Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 listopada 2021 r.
9:30

W Zamościu będzie można zasiąść w ogródku restauracyjnym nawet zimą. "Atrakcją jest rynek"

Autor: Zdjęcie autora agdy
95 0 A A
Ogródki zimowe są mniejsze, zwykle to jedna trzecia powierzchni letnich. Jak szacują pionierzy zainspirowani Krakowem największym kosztem będzie gaz do ogrzewania
Ogródki zimowe są mniejsze, zwykle to jedna trzecia powierzchni letnich. Jak szacują pionierzy zainspirowani Krakowem największym kosztem będzie gaz do ogrzewania (fot. Kazimierz Chmiel)

Restauratorzy z Rynku Wielkiego pozazdrościli restauratorom z Rynku Głównego w Krakowie i też zapraszają do ogródków zimą. To pierwszy sezon i dopiero trzy lokale testują zainteresowanie konsumpcją z widokiem na zabytki. Miasto weźmie od nich symboliczne opłaty

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na zamojskim Starym Mieście w tym roku po raz pierwszy powstają zimowe ogródki. To próba wydłużenia sezonu i skuszenia turystów, by także poza wakacjami wybierali Zamość.

W ciągu tygodnia restauratorzy liczą, że będą do nich zaglądać użytkownicy lodowiska.

– Nie wiem, ile będzie zimowych ogródków, to indywidualna decyzja członków naszego stowarzyszenia. Nasz działa od dwóch weekendów. Na razie wygląda obiecująco, ale zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie klientów, czy będą chcieli posiedzieć przy grzanym piwie, czy winie na oświetlonym rynku – mówi Piotr Kubina, współwłaściciel restauracji Muzealna Ormiańskie Piwnice, która jako pierwsza otworzyła ocieplany ogródek. – Praktycznie postawiliśmy szklarnię, w której swobodnie można siedzieć bez kurtki czy płaszcza, bo jest ogrzewana gazem. Oprócz samej konstrukcji ogródka, zbudowanego ze szkła i stali, to rachunki za gaz będą największe, ale jak to mówią, kto nie ryzykuje, nie pije szampana – żartobliwie komentuje restaurator, członek Stowarzyszenia Restauratorów Rynku Wielkiego w Zamościu, które stoi za pomysłem, by na Rynku Wielkim także w sezonie zimowym korzystać z gastronomicznej oferty na dworze.

Stowarzyszenie zrzesza około dziesięciu przedsiębiorców, którzy prowadzą lokale gastronomiczne w zabytkowych kamienicach tworzących czworobok rynku. Niektórzy są tu od wielu lat.

– Od 22 lat jesteśmy na Rynku Wielkim i zawsze się zastanawialiśmy, jak w okresie jesienno-zimowym zwiększyć obroty. W czasie gdy działało lodowisko, były iluminacje, gości było troszkę więcej, ale nie tyle co teraz – mówi właściciel restauracji Verona, która jako jedna z trzech zdecydowała się na otwarcie zimowego ogródka. – W ogródku mamy więcej osób niż w lokalu, to nowość, więc ludzie są ciekawi. Dzwonią, pytają, jaka jest temperatura, rezerwują stoliki. W długi weekend, ten ze Świętem Niepodległości, trzeba było godzinę czekać na miejsce. Z rozmów wynikało, że to turyści z Lublina, Chełma, ale mieszkańcy Zamościa też przychodzą. W ramach promocji zapraszaliśmy do oglądania skoków narciarskich, jednak zaobserwowaliśmy, że wszystkie miejsca były zajęte, trwały zawody, ale nikt ich nie oglądał. Atrakcją jest rynek – dodaje restaurator.

Jak relacjonuje, naprzeciwko widzi, jak powstaje ogródek przy restauracji Skarbiec Wina, ale z rozmów z innymi przedsiębiorcami wynika, że w przyszłym sezonie zimowym na takie rozwiązanie zdecydują się kolejni. Interesują się i dopytują o zasady organizacji.

– Jeszcze nie korzystałem z ogródków, bo nie mam czasu, ale moi dwaj klienci byli i chwalą. Można posiedzieć na rynku, wszystko widać, a jest ciepło. Będzie super, jak popada śnieg. No i restauratorzy są zadowoleni. Turysta szybciej skorzysta z takiego miejsca, niż wejdzie do lokalu. Ja też się wybiorę – mówi Ireneusz Wiatrzyk, właściciel firmy Glass-Zam, który realizował zamówienie. – W Krakowie ogródki są inne, widziałem je, ale zastosowałem konstrukcje swojego pomysłu – dodaje wykonawca, dla którego zimowa atrakcja nie była specjalnym zadaniem, bo od ponad 20 lat działa na rynku.

Zamojscy restauratorzy mówią, że o zimowych ogródkach myśleli już od kilku lat, ale dopiero teraz, dzięki, jak podkreślają, pomocy prezydenta miasta, udało się załatwić wszystkie formalności. Głównie chodziło o zgodę służb konserwatorskich, które akceptowały parasole i stoliki latem, ale nie zimą.

– Mamy zgodę do 15 marca przyszłego roku, potem zimowy ogródek trzeba zdemontować. Poza tym, letni ma inną konstrukcję, no i przede wszystkim jest trzy razy większy. Zgodnie z umową z miastem w tym sezonie, ponieważ jest pierwszy, za zajęcie płyty rynku zapłacimy symbolicznie – dodaje współwłaściciel restauracji Muzealna Ormiańskie Piwnice.

Restauratorzy, wspólnie z Wydziałem Turystyki i Promocji UM, planują oficjalne otwarcie zimowych ogródków w dniu, w którym miasto uruchomi lodowisko. Ślizgawka ma działać przed Ratuszem od 6 grudnia, właśnie trwa budowa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie

Dzisiaj polonezem swoją studniówkę rozpoczęli tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki w Lublinie. Młodzież bawi się w hotelu Luxor Atelia.

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie

Uczniowie z prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce w Dworku Jabłonna.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS zrobił swoje. W półfinale Pekao SA Pucharu Polski lublinianki pokonały MB Zagłębie Sosnowiec 86:83. W nagrodę, już w sobotę zagrają o główne trofeum. Ich rywalem będzie PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski. Finał zaplanowano na godz. 15.

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu
wypadek
galeria

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium