W piątek zakończyły się w Zamościu dwudniowe Warsztaty Endoskopowe, mające na celu upowszechnienie miniinwazyjnych metod w chirurgii przewodu pokarmowego. Brali w nich udział wybitni specjaliści, m.in. prof. Hans Joachim Schulz z Berlina, prof. Jarosław Leszczyński z Kliniki Chirurgii i Onkologii Szpitala Wojskowego we Wrocławiu i dr Jan Petkiewicz z Warszawy, opiekun zamojskiej pracowni. Do Zamościa zjechało z tej okazji około 140 chirurgów z całej Polski i sąsiedniej Ukrainy.
- Endoskopia jest dziedziną chirurgii zajmującą się diagnostyką i zabiegami terapeutycznymi w obrębie przewodu pokarmowego, a także wątroby, dróg żółciowych i trzustki - wyjaśnia doktor Robert Zymon, kierownik Zakładu Endoskopii. - Kiedyś takie zabiegi wymagały operowania, a teraz wykonuje się je za pomocą wprowadzanego do przewodu pokarmowego endoskopu.
Podczas zamojskich warsztatów zastosowano bezpośrednią łączność z teletransmisją obrazu tego co działo się na stole operacyjnym do sali konferencyjnej. Oglądający na bieżąco śledzili poczynania chirurgów i mieli możliwość bezpośredniego zdawania pytań.
Organizatorzy warsztatów zaprosili do Zamościa także przedstawicieli kas chorych. Wiele pracowni endoskopowych boryka się bowiem z problemami finansowymi, a będący na ich wyposażeniu sprzęt jest bardzo kosztowny i delikatny. Natomiast kasy chorych nie kontraktują tego typu zabiegów wybitnie oszczędzających zdrowie chorego. Wolą oszczędzać pieniądze.