Na frontowej fasadzie kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 zostanie wmurowana tablica pamiątkowa, a na Rynku Wielkim usłyszymy jego piosenki
- Postać Grechuty w polskiej muzyce rozrywkowej jest absolutnie wyjątkowa - mówi z przekonaniem znany dziennikarz radiowy Paweł Sztompke, który poprowadzi koncert "Artyści jazzowi Markowi Grechucie”. - Festiwal może być inwestycją na całe lata.
W podobnym tonie wypowiada się prezydent Zamościa. - Chcemy, aby stał się zamojską tradycją - zaznacza Marcin Zamoyski.
Ostatni raz Grechuta zaśpiewał w rodzinnym mieście w czerwcu 2000 r. podczas Jarmarku Hetmańskiego. Recital pod schodami Ratusza zadedykował mieszkańcom rodzinnego miasta. Zmarł 9 października ub.r.
Ideą festiwalu jest upamiętnienie tego poety, piosenkarza i kompozytora, którego wzruszające pieśni kształtowały wrażliwość kilku pokoleń Polaków. Impreza rozpocznie się w piątek w samo południe od wmurowania pamiątkowej tablicy na kamienicy, w której mieszkał Grechuta. Zaprojektował ją zamojski artysta plastyk Bartłomiej Sęczawa. Będzie miała kształt otwartego okna o wymiarach 110 na 65 cm. Ma na niej widnieć fragment piosenki "Twoja postać”.
O godz. 19 na Rynku Wielkim rozpocznie się wspomniany koncert jazzowy. Wystąpią kwintet Wojciecha Majewskiego, Dorota Miśkiewicz, Marek Bałata i Janusz Szrom, Zamojski Big Band Waldemara Skóry z towarzystwem Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego (kwintet W. Majewskiego będzie można zobaczyć także o godz. 22 w sali koncertowej POW przy ul. Partyzantów 12).
W sobotę od godz. 20 największe przeboje pochodzącego z Hetmańskiego Grodu artysty zaśpiewają Hanna Banaszak, Ewa Bem, Jacek Borkowski, Stanisław Soyka, Sambor Dudziński oraz zespół VOX. - Każdy z wykonawców wybierał sam piosenki - mówi Tadeusz Wicherek, dyrektor POW im. K. Namysłowskiego i kierownik artystyczny festiwalu. - Zobaczymy, w jaki sposób inspirował ich Marek Grechuta
Wiadomo, że zamojska grupa VOX wykona trzy piosenki z repertuaru wybitnego krajana: "Gaj”, "Jak obłok” i "Świecie nasz”. Artystom towarzyszyć będą Namysłowiacy oraz chóry Alla Polacca i Lechici. Do udziału zaproszono też laureatów konkursu młodych wokalistów. Koncert poprowadzi Magda Umer.
Popisy artystów będzie mógł zobaczyć za darmo każdy, kto w weekend zajrzy na Starówkę. Organizatorzy przygotują dodatkowo po 1,5 tys. krzesełek na każdy koncert, ale miejscówki kosztują 10 zł.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa "Marek Grechuta (1945-2006). Fotografie i wspomnienia” w Galerii Fotografii "Ratusz”. - Dodatkowo w piątek od godz. 6 gościć będziemy ekipę programu "Kawa czy herbata”, który poświęcony będzie głównie Markowi Grechucie - dodaje Jadwiga Machulewska, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych.