We wtorek szkoły średnie ogłosiły wyniki tegorocznej rekrutacji. W czwartek listy zostaną zamknięte. Szkoły czekają jeszcze na tzw. oświadczenia woli, czyli doniesienie oryginałów świadectw.
O przyjęcie do zamojskich szkół średnich starało się w tym roku ponad 2400 absolwentów gimnazjów (złożeniem kopii świadectw potwierdziło to jednak 2289 osób). W tej grupie było tylko 880 młodych zamościan. Pozostali chcą uczyć się w mieście, ale mieszkają poza nim.
- Ta tendencja utrzymuje się od lat, a z roku na rok uczniów spoza Zamościa przybywa - wskazuje Barbara Kowerska z wydziału edukacji Urzędu Miasta Zamość.
Ogólniaki tylko dla orłów
Najtrudniej było znaleźć się wśród uczniów klasy matematyczno-informatycznej z językiem angielskim w III LO. Tutaj minimalna liczba punktów to 158 (na 200 możliwych). Najmniej popularna w tej szkole okazała się klasa humanistyczna językowa, gdzie minimum ustalono na poziomie 119 pkt.
Wielu chętnych było także do I LO. Aby uczyć się w najpopularniejszej klasie matematyczno-fizycznej trzeba było mieć co najmniej 153 pkt. (średnia wyniosła 166 pkt). Najłatwiej w "starym ogólniaku” było dostać się do klasy prawniczej - minimum 115 pkt.
W II LO najsilniej obsadzona została klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna (próg to 127 pkt), a najsłabiej turystyczna (101 pkt).
Ale to i tak o wiele wyższy poziom niż w IV LO (przy ZSP nr 3). Aby uczyć się w jednej z trzech utworzonych tutaj klas wystarczyło zgromadzić 96 pkt.
Skusili mundurem
- Minimum w wojskowej to 63 pkt., ale średnia jest wyższa, wyniosła 82 pkt. Do klasy policyjnej przyjmowano gimnazjalistów, którzy mieli co najmniej 58 punktów, ale średnia byłą jeszcze wyższa - 87 pkt. - podkreśla Barbara Kowerska.
Nic straconego
- Bo możliwe, że ktoś zrezygnuje, że jakieś miejsce się zwolni. Miejsca będą na pewno - zapewnia urzędniczka. Ostatecznie rekrutacja ma się zakończyć po niedzieli.