Wprowadzona na terenie Starego Miasta strefa zamieszkania to początek zmian mających uspokoić i uporządkować ruch w zabytkowej części miasta. Kolejne już niebawem. Urzędnicy podkreślają, że strefa nie ma wpływu na Strefę Płatnego Parkowania, ta obowiązuje bez zmian
Na wlotowych ulicach, którymi można się dostać na Stare Miasto pojawiły się tablice informujące kierowców, że znajdują się w strefie zamieszkania – mówi Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu i wylicza: Wprowadziliśmy strefę z kilku powodów. To wnioski z analizy ruchu drogowego, głównie pieszego i turystycznego w tym rejonie miasta. Po drugie został przyjęty Plan Zarządzania Dobrem Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zakłada on m.in. ograniczenie ruchu samochodowego na Starym Mieście. Poza tym o rozwiązaniach, zwiększających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, którzy teraz mają pierwszeństwo przed pojazdami mówili nam turyści i mieszkańcy.
Nowak zapowiada, że to nie koniec zmian w ścisłym centrum. Kolejne będą polegały na ograniczeniu ruchu na części ulic Starego Miasta, zgodnie z założeniami wspominanego planu.
– Obowiązująca strefa zamieszkania, oprócz wprowadzenia dopuszczalnej prędkości 20 km/h, nie pozwala parkować poza wyznaczonymi miejscami. Teraz kierowcy na Starym Mieście parkują tam, gdzie się da i tam, gdzie się nie da również. Na początku Straż Miejska będzie pouczać, ale później będą mandaty. By ułatwić życie mieszkańców i osób, które pracują w obrębie strefy chcemy pogodzić dwie rzeczy. By Stare Miasto nie było jednym wielkim parkingiem i żeby jednak zachować jak możliwie najwięcej miejsc postojowych na obrzeżach Starówki, poza jej ścisłym centrum – dodaje dyrektor.
Przyjęty w lutym przez Radę Miasta dokument „Stare Miasto w Zamościu. Plan Zarządzania Dobrem Światowego Dziedzictwa UNESCO” związany jest z obecnością Zamościa na Liście Światowego Dziedzictwa. Jest tam już od 1992 roku, wówczas Plany Zarządzania nie były jeszcze wymagane. Dlatego miasto musiało taki dokument przygotować, a teraz wprowadza w życie jego wytyczne.
Bez zmian zostają zasady płatnego parkowania w centrum. Obszar Strefy Płatnego Parkowania się nie zmienia, podobnie, jak zasady i ceny. Urzędnicy pytani, dlaczego wprowadzają strefę zamieszkania na Starym Mieście właśnie teraz tłumaczą, że potrzeba było czasu, aby opracować, przeanalizować, uzgodnić i zatwierdzić odpowiednią dokumentację. Zależało im również, żeby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania związanego ze zmianą organizacji ruchu podczas trwających dużych imprez na Rynku Wielkim, m.in. transmitowanej przez TVP2 „Wakacyjnej Trasy Dwójki”.
Generalnie miasto jednak zachęca kierowców do korzystania z bezpłatnych parkingów oddalonych o 200–300 metrów od Starego Miasta. Mają one ogromne ilości niewykorzystanych miejsc postojowych, a ich odległość od Zespołu Staromiejskiego nie jest duża.