Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 sierpnia 2022 r.
16:00

Zamość to bezpieczne miasto? Nie tak bardzo jak rok wcześniej

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Zamość to piękne miasto, ale niestety liczba przestępst w nim popełnianych była w tym roku wyższa, niż w 2021
Zamość to piękne miasto, ale niestety liczba przestępst w nim popełnianych była w tym roku wyższa, niż w 2021 (fot. Kazimierz Chmiel)

Więcej przestępstw, więcej wypadków, więcej pijanych kierowców – oto obraz Zamościa, jaki wyłania się z policyjnego raportu dotyczącego stanu bezpieczeństwa w mieście w pierwszym półroczu br.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z dokumentu, który ma być przez radnych miejskich przyjęty w poniedziałek na sesji wynika, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 w Zamościu odnotowano 599 różnego rodzaju przestępstw, czyli o 108 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wskaźnik ich wykrywalności to 85,26 procent, a więc jest niższy niż w 2021, kiedy był na poziomie 90,47 procent. Spadek odnotowano też w wykrywaniu przestępstw kryminalnych z 94,98 proc. w roku ubiegłym do 88,66 proc. w bieżącym.

Słupki w górę

W policyjnych statystykach odnotowano także wzrost zdarzeń uznawanych za najbardziej dokuczliwe społecznie. Chodzi m.in. o kradzieże, których było 73 (w zeszłym roku 38), a także kradzieże z włamaniem – 34, podczas gdy w ub. r. – 10. Mniej, bo 7, zamiast 10 było rozbojów oraz bójek, choć w tym przypadku spadek jest z 6 do 5. Nieznacznie, ale jednak wzrosła natomiast tzw. przestępczość narkotykowa z 62 stwierdzonych w I półroczu 2021 do 67 w 2022.

– Na terenie powiatu zamojskiego policjanci Komendy Miejskiej Policji w Zamościu zabezpieczyli 2 622,5 gramów narkotyków, zlikwidowali 1 laboratorium, 4 plantacje konopi innych niż włókniste (43 krzewy), gdzie wartość zabezpieczonego mienia wynosiła ok. 65 480 zł – wylicza w raporcie, który otrzymają radni mł. insp. Tomasz Halinowski, zastępca komendanta miejskiego policji w Zamościu.

Podaje również, że o ile przestępstw było więcej, to już wykroczeń mniej. Bo odnotowano ich 19 889, a w ciągu pierwszych miesięcy zeszłego roku – 21 779.

Patrole ruszyły w teren

Być może to efekt tego, że w 2022 wzrosła liczba tzw. służb zewnętrznych. Na terenie miasta i gminy Zamość wykonano 10 609 ośmiogodzinnych patroli, a w ub. r. – 9 824.

Przemieszczając się w ciągu pół roku po samym Zamościu, mundurowi przeprowadzili 4 660 interwencji (w 2021 – 5145), m.in. drogowych – 869, związanych z zakłócaniem porządku – 477, ale również domowych – 333 czy związanych ze spożywaniem alkoholu – 100. Najaktywniejsi musieli być na osiedlach Orzeszkowej i Oboźnej, gdzie interwencji było aż 710. Przewodnicząca tego osiedla zapewnia, że nie jest ono wcale gorsze od pozostałych. – Owszem, czasem zdarzą się jakieś awanturki czy zakłócanie porządku, ale na pewno nie częściej niż w innych rejonach miasta – zapewnia Elżbieta Kucharska.

Mówi, że po prostu właśnie na jej osiedlu mieszka pewien pan, który wyjątkowo często wzywa policję. – Szczególnie lubi sprawdzać to, jak ludzie parkują samochody. Ostatnio na osiedlowym pikniku spisał wszystkich, którzy zostawili auta w miejscach, w jakich jego zdaniem nie powinni. Swego czasu nawet pod mój dom podjechał radiowóz na sygnale, bo ten mieszkaniec uznał, że nie powinnam zostawiać auta tam, gdzie zostawiłam, czyli na moim prywatnym placu wyłożonym kostką brukową – opowiada przewodnicząca osiedla.

Być może coś w tym rzeczywiście jest, bo kolejne miejsce pod względem liczby interwencji zajmuje rejon obejmujący osiedla Promyk, św. Piątka i Zamczysko, gdzie łącznie odnotowano ich 568, a dalej Stare Miasto – 420.

– Dla mnie to pozytywny wynik, bo z reguły bywaliśmy w czołówce i ten spadek bardzo cieszy. Nie wiem tylko, z czego wynika. Mam nadzieje, że statystyki za drugie półrocze nie przeniosą nas w górę – komentuje Maciej Spozowski, przewodniczący os. Stare Miasto. Dla pozostałych części Zamościa było to od ok. 230 do maksymalnie 370 interwencji w ciągu pół roku.

Komendant Halinowski w raporcie przyznaje, że czas reakcji, czyli ten, który upływa od momentu zgłoszenia do przyjazdu policji i podjęcia czynności jest bardzo ważnym czynnikiem w kształtowaniu poczucia bezpieczeństwa. A ile ten wskaźnik wynosi w Zamościu? Dla interwencji uznanych za pilne średnio – 6 minut i 38 sekend, zaś w pozostałych sytuacjach na funkcjonariuszy trzeba czekać przeciętnie 12 minut i 15 sekund.

Więcej wypadków i pijanych za kółkiem

Niestety, trochę mniej bezpiecznie niż w 2021 roku było w tym także na ulicach Zamościa. Odnotowano 10 wypadków (wzrost o 3), po 2 na ul. Kilińskiego i Odrodzenia i po jednym na ul. Hrubieszowskiej, Powiatowej, Sienkiewicza, Spadek, Wyszyńskiego i Zamoyskiego. Ucierpiało w nich 10 osób, ale na szczęście nikt nie zginął.

Mniej było natomiast kolizji: spadek z 387 do 312. Najwięcej stłuczek wydarzyło się na ul. Wyszyńskiego – 26, Sadowej – 20, Legionów – 19 oraz Dzieci Zamojszczyzny i Lwowskiej – po 16.

Policjanci drogówki mieli pełne ręce roboty nie tylko, gdy zajmowali się wypadkami i kolizjami. Intensywniej badali też stan trzeźwości kierujących. Takich kontroli było w całym powiecie 43 297 (w I półroczu 2021 – 39 815), a w efekcie namierzono 214 osób na tzw. podwójnym gazie, podczas gdy rok wcześniej – 126.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kolejny oszukany na inwestycjach. Stracił 140 tys. zł

Kolejny oszukany na inwestycjach. Stracił 140 tys. zł

Policyjne komunikaty z ostrzeżeniami pojawiają się co kilka dni, bo tak często mieszkańcy naszego regionu dają się okradać oszustom. I mimo apeli, wciąż nie brakuje naiwnych, którzy wierzą fałszywym bankowcom, policjantom czy analitykom finansowym.

Rocznik 2006 na komisję marsz!

Rocznik 2006 na komisję marsz!

W poniedziałek ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie otrzyma ponad 14 tys. osób z Lubelszczyzny. Wojewoda lubelski podkreśla, że tej procedury nie należy mylić poborem oraz ćwiczeniami rezerwy.

Ważny węzeł drogowy z nazwą wsi. Miasto wnioskuje o zmianę

Ważny węzeł drogowy z nazwą wsi. Miasto wnioskuje o zmianę

Niedaleko Międzyrzeca Podlaskiego powstanie ważny węzeł komunikacyjny. Samorząd chce to wykorzystać wizerunkowo i kieruje wniosek do ministerstwa o zmianę nazwę.

Śliska droga, za duża prędkość. 14-latka trafiła do szpitala

Śliska droga, za duża prędkość. 14-latka trafiła do szpitala

Warunki na drodze nie były najlepsze, a 23-latek jechał audi za szybko. takie, według ustaleń policji, są przyczyny wypadku, który ostatniej nocy wydarzył się w Kraśniku. Ucierpiała w nim 14-letnia dziewczynka.

Zamojska klasa okręgowa. Jedni ostro strzelają, inni muszą pracować nad defensywą

Zamojska klasa okręgowa. Jedni ostro strzelają, inni muszą pracować nad defensywą

Zespoły zamojskiej klasy okręgowej na dobre wybudzają się z zimowego snu. W miniony weekend mecze sparingowe rozegrało już niemal komplet zespołów, które wiosną będą rywalizować w „najciekawszej lidze świata"

Domki mobilne jako alternatywa dla tradycyjnego mieszkania - czy to się opłaca?

Domki mobilne jako alternatywa dla tradycyjnego mieszkania - czy to się opłaca?

W ostatnich latach na rynku nieruchomości pojawił się intrygujący trend - domki mobilne. Te kompaktowe, przenośne konstrukcje zyskują coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych mieszkań- zainteresowanie domkami mobilnymi wzrosło o 35% w porównaniu do roku poprzedniego. Czy jednak ta nowatorska forma zamieszkania rzeczywiście się opłaca?

Jak zadbać o rower elektryczny po zimie? Porady dla właścicieli e-bike’ów

Jak zadbać o rower elektryczny po zimie? Porady dla właścicieli e-bike’ów

Rower elektryczny to nowoczesne rozwiązanie, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Po zimie szczególną uwagę warto poświęcić baterii, silnikowi i innym kluczowym elementom. Dzięki temu Twój e-bike będzie działał bez zarzutu przez cały sezon.

Pergola w małym ogrodzie – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Pergola w małym ogrodzie – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Małe ogrody stają się coraz popularniejsze w dobie intensywnej urbanizacji. Coraz więcej osób pragnie mieć przestrzeń do relaksu, nawet w niewielkich ogrodach. W takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest pergola, która nie tylko dodaje stylu, ale także funkcjonalności. W artykule przedstawimy, jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń przy pomocy pergoli oraz prezentujemy różne jej zastosowania.

Foodcom S.A. w Lublinie – nowe możliwości zawodowe czekają na Ciebie

Foodcom S.A. w Lublinie – nowe możliwości zawodowe czekają na Ciebie

Foodcom S.A., jeden z liderów handlu międzynarodowego w branży spożywczej, paszowej, FMCG i chemii przemysłowej, zamknął 2024 rok z imponującymi wynikami. Firma, która operuje w ponad 120 krajach, zwiększyła swoje obroty i umocniła pozycję na rynkach zagranicznych, ale także rozbudowała swoje struktury, otwierając nowe możliwości zawodowe w Polsce i za granicą.

Oszukiwał ludzi w całej Polsce. Namierzyli go policjanci z Lubartowa

Oszukiwał ludzi w całej Polsce. Namierzyli go policjanci z Lubartowa

Nie tylko został ustalony i zatrzymany, ale też tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Młodego oszusta z Dolnego Śląska, który naciągał ludzi z całej Polski namierzyli lubartowscy policjanci.

Lokatorzy z Farbiarskiej 2 byli u prezydenta. Teraz chcą iść do prokuratury

Lokatorzy z Farbiarskiej 2 byli u prezydenta. Teraz chcą iść do prokuratury

W piątek musieli opuścić domy. Nie wiedzą, czy do nich wrócą. Mieszkańcy wyłączonej z użytkowania kamienicy przy ul. Farbiarskiej 2 w Lublinie walczą o swoją przyszłość. Dzisiaj przyszli prosić o pomoc prezydenta. Mówią, że są zadowoleni ze spotkania. Co udało im się wynegocjować?

Statuetki Króla Władysława trafiły do dwóch wybitnych hrubieszowian

Im się to po prostu należało. Uhonorowani najważniejszą nagrodą w mieście

Nie ma w Hrubieszowie ważniejszej nagrody niż Statuetka Króla Władysława Jagiełły. Właśnie takim wyróżnieniem zostali uhonorowani dwaj wybitni mieszkańcy miasta: Leszek Kryszczuk i Janusz Panasiewicz.

Pijany staranował mercedesem płot. Mandat dostała jego partnerka

Pijany staranował mercedesem płot. Mandat dostała jego partnerka

W ogóle nie powinien siadać za kierownicą, bo nie ma prawa jazdy. Ale upił się i ruszył w drogę mercedesem. To nie mogło się dobrze skończyć.

Dołącz do zespołu Dziennika Wschodniego

Dołącz do zespołu Dziennika Wschodniego

Poszukujemy energicznej i ambitnej osoby na stanowisko Handlowca do naszego zespołu! Jeśli masz doświadczenie w sprzedaży, potrafisz budować relacje z klientami i chcesz rozwijać się w dynamicznej firmie – zapraszamy do aplikowania!

Będą utrudnienia na ul. Diamentowej. Ruch wahadłowy przez tydzień

Będą utrudnienia na ul. Diamentowej. Ruch wahadłowy przez tydzień

Od wtorku 4 lutego na skrzyżowaniu ulic Diamentowej, Energetyków i Samsonowicza w Lublinie wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Ma to związek z przebudową kanalizacji deszczowej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium