Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 lipca 2021 r.
11:32

Zapaść podmiejskich linii. W gminach pod Lublinem problem z dojazdem do miasta

(fot. PeeM)

Władze Lublina zażądały więcej pieniędzy od sąsiednich gmin obsługiwanych podmiejskimi liniami autobusowymi. Nie wszyscy wójtowie zgadzają się na wyższe dopłaty, a efektem są cięcia w rozkładach jazdy i problemy z dowozem do Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Większy rachunek za wożenie ludzi dotyczy właściwie każdej z podmiejskich tras. – Pismo w tej sprawie skierowano do wszystkich gmin ościennych, z którymi gmina Lublin ma podpisane porozumienia – potwierdza nam Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego.

Wyjaśnijmy, że autobusy jeżdżą tylko do tych gmin, których wójtowie dopłacają do podmiejskich kilometrów. – Lublin nie może z tego tytułu ponosić kosztów czy osiągać zysków – wyjaśnia Fisz. Wpływy z biletów nie pokrywają kosztów kursów, więc różnicę dopłacają wójtowie. Dopłacają tym więcej, im mniej osób jeździ linią lub im więcej jeździ na gapę.

– Sytuacja epidemiczna postawiła całą branżę transportową w trudnej sytuacji i przyczyniła się do spadku wpływów z biletów, który w lubelskim systemie w roku 2020 wyniósł około 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego – wylicza Fisz. – Skutkiem tego była konieczność zwiększenia poziomu partycypacji gmin ościennych w kosztach funkcjonowania linii poza granicami miasta Lublin.

Szczególnie boleśnie odczuła to gmina Niemce. Przed pandemią wpływy z biletów pokrywały tu niemal połowę kosztów podmiejskich kilometrów, obecnie nie wystarczają nawet na jedną czwartą. – Gmina została zobowiązana do pokrycia 77 proc. kosztów, a nie 55 proc. jak to było dotychczas – przyznaje ZTM.

Wójt wspólnie z radą uznał, że to za drogo i zrezygnował z części kursów, pozostawiając te najbardziej obłożone. – Kursy autobusów były sukcesywnie ograniczane od początku 2021 roku – mówi Henryk Smolarz, zastępca wójta. Tłumaczy, że utrzymanie poprzednich rozkładów kosztowałoby gminę dwa razy więcej niż zaplanowany milion.

Na wyższe dopłaty z bólem godzi się gmina Wólka. Wcześniej wpływy z biletów pokrywały tu 42 proc. kosztów, dzisiaj już tylko 22 proc. W roku 2019 gminna kasa dopłacała rocznie do komunikacji prawie 821 tys. zł, w tym wyda aż 1,6 mln zł.

– Jest to niewątpliwie ogromne obciążenie dla budżetu gminy, co z pewnością spowoduje konieczność rezygnacji z bardzo ważnych inwestycji – przyznaje Edwin Gortat, wójt Wólki. – Na razie nie planujemy zmniejszenia ilości kursów na terenie naszej gminy, co nie oznacza, że w przyszłości nie będziemy musieli się poważnie zastanowić nad taką ewentualnością, przy założeniu aby odbyło się to z jak najmniejszą uciążliwością dla naszych mieszkańców.

W Niemcach postanowili działać na własną rękę. – Już wcześniej rozpoczęliśmy przygotowania do uruchomienia linii busowych – mówi Smolarz. – Przygotowywaliśmy się też do złożenia wniosku o dofinansowanie przewozów do wojewody. Wszystko po to aby nakłonić przewoźników do uruchomienia linii, które niestety są deficytowe. Obecnie obserwujemy ilu mieszkańców będzie regularnie korzystać z tych linii i ile osób będzie zainteresowanych wykupieniem biletów miesięcznych.

Co ważne, decyzja jednej gminy, potrafi rykoszetem uderzyć w mieszkańców innej. Zmiany wprowadzane przez Niemce odbiły się na rozkładzie linii 52 do Wólki. – To może powodować niezadowolenie mieszkańców, ale nie mamy na to wpływu – zastrzega Gortat.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty