Skrzypek opętany to ktoś łączący postać Bolesława Leśmiana z teatrem. Tak tłumaczą pomysłodawcy fakt powstania w mieście nowej rzeźby. Pamiątkę po jubileuszowym Zamojskim Lecie Teatralnym można już oglądać w bramie do parku
Zamościanie doskonale wiedzą, że po ich mieście można przejść śladami poety Bolesława Leśmiana, który tu mieszkał między 1922 a 1935 rokiem. Albo odwiedzić postacie z jego utworów. Właśnie pojawiła się kolejna, czwarta.
– Odsłanianie poprzednich wiązało się z organizowanym przez nas festiwalem Ulica Literacka. Autorem wszystkich jest rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. Z okazji tegorocznej 45. edycji Zamojskich Spotkań Teatralnych postanowiliśmy umieścić kolejną. Szukaliśmy utworu Leśmiana, który w jakiś sposób by się wiązał z teatrem. Stąd dramat „Skrzypek opętany” – mówi Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury i zaprasza 17 października o godz. 16 pod bramę parku (ul. Akademicka) na oficjalne odsłonięcie rzeźby.
– Ponad miesiąc temu dostałem informację, że tematem pracy będzie „Skrzypek opętany” i zabrałem się do lektury. Zawsze najwięcej czasu zajmuje praca koncepcyjna, rysunki, doprecyzowanie tego, co ja widzę oczyma wyobraźni – mówi Bartłomiej Sęczawa, autor rzeźby skrzypka.
– Wiele lat temu startowałem w konkursie na pomnik Bolesława Leśmiana, który miał stanąć w Zamościu. Oprócz postaci poety i towarzyszących mu kilku bohaterów z jego twórczości, zaproponowałem, żeby kolejni pojawiali się w przestrzeni miasta. Konkursu nie wygrałem, pomnik w końcu w ogóle nie powstał, ale w Zamojskim Domu Kultury zapamiętano mój pomysł. I tak powstał Bajdała, Gady i Srebroń – wspomina artysta, który żartuje, że bohaterów w wierszach Leśmiana jest dużo, więc jest spokojny o kolejne realizacje.
Jak dodaje projektant i twórca leśmianowskich bohaterów, lokalizacja niewielkich obiektów jest zawsze bardzo istotna. – Powinny wyglądać tak, jakby były tam od zawsze, a tylko przechodnie do tej pory nie zwracali na nie uwagi. Skrzypek opętany miał być gdzie indziej, ale brama do parku, w którym bywał poeta i bliskość zoo, do którego też chodził, jest dobrym miejscem – dodaje rzeźbiarz.
Odsłonięcie rzeźby skrzypka rozpocznie podsumowanie 45. edycji ZLT, które w tym roku było z powodu pandemii szczególne. Także wprowadzone od soboty obostrzenia zmieniają liczbę widzów na przygotowanych na 17 października wydarzeniach. Chodzi o monodram „Teatralność” w wykonaniu Mateusza Nowaka (Sala Kolumnowa Pałacu Zamoyskich) i koncert muzyki żydowskiej w Synagodze wykonany przez Inny Kwartet oraz Barbarę Rabiegę, Piotra Trojanowskiego i Jarosława Kloca. Wszyscy zainteresowani bezpłatnymi wejściówkami powinni śledzić informacje ZDK, które mają się pojawić 14 października.