pan tu trafił?
- Urodziłem się w Krasnymstawie. Do szkoły podstawowej chodziłem w Izbicy, a w Zamościu skończyłem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w 1976 roku. Po wojsku dostałem się na historię sztuki w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1985 roku ukończyłem studia. W połowie lat osiemdziesiątych wylądowałem w Nowym Jorku i dość szybko dostałem pracę w niewielkiej pracowni architektonicznej w dziale modeli. Przed 10 laty poznałem Rafaela Vinoly'ego, który zaproponował mi pracę u siebie.


• Co pan u niego robi?
- Praca działu prezentacji projektów polega na przygotowywaniu modeli studyjnych na użytek wewnętrzny biura, jak też do prezentacji. Z prostego szkicu trzeba wybudować formę przestrzenną, potem dokonywać kolejnych zmian według pomysłów architekta, no i - na koniec - tak przygotować model projektu, żeby przemówił do oglądających, jak realna realizacja.

Pozostałe informacje

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium