Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 listopada 2020 r.
19:15

Szarżują szwoleżerowie mjr. R. Ruppa. Mural na szkolnej ścianie upamiętnia bitwę pod Komarowem

Autor: Zdjęcie autora agdy
Mural odwołuje się do lewej części tryptyku, który Jerzy Kossak namalował dla Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu
Mural odwołuje się do lewej części tryptyku, który Jerzy Kossak namalował dla Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu (fot. Urząd Gminy Komarów Osada)

Fragment obrazu Jerzego Kossaka trafił na ścianę szkolnej hali sportowej w miejscowości Komarów Osada. Tak gmina i Fundacja Kultury Miejskiej uczciły 100. rocznicę bitwy pod Komarowem. – Mural jest gotowy, ale nie było uroczystego odsłonięcia i nawet teraz nie ma jak zaplanować takiej uroczystości – mówi pani wójt

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkoła na której budynku powstało ścienne malowidło stoi w odległości koło 6 kilometrów od miejsca, gdzie w 1920 roku rozegrały się upamiętnione przez mural wydarzenia. Chodzi o bitwę z 31 sierpnia pomiędzy bolszewicką 1. Armią Konną a polską 1. Dywizją Jazdy, do której doszło w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

– Kossak to świetny malarz swoich czasów, choć może estetyka jego prac nie jest dzisiejsza. Ktoś może powiedzieć, że jest dosłowny. Ale był bardzo sprawny rysunkowo i świetnie wykształcony. I żył bliżej tamtych wydarzeń niż my, więc mógł wierniej namalować całą sytuację. Adaptacja obrazu z epoki, w czasie gdy powstaje tyle patriotycznych murali, wydała nam się ciekawym pomysłem. Bez wątpienia mural ma walor edukacyjny – mówi Mateusz Rokicki z Fundacji Kultury Miejskiej, który realizował projekt. – Oczywiście nasza praca nie jest po prostu kopią obrazu Jerzego Kossaka, a autorską interpretacją. Malarstwo sztalugowe i murale rządzą się swoimi prawami, choćby z powodu skali. Detale mające na obrazie kilka centymetrów, na ścianie o powierzchni bliski 100 metrów kw. mają kilka metrów. Pracowało nam się bardzo dobrze, chyba tylko jeden dzień był deszczowy – dodaje artysta, który zwykle zajmuje się malarstwem sztalugowym. W ramach działań fundacji realizuje także murale historyczne, czasami są to, podobnie jak w przypadku Komarowa Osady, przeniesienia konkretnych dzieł sztuki. Maluje też murale reklamowe i projekty typowo artystyczne.

Mural, który widać od ul. Kościuszki w Komarowie Osadzie (pow. zamojski), odwołuje się do lewej części tryptyku, który Kossak namalował dla Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Praca była tam do 1939 roku i zaginęła. Malarz tworzył repliki swoich dzieł. W prywatnych zbiorach zachowały się repliki skrzydeł tryptyku. Lewy przedstawia 2 pułk szwoleżerów majora Rudolfa Ruppa, który zdobywa szarżą wzgórze 255 na północ od Wolicy Śniatyckiej.

– Widziałam mural na etapie projektu. Gdy jest już gotowy, faktycznie robi wrażenie. Zwłaszcza, gdy się go ogląda z pewnej odległości. I chyba dobrze, że to obraz Kossaka, a nie coś nowoczesnego. Samo malowanie w żaden sposób nie zakłócało pracy szkoły, tylko wygrodziliśmy teren, żeby dzieci tam nie biegały – mówi Anna Kupiec-Niedźwiedź, dyrektor szkoły podstawowej. – Z powodu epidemii nawet nie było okazji porozmawiać z uczniami na ten temat ani wybrać się z klasami, pod mural, zapytać o ich ocenę. Historię bitwy pod Komarowem dzieci świetnie znają, co roku bierzemy udział w uroczystościach rocznicowych w Wolicy Śniatyckiej. W tym roku oczywiście skromniej. Ale we wrześniu klasy pojechały na wycieczkę na pole bitwy, żeby młodzież zobaczyła jak to miejsce wygląda – dodaje dyrektor.

– To jest wspólna inicjatywa Fundacji Kultury Miejskiej i gminy. My udostępniliśmy ścianę, fundacja zdobyła fundusze i zrealizowała projekt. Planowaliśmy, że mural będzie gotowy na 100. rocznicę bitwy ale się nie udało. Teraz trudno nam nawet zaplanować uroczystość odsłonięcia – mówi Wiesława Sieńkowska, wójt gminy Komarów Osada.

Korzystałam z informacji za: pinakoteka.zascianek.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium