Koncepcja utworzenia takiej placówki zrodziła się jeszcze w 1978 roku, na konkretną decyzję trzeba było czekać ponad dekadę. Aż do 1994 roku, by oficjalnie powstał w Zamościu szpital im. Jana Pawła II. Funkcjonuje do dziś i właśnie świętował okrągły jubileusz.
Tego rodzaju rocznice są zawsze okazją do podsumowań. Nie inaczej było w przypadku Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II. Podczas obchodów jubileuszu wiele mówiono o historii placówki, także ostatnich latach jej funkcjonowania, ale również planach na przyszłość.
Dzisiejszy szpital „papieski” to 20 oddziałów, któe mogą przyjąć przeszło 550 pacjentów. To również 35 specjalistycznych poradni pracujących w systemie ambulatoryjnym i 17 zakładów oraz pracowni.
>>> Pediatria pęka w szwach. A jeszcze niedawno jej nie było <<<
Na przestrzeni trzech dekad placówka nie zmieniła swojej siedziby, ale została ona rozbudowana i w znacznym stopniu unowocześniona. Tylko w ostatnich latach dokonano w szpitalu wielomilionowych inwestycji, m.in. w najwyższej klasy sprzęt medyczny, ale też rozwój poszczególnych oddziałów. Jeden z takich przykładów to pediatria, otwarta w szpitalu „papieskim” niemal dokładnie 2 lata temu, a tuż przed rocznicowymi uroczystościami przeprowadzona do nowych pomieszczeń (w miejscu stacji dializ) z większą niż dotąd liczbą łóżek dla małych pacjentów.
W kolejne dziesięciolecie szpital wkracza też z gruntownie przebudowanym, bardziej komfortowym wejściem głównym. Nie brakuje również ambitnych planów na przyszłość. Z 33 do 60 łóżek ma być powiększony oddział onkologii klinicznej. Dyrekcja przymierza się również do stworzenia 46-łóżkowego oddziału geriatrycznego, ale też zorganizowania w miejscu starej pralni oddziału rehabilitacji łóżkowej, mogącego przyjąć 30 pacjentów. Rozwój szpitala to też wprowadzenie do procedur zabiegowych robotyki, stąd zamiar zakupu nowoczesnego aparatu operacyjnego typu „Da Vinci”.
>>> Precyzyjnie uderza w raka. Nowa metoda leczenia dostępna w Zamościu <<<
Zasadnicza część jubileuszowych obchodów odbyła się w czwartek. Gala z okazji 30-lecia została zorganizowana w Zamojskim Domu Kultury z udziałem mnóstwa gości, m.in. byłych dyrektorów placówki, szefów innych szpitali w regionie, przedstawicieli samorządu różnych szczebli, a także administracji rządowej. Od władz województwa obecny dyrektor Adam Fimiarz otrzymał „Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego”. Pamiątkowymi medalami odznaczono również sześciu najbardziej zaśłużonych pracowników.