Trwają przygotowania do spektaklu wykorzystującego historie pracowników i wychowanków tutejszego domu dziecka. Był casting, zaczęły się próby. I jest prośba: przynieście stare gazety!
W zeszłym roku była premiera spektaklu „Willi Rózin”, przywołującego historię willi stojącej od początku lat 20. ubiegłego wieku niedaleko Zwierzyńca. Spektakl jest nadal grany (patrz ramka).
Najpierw w willi mieszkał dyrektor fabryki mebli w dobrach rodziny Zamoyskich, a w 1938 Jan Zamoyski z żoną Różą. Od jej imienia willa i miejsce zwie się Rózinem. W czasie okupacji działała tu ochronka dla dzieci ratowanych przez Różę Zamojską z obozu przejściowego w Zwierzyńcu.
Po wyzwoleniu, nieruchomość stała się siedzibą domu dziecka. Była nią przez 70 lat. Wychowankowie i pracownicy wyprowadzili się do centrum Zwierzyńca w zeszłym roku, teraz willa stoi pusta.
- Chcieliśmy 70-letnią historię obecności blisko dwustu dzieci jakoś zamknąć. Zwłaszcza, że piwnice są pełne starych mebli, przedmiotów, instrumentów muzycznych. Szafki, stoliki dawnych wychowanków to gotowa scenografia. Podczas spektaklu ostatni raz uruchomimy kuchni – mówi Bartek Miernik, reżyser powstającego właśnie spektaklu „Dom na Górce”. On jest też twórcą wcześniejszej „Willi Rózin”.
Premiera spektaklu jest zaplanowana na 30 sierpnia na godz. 18.30. Jego kanwą będą zebrane i opracowane wspomnienia i relacje wychowanków oraz emerytowanych pracowników domu dziecka. Najmłodsze wspomnienia pochodzą z 2008 roku. Na 29 sierpnia zaplanowano pokaz specjalny dla wychowanków i pracowników. Wszyscy, którzy przekazali twórcom swoje zwykle trudne opowieści i relacje są ciekawi efektu.
Aktualnie trwają próby. Tworzy się też scenografia, którą wraz z kostiumami przygotowuje Maria Pilarczyk. Twórcy proszą o stare gazety, które chcą wykorzystać.
- Chodzi prasę codzienną i kolorową w każdej ilości. Ale jest jeden warunek publikacje muszą pochodzić sprzed 2000 roku. Najlepiej, żeby były z lat 70. 80. ubiegłego wieku. Część będzie używana jako rekwizyty, a część posłuży do wyklejania sprzętów i elementów scenografii. Chodzi o nadanie im klimatu tamtej epoki. Dlatego nie mogą to być odbitki ksero tylko autentyczna prasa. I to taka przeznaczona do wyrzucenia, bo jej nie zwrócimy – tłumaczy Karolina Kaliszuk, kierownik produkcji „Domu na Górce”.
Stare gazety można dostarczać do willi Róźin przez najbliższe dni (do piątku), więcej informacji tel. 798 560 725.
Pożegnanie z „Willą Rózin”
W niedzielę, 23 sierpnia o godz. 20 będzie ostatni w Zwierzyńcu plenerowy pokaz spektaklu „Willa Rózin", związany z uroczystościami 77. rocznicy rozpoczęcia likwidacji niemieckiego obozu przesiedleńczego. Pokaz odbędzie się przed willą na Rózinie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i wymogów sanitarnych. Organizatorzy proszą o wcześniejsze przybycie. Rezerwacja miejsc: fundacjabanina@gmail.com i 798 560 725