Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 stycznia 2024 r.
7:11

Zawodowiec z Lublina. Rozpoczyna przygodę z Pro Golf Tour

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 A A
(fot. archiwum Michała Bargendy )

Pochodzący z Lublina Michał Bargenda został drugim w historii golfa lubelskim zawodowcem. We wtorek, 23 stycznia, wystartuje w rozgrywanym w Egipcie turnieju z cyklu Pro Golf Tour: Red Sea Ain Sokhna Open 2024. Pięć dni później będzie rywalizował w Klasyku Morza Czerwonego. – Żeby tylko ten debiut był czymś, co będę wspominał do końca życia – mówi 23-latek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Michał Bargenda wraz z młodszym o dwa i pół roku lata bratem Konradem, przygodę z golfem rozpoczęli jeszcze w szkole podstawowej.
– Rodzice dostali voucher na darmową lekcję na polu golfowym w Wierzchowiskach. Spodobało im się i następnym razem zabrali mnie i brata – wspomina. – Potem, gdy miałem 10 lat pojechałem na obóz golfowy do Naterek. Na początku to była zabawa. Wtedy marzyłem jeszcze o byciu piłkarzem. W pewnym momencie nie mieliśmy jednak już czasu jeździć na golfa i na treningi piłkarskie. Chciałem robić coś oryginalnego, coś co niewielu ludzi robi, a że zaczęło mi się to coraz bardziej podobać, postawiłem na golfa.

Treningi i turnieje

W ciągu tygodnia, po szkole, na profesjonalne treningi dziadek woził go na pole golfowe do Wierzchowisk. W weekend wyjeżdżał do Sobieni Królewskich, oddalonych od Lublina o ponad dwie godziny drogi. Przez niespełna sezon w Sobieniach trenerem Michała był Juan Funtes. Potem trafił do Jacka Persona, który jest jego szkoleniowcem do dzisiaj.
W Wierzchowiskach, a także na polu w Sobieniach lubinianin miał okazję podglądać grę Wojtka Świniarskiego, zmarłego w 2015 roku pierwszego lubelskiego zawodowca, byłego reprezentanta Polski.
– Wojtek zawsze miał dla mnie czas, żeby dać parę wskazówek, czy zagrać ze mną. Zawsze był bardzo pomocny. Traktował mnie jak młodszego brata. Pamiętam, kiedy trenował na drivingu, to na mnie, 11-latku robiło to ogromne wrażenie. Ten czas wspólnie spędzony wspominam bardzo dobrze – mówi Michał Bargenda.
W wieku 11-lat zaczął już jeździć na turnieje Junior Tour, a także mistrzostwa Polski juniorów. Cztery lata później z drużyną z Sobieni zdobył pierwszy z sześciu złotych medali klubowych mistrzostw kraju.


Inny świat

Pierwszym międzynarodowym sukcesem Michała Bargendy było zdobycie w 2017 roku mistrzostwa Litwy juniorów.
– To były dla mnie bardzo ważne zawody. Bardzo chciałem wejść do światowego rankingu amatorów, a żeby się do takiego rankingu załapać, trzeba było wygrać jeden z większych turniejów. Dla mnie więc to było takie podwójne zwycięstwo. Po tej wygranej było już o wiele łatwiej, bo nie było już takiego dużego stresu – przyznaje Michał Bargenda.
Już wtedy planował studiować informatykę w USA na Uniwersytecie Delaware i grę w tamtejszej akademickiej drużynie golfowej. Marzenia dość szybko się spełniły.
– To zupełnie inny świat – mówi o golfie za oceanem. – Klub i pole, na którym my trenowaliśmy jako uczelnia miał ponad 5 tysięcy członków. U nas, w całej Polsce, jeśli dobrze pamiętam to mamy około 6,5 tys. zarejestrowanych golfistów – przyznaje lublinian, który przez ostatnie cztery lata naukę w USA łączył ze swoją sportową pasją.
Michał Bargenda był kapitanem uczelnianej drużyny golfa, należał do najlepszych w teamie, występując niemal we wszystkich turniejach akademickich rozgrywek CAA.


Golfowa aplikacja

Michał Bargena skończył studia ze średnią 3,8 na 4 możliwe. W ramach zajęć Senior Design Projekt stworzył własny program do statystyk golfowych. Aplikacja ma być testowana przez jego uniwersytecką drużynę w nadchodzącym sezonie. Prace są kontynuowane. Nie wykluczone, że wkrótce apka wejdzie na rynek.
– Miałem takie marzenie, by być jak ci wszyscy zawodowcy z telewizji i plany zaczęły się pojawiać pod koniec studiów – mówi.
Niedawno ogłosił przejście na zawodowstwo. W sezonie 2024 rywalizował będzie w zawodach z serii Pro Golf Tour. Na początek weźmie udział w dwóch turniejach w Egipcie. Pierwsze zawody odbędą się w przyszłym tygodniu, w miejscowości Hurghada od 23 do 25 stycznia, kolejne od 28 do 30 stycznia.
– To będzie mój profesjonalny debiut. Zaczynamy rywalizację od dwóch turniejów na tym samym polu. Jestem trochę stremowany, ale to jest taka dobra trema.
Jestem także bardzo podekscytowany, że w końcu zacznę swoją zawodową karierę. Żeby tylko ten debiut był czymś, co będę wspominał do końca życia – dodaje Michał Bargenda.
Łącznie Pro Golf Tour to 16 turniejów w siedmiu krajach także w Turcji, Austrii, Polsce (24 czerwca w Brzeźnie), Belgii, Holandii i Niemczech. – Moim celem jest dostać się na Challenge Tour. W Pro Golf Tour celuje w top 5 w Order of Merit. Dodatkowo chciałbym zagrać w Q-School na DP World Tour. To bardzo wysoko zawieszona poprzeczka, ale trzeba mierzyć się z najlepszymi.

 

MICHAŁ BARGENDA
25 stycznia obchodził będzie 24 lata. Ponad połowę swojego życia spędził na polu golfowym. Sześciokrotnie z drużyną Sobienie Królewskie G&CC zdobył tytuł Klubowego Mistrza Polski. W 2017 roku został mistrzem juniorów Litwy, a rok później drugim wicemistrzem Polski. W 2021 r. wywalczył tytuł wicemistrza Polski młodzieżowców, a rok później sięgnął po złoto. W Mistrzostwach Polski Match Play 2023 zdobył srebrny medal. W ubiegłym roku zaliczył także wygraną w PGA Polska Championship

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty