Jeszcze tej zimy może się zacząć widowiskowa rozbiórka w śródmieściu. Wyburzany będzie stary budynek Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego 20-22, który ma być zastąpiony nowym biurowcem. Cała operacja będzie kosztowała niemal 83 mln zł
Decyzja o rozbiórce biurowca zapadła kilka lat temu. Władze Lublina uznały, że przydałoby się zbudować nową siedzibę dla urzędników rozproszonych po wielu adresach. Wtedy też zaczęło się stopniowe opróżnianie PRL-owskiego biurowca z lat 70. Wydział Komunikacji przeniesiono do wynajętych od dewelopera pomieszczeń w budynku przy Czechowskiej 19a, Urząd Miasta wynajął też powierzchnię w czarnym biurowcu przy Spokojnej 2.
Przy Leszczyńskiego zostały już tylko pająki. Stary gmach wkrótce ma zniknąć z powierzchni ziemi. Wysadzenie go w powietrze nie wchodzi w grę. Budynek trzeba będzie stopniowo kruszyć ciężkim sprzętem.
– W przedłożonym projekcie rozbiórki biurowca wykonawca zakłada wykonanie prac z użyciem koparki wyburzeniowej z napędem gąsienicowym – zapowiada Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Cześć czynności rozbiórkowych będzie wykonana ręcznie z wykorzystaniem narzędzi typu młoty pneumatyczne, szlifierki i palniki. Rozbiórka będzie podzielona na etapy, a jej teren będzie zabezpieczony.
Takiego widowiska można się spodziewać jeszcze zimą. – Rozbiórka budynku nastąpi po przekazaniu wykonawcy placu inwestycji – zapowiada Monika Głazik. – Nie mamy jeszcze uzgodnionego dokładnego terminu, prawdopodobnie nastąpi to w styczniu. Dopiero wówczas wykonawca zostanie zobowiązany do przedłożenia szczegółowego harmonogramu robót.
Za całą operację odpowiadać ma warszawski Budimex, który wygrał przetarg na rozebranie budynku oraz zaprojektowanie i zbudowanie nowego biurowca. Kontrakt podpisany w połowie sierpnia opiewa na prawie 83 mln złotych. Zgodnie z umową nowy budynek powinien być gotowy we wrześniu 2023 roku.
Sześciopiętowy obiekt ma się stać miejscem pracy dla 570 urzędników. Przewidziano tu m.in. Biuro Obsługi Mieszkańców z dwunastoma stanowiskami obsługi. Na Leszczyńskiego mają trafić wydziały odpowiedzialne za pozwolenia na budowę, za plany zagospodarowania, za ochronę środowiska, zieleń, geodezję, zabytki i miejskie nieruchomości. Podziemny parking ma pomieścić kilkadziesiąt samochodów.