Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 sierpnia 2022 r.
16:00

Zamość to bezpieczne miasto? Nie tak bardzo jak rok wcześniej

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Zamość to piękne miasto, ale niestety liczba przestępst w nim popełnianych była w tym roku wyższa, niż w 2021
Zamość to piękne miasto, ale niestety liczba przestępst w nim popełnianych była w tym roku wyższa, niż w 2021 (fot. Kazimierz Chmiel)

Więcej przestępstw, więcej wypadków, więcej pijanych kierowców – oto obraz Zamościa, jaki wyłania się z policyjnego raportu dotyczącego stanu bezpieczeństwa w mieście w pierwszym półroczu br.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z dokumentu, który ma być przez radnych miejskich przyjęty w poniedziałek na sesji wynika, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 w Zamościu odnotowano 599 różnego rodzaju przestępstw, czyli o 108 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wskaźnik ich wykrywalności to 85,26 procent, a więc jest niższy niż w 2021, kiedy był na poziomie 90,47 procent. Spadek odnotowano też w wykrywaniu przestępstw kryminalnych z 94,98 proc. w roku ubiegłym do 88,66 proc. w bieżącym.

Słupki w górę

W policyjnych statystykach odnotowano także wzrost zdarzeń uznawanych za najbardziej dokuczliwe społecznie. Chodzi m.in. o kradzieże, których było 73 (w zeszłym roku 38), a także kradzieże z włamaniem – 34, podczas gdy w ub. r. – 10. Mniej, bo 7, zamiast 10 było rozbojów oraz bójek, choć w tym przypadku spadek jest z 6 do 5. Nieznacznie, ale jednak wzrosła natomiast tzw. przestępczość narkotykowa z 62 stwierdzonych w I półroczu 2021 do 67 w 2022.

– Na terenie powiatu zamojskiego policjanci Komendy Miejskiej Policji w Zamościu zabezpieczyli 2 622,5 gramów narkotyków, zlikwidowali 1 laboratorium, 4 plantacje konopi innych niż włókniste (43 krzewy), gdzie wartość zabezpieczonego mienia wynosiła ok. 65 480 zł – wylicza w raporcie, który otrzymają radni mł. insp. Tomasz Halinowski, zastępca komendanta miejskiego policji w Zamościu.

Podaje również, że o ile przestępstw było więcej, to już wykroczeń mniej. Bo odnotowano ich 19 889, a w ciągu pierwszych miesięcy zeszłego roku – 21 779.

Patrole ruszyły w teren

Być może to efekt tego, że w 2022 wzrosła liczba tzw. służb zewnętrznych. Na terenie miasta i gminy Zamość wykonano 10 609 ośmiogodzinnych patroli, a w ub. r. – 9 824.

Przemieszczając się w ciągu pół roku po samym Zamościu, mundurowi przeprowadzili 4 660 interwencji (w 2021 – 5145), m.in. drogowych – 869, związanych z zakłócaniem porządku – 477, ale również domowych – 333 czy związanych ze spożywaniem alkoholu – 100. Najaktywniejsi musieli być na osiedlach Orzeszkowej i Oboźnej, gdzie interwencji było aż 710. Przewodnicząca tego osiedla zapewnia, że nie jest ono wcale gorsze od pozostałych. – Owszem, czasem zdarzą się jakieś awanturki czy zakłócanie porządku, ale na pewno nie częściej niż w innych rejonach miasta – zapewnia Elżbieta Kucharska.

Mówi, że po prostu właśnie na jej osiedlu mieszka pewien pan, który wyjątkowo często wzywa policję. – Szczególnie lubi sprawdzać to, jak ludzie parkują samochody. Ostatnio na osiedlowym pikniku spisał wszystkich, którzy zostawili auta w miejscach, w jakich jego zdaniem nie powinni. Swego czasu nawet pod mój dom podjechał radiowóz na sygnale, bo ten mieszkaniec uznał, że nie powinnam zostawiać auta tam, gdzie zostawiłam, czyli na moim prywatnym placu wyłożonym kostką brukową – opowiada przewodnicząca osiedla.

Być może coś w tym rzeczywiście jest, bo kolejne miejsce pod względem liczby interwencji zajmuje rejon obejmujący osiedla Promyk, św. Piątka i Zamczysko, gdzie łącznie odnotowano ich 568, a dalej Stare Miasto – 420.

– Dla mnie to pozytywny wynik, bo z reguły bywaliśmy w czołówce i ten spadek bardzo cieszy. Nie wiem tylko, z czego wynika. Mam nadzieje, że statystyki za drugie półrocze nie przeniosą nas w górę – komentuje Maciej Spozowski, przewodniczący os. Stare Miasto. Dla pozostałych części Zamościa było to od ok. 230 do maksymalnie 370 interwencji w ciągu pół roku.

Komendant Halinowski w raporcie przyznaje, że czas reakcji, czyli ten, który upływa od momentu zgłoszenia do przyjazdu policji i podjęcia czynności jest bardzo ważnym czynnikiem w kształtowaniu poczucia bezpieczeństwa. A ile ten wskaźnik wynosi w Zamościu? Dla interwencji uznanych za pilne średnio – 6 minut i 38 sekend, zaś w pozostałych sytuacjach na funkcjonariuszy trzeba czekać przeciętnie 12 minut i 15 sekund.

Więcej wypadków i pijanych za kółkiem

Niestety, trochę mniej bezpiecznie niż w 2021 roku było w tym także na ulicach Zamościa. Odnotowano 10 wypadków (wzrost o 3), po 2 na ul. Kilińskiego i Odrodzenia i po jednym na ul. Hrubieszowskiej, Powiatowej, Sienkiewicza, Spadek, Wyszyńskiego i Zamoyskiego. Ucierpiało w nich 10 osób, ale na szczęście nikt nie zginął.

Mniej było natomiast kolizji: spadek z 387 do 312. Najwięcej stłuczek wydarzyło się na ul. Wyszyńskiego – 26, Sadowej – 20, Legionów – 19 oraz Dzieci Zamojszczyzny i Lwowskiej – po 16.

Policjanci drogówki mieli pełne ręce roboty nie tylko, gdy zajmowali się wypadkami i kolizjami. Intensywniej badali też stan trzeźwości kierujących. Takich kontroli było w całym powiecie 43 297 (w I półroczu 2021 – 39 815), a w efekcie namierzono 214 osób na tzw. podwójnym gazie, podczas gdy rok wcześniej – 126.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium