Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

1 kwietnia 2023 r.
20:30

Radni już nie chcą bronić arcybiskupa Jędraszewskiego. Wolą unijną kasę

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
W 2019 roku radni PiS złożyli projekt uchwały, w której bronili  arcybiskupa Jędraszewskiego i poparli głoszone przez niego poglądy,
W 2019 roku radni PiS złożyli projekt uchwały, w której bronili arcybiskupa Jędraszewskiego i poparli głoszone przez niego poglądy, (fot. Wikipedia)

Perspektywa utraty liczonych w milionach złotych pieniędzy z Unii Europejskiej działa na wyobraźnię. Dlatego zamojscy radni PiS postanowili unieważnić swoją uchwałę z 2019 roku. Bronili w niej arcybiskupa Jędraszewskiego i poparli głoszone przez niego poglądy, a tym samym przyjęli dokument uznany za dyskryminujący środowiska LGBT.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat wypłynął, gdy dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu podczas konferencji w Lubelskim Urzędzie Marszałkowskim dowiedział się, że może zapomnieć o ponad 12 mln zł unijnych dotacji, jeżeli w mieście nadal obowiązywać będzie uchwała sprzed ponad 3 lat.

– Dla nas te pieniądze są bardzo ważne. Planowaliśmy je wydać na aktywizację osób bezrobotnych w tym roku i pierwszej połowie przyszłego. W grę wchodził szereg działań np. tworzenie nowych miejsc pracy, organizacja szkoleń i kursów, a także przyznawanie bonów na zasiedlenie czy udzielanie dotacji na wsparcie przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej – mówi Marian Hawrylak, dyrektor zamojskiego PUP.

A ponieważ formalny nabór wniosków w Wojewódzkim Urzędzie Pracy trwa tylko do 27 kwietnia, to aby miliony z UE ratować, sytuację należało uporządkować szybko.

– Trzeba czasem zrobić krok w tył, aby później móc wykonać dwa do przodu – mówi Piotr Błażewicz, przewodniczący RM Zamość, który w piątek wraz z innymi radnymi PiS: Adamem Pawlikiem, Franciszkiem Josikiem, Leszkiem Tabiszewskim, Markiem Walewandrem i i Jolantą Fugiel, złożył projekt uchwały uchylającej tę z sierpnia 2019.

Wszyscy oni, poza nieobecnym na sesji Pawlikiem, zagłosowali wówczas za wyrażeniem poparcia dla „jasno sformułowanej nauki ks. abp Marka Jędraszewskiego”. Przypomnijmy, że o duchownym było wówczas dość głośno po jego wypowiedziach m.in. o „tęczowej zarazie”, a także o „wielkich i bardzo niebezpiecznych ideologiach gender i LGBT”.

Zamojscy radni PiS w sierpniu 2019 stwierdzili m.in.: „na te słowa czekali wierni z całego kraju, ludzie zatroskani o swoje rodziny. Słowa te zostały wypowiedziane jasno, czytelnie, by prawda dotarła do wszystkich o zagrażającej współczesnego człowieka ideologii gender”.

Ryzyko utraty środków z UE

Teraz ze swojego stanowiska się wycofują, a w uzasadnieniu wprost piszą, że uchwała unieważniająca wynika „z ryzyka utraty środków unijnych dla Miasta Zamość lub przez podmioty przez nie kontrolowane lub od niego zależne”.

Przewodniczący Błażewicz zakłada, że złożony projekt w środę poprą nie tylko jego koledzy z PiS, ale również opozycyjni radni, którzy uchwałę dotyczącą abp. Jędraszewskiego ostro krytykowali.

– Nie zagłosuję ani za, ani przeciw, w ogóle nie oddam głosu. To radni Prawa i Sprawiedliwości nawarzyli tego piwa, więc niech teraz je wypiją – uprzedza lewicowy radny Janusz Kupczyk. Dodaje, że nigdy nie powinno dojść do sytuacji, kiedy przyjmuje się stanowiska dyskryminujące kogokolwiek.

Przypomnijmy, że Zamość jest jednym z bardzo wielu samorządów w Polsce, również w naszym województwie, które zdecydowały się wycofać ze swoich tzw. uchwał anty-LGBT, by ratować szanse na unijne pieniędze. Zrobiła to również m.in. Rada Powiatu Zamojskiego, uchylając w grudniu 2022 uchwałę z czerwca 2019 „w sprawie powstrzymania promowania ideologii LGBT”.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
koncert
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin
ZAMOŚĆ

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin

W czwartek, 14 listopada, problemy z dostępem do kranówki będą mieli mieszkańcy w kilku częściach miasta.

Czego chce twój pies? Weź udział w bezpłatnym szkoleniu
RZUĆ PATYKA

Czego chce twój pies? Weź udział w bezpłatnym szkoleniu

Chcesz poznać potrzeby i zrozumieć swojego psa? Lubelska fundacja zaprasza na bezpłatne szkolenia behawioralne.

Podnogo – zwycięzcy sobotniej rywalizacji

Podnogo najlepsze w trzecim turnieju Podwórkowej Ligi 3x3

Podwórkowa Liga 3x3 to nowy projekt, którego twórcą jest AZS UMCS Lublin. To rozgrywki skierowane do wszystkich chętnych, a udział w nich jest bezpłatny. Dodatkowo, uczestnicy mogą liczyć na nagrody, poczęstunek i profesjonalną fotorelację. Głównym sponsorem Ligi Podwórkowej 3×3 jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium