Zamojski Szpital Niepubliczny jest na drugim miejscu w rankingu najlepszych ośrodków onkologicznych w kraju według portalu onkomapa.pl.
Jakość leczenia oceniali sami pacjenci w anonimowych ankietach. Jednym z najgorzej ocenionych ośrodków, podobnie jak w ubiegłym roku, jest Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
Zamojski szpital zdobył 4,7 pkt. (w skali 1 do 5). Ankietę wypełniło 131 osób. Użytkownicy portalu oceniali m.in. opiekę, organizację leczenia, wyposażenia ośrodka i przestrzegania praw pacjenta. Ankieta dotyczyła zarówno dostępności, jak i zachowania lekarzy podczas kontaktów z chorymi, czasu oczekiwania na wizytę, zabiegi i badania. Pacjenci oceniali także warunki w salach szpitalnych, czystość, wygląd i wystrój wnętrz oddziałów.
– Na pewno jest się z czego cieszyć. Myślę, że to zasługa personelu i warunków, jakie stworzyliśmy pacjentom w szpitalu i bazie diagnostycznej – mówi Sławomir Górski, ordynator oddziału hematologii w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. – Zabytkowy budynek szpitala został gruntownie wyremontowany. Chcieliśmy stworzyć w nim prawdziwie rodzinną atmosferę, żeby pacjenci mogli oderwać myśli od choroby, stąd m.in. pastelowe kolory w pomieszczeniach.
Ordynator dodaje, że na profesjonalną opiekę przekłada się także współpraca szpitala z warszawskimi Instytutami Hematologii i Onkologii.
Dużo słabiej wypadło Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, które otrzymało tylko 3,4 pkt (69 ankiet). Szpital został nisko oceniony w kategoriach organizacja leczenia i wyposażenie ośrodka – po 3,1 pkt.. Użytkownicy docenili natomiast opiekę. W tej kategorii ośrodek otrzymał 3,6 pkt.
– Udział ośrodków w tym badaniu nie jest obowiązkowy. My nie wzięliśmy w tym udziału, bo jesteśmy w trakcie rozbudowy i zdajemy sobie sprawę, że warunki przed zakończeniem budowy nowego budynku nie były komfortowe i pacjenci mogli być z nich niezadowoleni – zaznacza Rafał Janiszewski, rzecznik COZL. – W związku z tym wyniki badania są dla nas krzywdzące. Gdybyśmy brali udział w plebiscycie, pacjenci mogliby wypełnić ankiety na miejscu, zachęcalibyśmy ich do udziału w badaniu. Wówczas grupa pacjentów byłaby reprezentatywna.
Ogólnopolska kampania „Razem tworzymy Onkomapę” Fundacji Alivia jest skierowana do chorych na nowotwory i ich bliskich. – Użytkownicy portalu mogą wielopłaszczyznowo oceniać szpitale onkologiczne, personel medyczny oraz inne typy ośrodków, m.in. centra radioterapii, placówki diagnostyczne czy przychodnie onkologiczne – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Alivia.
– Obecnie portal ma ponad 17 tysięcy odwiedzin unikalnych użytkowników miesięcznie. Pacjenci mogą wybrać najlepszy ośrodek, a szpitale – poprawić niedociągnięcia i podnieść jakość świadczonych usług – dodaje.