57 miast i gmin – wśród nich Zamość, Puławy, Opole Lubelskie, Biłgoraj, Ryki, Lublin i Hrubieszów – przeszło do drugiego etapu konkursu „Modelowa rewitalizacja miast”. Zamość okazał się drugi w całym kraju.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Na konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przysłano 240 zgłoszeń. Większość z nich dotyczyło kształtowania przestrzeni miejskiej, mieszkalnictwa, ochrony i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego, ożywienia gospodarczego.
Jury oceniało je biorąc pod uwagę m.in. koncepcję projektu, jego zgodność z dokumentami strategicznymi miasta i opis zaplanowanych działań pilotażowych. Właśnie zakończył się pierwszy etap konkursowych zmagań. Z dalszej rywalizacji odpadło aż 8 projektów z Lubelszczyzny: Rejowiec Fabryczny, Krasnystaw, Krasnobród, Biała Podlaska, Kraśnik, Kazimierz Dolny, Międzyrzec Podlaski i Chełm.
Najlepiej oceniono projekt z Wrocławia. Na drugim miejscu uplasowała się zaś „Zamojska Akademia Rewitalizacji – przez aktywność do rozwoju”. Warty 50 tys. zł projekt rewitalizacji Akademii Zamojskiej przywraca budynkowi (zarówno elewacjom, jak i wnętrzom) XVIII-wieczny wygląd, który pozwoli na objęcie ochroną zachowanych elementów zabytkowych, zagospodarowanie dziedzińca i zewnętrznego pasa terenu wokół gmachu.
Na 26. pozycji w rankingu uplasowały się Puławy. Tuż za nimi Opole Lubelskie. Na 38 miejscu znalazł się „Zielony Biłgoraj – miasto przywrócone mieszkańcom”. Na 42 miejscu – Piaski, a na 51 – Ryki.
Na miejscu 54 znalazła się „Rewitalizacja obszaru dawnego Podzamcza i ul Lubartowskiej w Lublinie poprzez zintegrowaną poprawę jakości mieszkalnictwa, działania społeczne i poprawę stanu zabudowy zabytkowej – uzupełnienie Programu Rewitalizacji Lublina dla wskazanego obszaru”, a dwa miejsca dalej – „Otwórzmy Bramę Europy na Wschód – ożywienie społeczno-gospodarcze Miasta Hrubieszów”.
W drugim etapie konkursu samorządy otrzymają wsparcie edukacyjne oraz eksperckie ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Wspólnie z ekspertami przygotują właściwe wnioski o przyznanie dotacji. Otrzyma ją maksymalnie 20 najlepiej ocenionych projektów. Wymagany jest 10-procentowy wkład własny.