Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 kwietnia 2021 r.
11:16

Zamość powinien być większy? Co mówią o pomyśle w okolicznych miejscowościach

Autor: Zdjęcie autora agdy
7 7 A A
W Zamościu mieszka 63 437 osób (stan na 1 stycznia 2020)
W Zamościu mieszka 63 437 osób (stan na 1 stycznia 2020) (fot. Fb/Zamość Twierdza otwarta)

Trwa zbiórka podpisów pod petycją postulującą zwiększenie granic Zamościa. Pomysł jest obywatelski, władzom się podoba. Miejscowości, które by miały stać się miastem mówią: Nie!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamość jest 62 miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców ale na liście tych samych miast zajmuje 177 pozycję jeśli chodzi o powierzchnię. Jest pomysł by to zmienić.

W internecie jest petycja, której autor proponuje powiększenie miasta, bo uważa, że nowe tereny to nowe możliwości i nowe szanse.

Wariant I to delikatna korekta zmiany granic i przyłączenie części miejscowości: Chyża, Sitaniec (na zachód od ulicy Lubelskiej), Kalinowice, Płoskie (obok podstrefy ekonomicznej) i Mokre.

Wariant II dodaje Zamościowi 55 kilometrów kw. o całą Chyżę, Szopinek, Kalinowice, Wólkę Panieńską oraz część Sitańca (do rzeki Czarny Potok) i Mokre wraz z lotniskiem.

– Uważam, że bez silnego Zamościa traci cały region. Już trzeba myśleć o mieście dla wnuków i prawnuków, bo z wyliczeń demografów widać, że ono upadnie, zniknie. Są pierwsze komentarze, że chcę położyć łapę na kasie ludzi z miejscowości i gmin, które by mogły stać się Zamościem. Rozumiem, że się boją większych podatków. Że nie będą płacić rocznie za nieruchomość 300 tylko 700 złotych. Ale czy gminy stać na przykład na ściągnięcie inwestorów i stworzenie miejsc pracy? Odrolnienie działek i uzbrojenie terenu to kosztowne zadania. Tylko miasto jest w stanie to przeprowadzić i zaoferować coś atrakcyjnego przedsiębiorcom. To tylko jeden z przykładów dlaczego Zamość powinien powiększyć swoje granice – mówi Mariusz Rutkowski, który wystosował petycję do władz i sam zbiera głosy poparcia pod internetową wersją dokumentu.

– Nie określiłem limitu podpisów ani czasu zbiórki. Robię to bez względu na ewentualny sukces, bo chodzi mi o zwrócenie uwagi na problem. Miasto ostatni raz powiększało granice w latach 70. ubiegłego wieku, potem były korekty w związku z budową obwodnicy i tyle. W Stalowej Woli mieszka porównywalna liczba osób, a miasto jest prawie trzy razy takie jak nasze. Co ciekawe odezwali się do mnie mieszkańcy Skokówki i Pniówka, którzy są zainteresowani mieszkaniem w Zamościu, a ich miejscowości w ogóle nie brałem pod uwagę proponując dwa warianty zmian – dodaje pomysłodawca historycznej korekty.

Dwa warianty większego Zamościa (fot. W/g Mariusza Rutkowskiego)

To nie kampania

Rutkowski pochodzi z Zamościa, pierwsze dwadzieścia lat tu mieszkał. Dziesięć lat temu startował jako najmłodszy kandydat do rady miasta z komitetu Marcina Zamoyskiego. – Zbiórka podpisów nie ma nic wspólnego z polityką, nigdzie nie zamierzam kandydować, to nie jest kampania. Już w sierpniu zeszłego roku próbowałem zainteresować polityków tą sprawą, zareagowali jedynie poseł Jarosław Sachajko od Kukiza i Michał Malec z Porozumienia Gowina. Byli za. Dlatego jest internetowa petycja, bo uznałem, że sam się tym muszę zająć – dodaje pan Mariusz, który aktualnie jest mieszkańcem Szczebrzeszyna, bo jak przyznaje tam są tańsze mieszkania niż w Zamościu.

Nie, nie, nie

– Znam petycję, argumenty są sensowne. Od dłuższego czasu rozmawiamy na ten temat, ja jestem „za”. Nie wiem kiedy dokument oficjalnie wpłynie i Komisja Skarg Wniosków i Petycji się nim zajmie, pewnie na kwietniową sesję nie zdążymy. Ale problem powiększania granic miasta to kwestia na poziomie decyzji rządowej – mówi Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość, który przewiduje, że gminy ościenne, które tak naprawdę są sypialniami Zamościa a życie ich mieszkańców jest związane z miastem – będą przeciw.

– Nie mamy nic do rozwoju Zamościa ale wolelibyśmy być Chyżą a nie Zamościem jak długo się da. I jestem pewny, że gdyby było referendum, to mieszkańcy by głosowali przeciw zmianom. Rozmawiam z ludźmi i wiem jak na to patrzą. Wiele osób pracuje w Zamościu, sam dojeżdżam ale jednak wolimy mieszkać poza miastem. Tu wiele osób się pobudowało albo kupiło domy, żeby mieć spokój. Uciekli z miasta i argumenty np. lepszej komunikacji by do nich nie przemówiły. Ja też nie korzystam z autobusów, choć kilka razy dziennie u nas są – mówi Andrzej Pokrywka, sołtys Chyży, której część albo wręcz całość autor petycji widzi w granicach powiększonego Zamościa.

Sonda: Czy Zamość powinien być większy?

Liczba głosów: 334
65.87%
Tak
34.13%
Nie

Bardzo nam wieś pasuje

– Od 12 lat jestem sołtysem i jeszcze żadna sprawa tak nie zbulwersowała ludzi. Wczoraj mnóstwo telefonów od oburzonych i pytających: kiedy będzie zbiórka podpisów? Powiedziałam, że jeśli będzie trzeba to ja będę zbierała i sama się pierwsza podpiszę, żeby nie powiększać Zamościa o kawałek Sitańca. To właśnie mieszkańcy tego osiedla tak dzwonili zdenerwowani, bo już gdzieś zobaczyli mapy. Nie chcemy takiej zmiany – mówi Joanna Bekier, sołtys Sitańca, który jest dużą miejscowością na pół tysiąca numerów.

– My, Płoskie i Kalinowice to największe przedmieścia Zamościa. Potrzebuję kwadransa spaceru, żeby dojść do Zamościa, do przystanku komunikacji miejskiej i załatwić wszystko co trzeba. I wrócić do nas. Bardzo dużo ludzi kupuje tu działki, budują się. Jest przestrzeń, spokój a do miasta bardzo blisko. Bardzo nam to pasuje i nie chcemy żadnych zmian – dodaje pani sołtys, która przyznaje, że w mieście są o wiele wyższe opłaty i tego się mieszkańcy Sitańca obawiają najbardziej. – Kto ma trochę większą działkę, garaż a jest już na przykład na emeryturze to się boi, że sobie nie poradzi.

Potrzeba hektarów 

Prezydent Andrzej Wnuk uważa, że inicjatywa autora petycji jest jak najbardziej potrzebna.

– Miasto potrzebuje terenów inwestycyjnych. Z 53 ha w podstrefie tak naprawdę do sprzedania mamy już tylko 7 ha. Odsetek osób pracujących w mieście jest wyższy niż w Chełmie czy białej Podlaskiej co oznacza większy potencjał inwestycyjny. Nie umiem powiedzieć, czy ta inicjatywa będzie skuteczna. Wszystko w rękach Rady Ministrów. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu – komentuje prezydent Zamościa, który żałuje, że inicjatorzy nie skontaktowali się wcześniej z urzędem. – Mamy bogate doświadczenia w tym zakresie i razem moglibyśmy tę inicjatywę przygotować staranniej.

Przez pięć dni 82 osoby podpisały petycję.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium