Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 czerwca 2021 r.
6:37

Amputacje nóg, depresje, wypadanie włosów. To efekty zaniedbania pandemicznego

0 2 A A
Szczepienia to jedyna rzecz, która może nas uchronić przed powtórką tego, co było jesienią w zeszłym roku – przekonują lekarze
Szczepienia to jedyna rzecz, która może nas uchronić przed powtórką tego, co było jesienią w zeszłym roku – przekonują lekarze (fot. Maciej Kaczanowski)

To jest gaszenie pożaru – mówią lekarze o zaniedbaniach innych chorób z powodu trwającej ponad rok pandemii. Specjaliści walczą też z poważnymi skutkami COVID-19 u pacjentów, którzy chorowali nawet kilka miesięcy wcześniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Społeczeństwo zaciągnęło dług zdrowotny przez ten rok. Lęk przed kontaktem ze służbą zdrowia, teleporady, które nie zastąpią osobistego kontaktu z pacjentem, ograniczona diagnostyka i braku odpowiedniego leczenia przynosi skutki – przyznaje prof. Grzegorz Dzida z Kliniki Chorób Wewnętrznych SPSK1 w Lublinie. – Stan pacjentów jest znacznie cięższy. Mamy do czynienia z zaniedbanymi przypadkami cukrzycy, z rozwiniętymi powikłaniami chociażby w postaci stopy cukrzycowej, które w wielu przypadkach kończą się amputacją. To jest już gaszenie pożaru.

Do tego nowe przypadki cukrzycy u coraz młodszych pacjentów. – Trafiają do nas chorzy w wieku około 40 lat, a nawet obserwujemy przypadki cukrzycy o ciężkim przebiegu u osób w wieku ok. 20 lat – przyznaje prof. Dzida. – Mamy tu pewien dylemat, czy czasem te przypadki nie są wywołane wirusem SARS-CoV-2. Może on uruchamiać procesy, które prowadzą do cukrzycy typu 1 czyli zniszczenia komórek produkujących insulinę. Jednoznacznych konkluzji jeszcze jednak nie ma – dodaje lekarz.

Dramatyczne są też doniesienia psychiatrów. Po pomoc przychodzą do nich nie tylko dorośli, ale też młodzież i dzieci.

– Mamy pacjentów, którzy chorowali, nawet lekko, na COVID-19 i po kilku miesiącach zgłaszają się z całym zespołem objawów, zapominają słów, nie mogą skupić się na codziennych sprawach, wrócić do dawnej aktywności. Mają też objawy depresyjne i lękowe – wyjaśnia dr n. med. Agata Makarewicz z Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK1. Zaznacza: – Ponadto mierzymy się z psycho-społeczno-emocjonalnymi skutkami pandemii. Izolacja, rezygnacja z aktywności czy np. dramatyczne sytuacje w rodzinie związane z chorobą, rodzą poważne skutki.

Psychiatrzy wskazują wręcz na kryzysy psychiczne. – Osoby młode potrzebują pilnej pomocy, a w Polsce nie ma aktualnie oddziału psychiatrycznego, który miałby wolne miejsca, wszędzie są kolejki. Dramatyczna jest liczba prób samobójczych i samouszkodzeń, z którymi rodzice zderzają się pierwszy raz – podkreśla dr Makarewicz. – Nawet jako specjaliści nie jesteśmy w stanie przewidzieć, która próba samobójcza była chęcią zwrócenia na siebie uwagi, a która może skończyć się śmiercią. W ubiegłym roku ponad setka dzieci do 18. roku życia w Polsce popełniła samobójstwo.

Bardzo dużo dzieci i dorosłych zgłasza się z już „przechodzonymi stanami depresyjnymi”, z powodu ograniczonego przez epidemię dostępu do leczenia.

Pocovidowych pacjentów przyjmują też dermatolodzy. – Dużym problemem wśród ozdrowieńców jest masywne wypadanie włosów. Dotyczy to ok. 1/3 pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 i może pojawić się po kilku miesiącach, nawet po lekkiej infekcji – tłumaczy prof. Dorota Krasowska, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1. – Proponujemy im m.in. terapię lampą LED emitującą czerwone światło. Aktualnie mamy ok. 20 takich pacjentów, głównie kobiety i widzimy, że ta terapia jest bardzo skuteczna. Już po miesiącu obserwujemy zahamowanie wypadania włosów, a także ich wzmocnienie.

Specjaliści apelują o korzystanie ze szczepień

– Przed nami 2-3 miesiące względnego spokoju, ale wirus nie zniknął z populacji. Szczepienia to jedyna rzecz, która może nas uchronić przed powtórką tego, co było na jesieni w zeszłym roku – podkreśla prof. Krzysztof Tomasiewicz, szef Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 i zwraca uwagę, że w najlepszym wypadku potrzebujemy jeszcze kilku miesięcy, żeby wytworzyć odporność populacyjną. – Tempo szczepień musi być większe. Teraz mamy ok. 6 mln osób zaszczepionych dwoma dawkami, jeśli przyjmiemy że 4-6 mln przechorowało, w dalszym ciągu nie jest to nawet połowa społeczeństwa – zaznacza lekarz.

Ze szczepień powinni też korzystać ozdrowieńcy, u których już po trzech, a w większym stopniu po sześciu miesiącach, zaczyna się gwałtowny spadek przeciwciał.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium