Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 kwietnia 2010 r.
13:23
Edytuj ten wpis

Żydzi chcą odzyskać działkę przy ZDK. Co będzie z wielomilionową inwestycją?

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak

Komisji rabinicznej udało się już zablokować budowę mieszkań dla niepełnosprawnych. Możliwe, że tak samo będzie z modernizacją domu kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dofinansowywana przez Unię Europejską inwestycja, której koszt szacowany jest na 20 milionów złotych musi poczekać.

Powód? Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP domaga się od Zamościa zwrotu działki, na której stoi Zamojski Dom Kultury.

– Mamy kłopot, bo taki wniosek do nas właśnie wpłynął… – przyznaje Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa.

A jeszcze kilka tygodni temu w Zamościu zapanowała wielka radość. Okazało się, że miasto otrzyma ok. 14 mln unijnej dotacji na modernizację ZDK. Prace budowlane w budynku zapowiadały się imponująco. Ich całkowity koszt miał sięgnąć prawie 20 mln zł.

Kłopot, który się pojawił nie jest nowy. Już 8 lat temu do komisji regulacyjnej wpłynął wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, która domagała się zwrotu działki, na której znajduje się ZDK oraz m.in. pobliski ogródek jordanowski.

Teraz związek ponowił roszczenia. Jak to motywuje? Przed ostatnia wojną na spornej działce działał cmentarz żydowski. Został zdewastowany. Niemcy używali nagrobków tzw. macew do brukowania ulic. Części pochówków nie ekshumowano.

– Ziemia, w której spoczywają zmarli nie może być naruszana – powiedział nam wczoraj Marcin Bartosiewicz z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydwó w Warszawie. – Pochowani ludzie powinni spoczywać w niej spokojnie do końca dziejów.

W okolicy dzisiejszego ogródka jordanowskiego został pochowany m.in. słynny niegdyś kaznodzieja, rabin Yaakov Kranc zwany także Magidem z Dubna.

Jego mieszkający w Londynie potomkowie chcieli upamiętnić miejsce pochówku. Planowali wybudować poświęcony mu ohel (rodzaj kaplicy). Nic z tego jakoś nie wyszło…

Jedyną budowlą na dawnym kirkucie jest wybudowany w PRL dom kultury. Inne inwestycje zostały zblokowane.

Chodzi np. o budowę 30 mieszkań dla niepełnosprawnych. Chciał je postawić zamojski odział stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem (opiekuje się on m.in. ogródkiem jordanowskim). Inwestycja została skutecznie oprotestowana przez komisję rabiniczną.

Czy remonty ZDK też mogą być wstrzymane?

– Nie dopuszczamy takiej myśli – mówi Garbula. Przypomina, że w 2005 r. miasto wystąpiło do komisji regulacyjnej z wnioskiem o umorzenie wszczętego postępowania. Podobny wniosek wysłał LUW. – Nie dostaliśmy odpowiedzi… Teraz wniosek ponowiliśmy. Nam nie chodzi o rozbudowę ZDK, ale o modernizację budynku istniejącego – podkreśla rzecznik.

Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona w komisji regulacyjnej, magistrat nie uzyska pozwoleń budowlanych na remonty.

– To kłopotliwa sytuacja – niepokoi się Andrzej Pogudz, dyrektor ZDK, który o całej sprawie dowiedział się od nas. – Planujemy już przecież przeprowadzkę domu kultury, staramy się o dodatkowe pomieszczenia zastępcze... Trudno się do tego odnieść.

Pomnik zamiast dwóch cmentarzy

Stary cmentarz żydowski wyznaczony został poza murami Zamościa jeszcze w 1588 r. Miał ponad 2 hektary powierzchni. Znajdowały się tam groby m.in. Żydów przybyłych w XVII wieku z Hiszpanii i Portugalii.

Kirkut zamknięto ze względów sanitarnych w 1907 r. (bo był przepełniony). Jednak Żydzi pomimo zakazu nadal go powiększyli i użytkowali aż do ostatniej wojny. Wtedy cmentarz zniszczyli Niemcy.

Żydowskimi nagrobkami wyłożono nawierzchnię ulic Krysińskiego, Sienkiewicza i Łukasińskiego. Przy ul. Prostej działał także inny kirkut (tzw. "nowy”, na 1,7 ha).

Także został zdewastowany podczas okupacji. Dziś nie istnieje. Na dawnym jego skraju ustawiono pomnik Żydów Zamojskich. Powstał z zachowanych fragmentów tablic nagrobnych. Pochodzą prawdopodobnie z obu żydowskich cmentarzy.

Pozostałe informacje

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Wielkie serce, puste konto

Wielkie serce, puste konto

66-latka z gminy Milanów straciła ponad 11 tys. złotych po tym, jak wypełniła formularz zgłoszeniowy dotyczący inwestycji finansowej, która miała pomóc ludziom potrzebującym. Kobieta dokonała wpłaty i oczekiwała na weryfikację.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!