Zgromadzenie na Rynku Solnym i amatorski turniej halowej piłki nożnej kobiet+ „Queer Futbol” w hali OSiR. Takie są sobotnie plany organizatorów związanych ze środowiskiem LGBT i ich sympatyków. Jeśli się wybieracie, sprawdźcie jakie obostrzenia będą w związku z pandemią koronawirusa
Amatorski turniej halowej piłki nożnej kobiet+ „Queer Futbol” odbędzie się w Zamościu 10 października. Turniej w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji będzie zorganizowany w ramach międzynarodowej kampanii Football People Action Weeks 2020.
- Chcemy stworzyć okazję do rozmowy, budzić zainteresowanie, „obudzić" środowisko, uruchomić debatę o homo-les-bi-transfobii w piłce nożnej – tłumaczą organizatorzy wydarzenia.
- Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń, gdzie osoby homo, biseksualne oraz transpłciowe aktywne w piłce nożnej (zawodniczki i zawodnicy, ale także osoby kibicujące) będą mogły czuć się w pełni akceptowane i widzialne, niezależnie od orientacji, czy tożsamości seksualnej. Turniej odbędzie się w Zamościu po raz pierwszy, trudno przewidzieć ilu przyjdzie kibiców i jakie będzie zainteresowanie. Wystartują trzy drużyny: warszawska, lubelska i lokalna – mówi Suzi Andreis, prezeska warszawskiego Klubu Chrząszczyki, współorganizatorka sobotniego wydarzenia w zamojskim OSiR.
Klub Sportowy Chrząszczyki powstał w 2013 roku w Warszawie. Jego celem jest utworzenie bezpiecznego miejsca dla kobiet*, osób transpłciowych, niebinarnych i queer w sporcie a w szczególności w piłce nożnej. Jak piszą o sobie, zawodniczki różni dosłownie wszystko, oprócz pasji do futbolu.
Prezes pytana czy zawody, określanie jako spotkanie osób ze środowiska LGBT nie utrudnia organizacji, zwłaszcza, że w mediach społecznościowych jest sporo nieprzychylnych komentarzy tłumaczy, że widzialność jest kluczową strategią w walce z uprzedzeniami.
- Udawanie, że nas nie ma jest złe. Należy prowadzić dużo rozmów, zwłaszcza w związku z nagonką na osoby LGBT, na społeczność błędnie nazwaną ideologią. Tymczasem mówimy o konkretnych ludziach, którzy mają życie rodzinne, pracę, hobby. I chcą móc czuć się bezpiecznie. Sobotni turniej jedynie kierujemy do osób LGBT, nie wykluczając obecności tych heternormatywnych. Zwłaszcza, że my nie sprawdzamy orientacji seksualnej zawodniczek, to nas nie interesuje – dodaje organizatorka, która sama jest piłkarką, od wielu lat związaną z nieformalnym ruchem sportowym.
- W polskim społeczeństwie, polskiej kulturze piłka nożna jest postrzegana jako najbardziej konserwatywna dziedzina sportu i przestrzeń heteroseksualnych mężczyzn. Już samo pojawienie się drużyn kobiecych jest przez wiele osób krytykowane, a kobieca piłka nożna jest traktowana jako mniej wartościowa. Choć kobiecy futbol bardzo prężnie się rozwija, zwłaszcza w ostatnich 6-7 latach – ocenia Suzi Andreis.
Za turniejem, który zaplanowano między godz. 14 a 16.30 oprócz Klubu Sportowego Chrząszczyki stoi zamojskie Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie, Fotografie Katarzynki oraz Queer Tour.
Po turnieju w HOLI Design & Cafe o godz. 17.30 zaplanowano spotkanie z inicjatywą Queer Tour, Unipride, wręczenie nagród, pokaz filmu "Artykuł osiemnasty" Barta Staszewskiego. Wstęp wolny.
Jednocześnie, do Urzędu Miejskiego w Zamościu wpłynęła zapowiedź zgromadzenia jakie zaplanowano na sobotę między godz. 12 a 16 na Rynku Solnym. Jego celem jest akcja informacyjna na temat osób LGBT+.