Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 czerwca 2021 r.
6:37

Amputacje nóg, depresje, wypadanie włosów. To efekty zaniedbania pandemicznego

Szczepienia to jedyna rzecz, która może nas uchronić przed powtórką tego, co było jesienią w zeszłym roku – przekonują lekarze
Szczepienia to jedyna rzecz, która może nas uchronić przed powtórką tego, co było jesienią w zeszłym roku – przekonują lekarze (fot. Maciej Kaczanowski)

To jest gaszenie pożaru – mówią lekarze o zaniedbaniach innych chorób z powodu trwającej ponad rok pandemii. Specjaliści walczą też z poważnymi skutkami COVID-19 u pacjentów, którzy chorowali nawet kilka miesięcy wcześniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Społeczeństwo zaciągnęło dług zdrowotny przez ten rok. Lęk przed kontaktem ze służbą zdrowia, teleporady, które nie zastąpią osobistego kontaktu z pacjentem, ograniczona diagnostyka i braku odpowiedniego leczenia przynosi skutki – przyznaje prof. Grzegorz Dzida z Kliniki Chorób Wewnętrznych SPSK1 w Lublinie. – Stan pacjentów jest znacznie cięższy. Mamy do czynienia z zaniedbanymi przypadkami cukrzycy, z rozwiniętymi powikłaniami chociażby w postaci stopy cukrzycowej, które w wielu przypadkach kończą się amputacją. To jest już gaszenie pożaru.

Do tego nowe przypadki cukrzycy u coraz młodszych pacjentów. – Trafiają do nas chorzy w wieku około 40 lat, a nawet obserwujemy przypadki cukrzycy o ciężkim przebiegu u osób w wieku ok. 20 lat – przyznaje prof. Dzida. – Mamy tu pewien dylemat, czy czasem te przypadki nie są wywołane wirusem SARS-CoV-2. Może on uruchamiać procesy, które prowadzą do cukrzycy typu 1 czyli zniszczenia komórek produkujących insulinę. Jednoznacznych konkluzji jeszcze jednak nie ma – dodaje lekarz.

Dramatyczne są też doniesienia psychiatrów. Po pomoc przychodzą do nich nie tylko dorośli, ale też młodzież i dzieci.

– Mamy pacjentów, którzy chorowali, nawet lekko, na COVID-19 i po kilku miesiącach zgłaszają się z całym zespołem objawów, zapominają słów, nie mogą skupić się na codziennych sprawach, wrócić do dawnej aktywności. Mają też objawy depresyjne i lękowe – wyjaśnia dr n. med. Agata Makarewicz z Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK1. Zaznacza: – Ponadto mierzymy się z psycho-społeczno-emocjonalnymi skutkami pandemii. Izolacja, rezygnacja z aktywności czy np. dramatyczne sytuacje w rodzinie związane z chorobą, rodzą poważne skutki.

Psychiatrzy wskazują wręcz na kryzysy psychiczne. – Osoby młode potrzebują pilnej pomocy, a w Polsce nie ma aktualnie oddziału psychiatrycznego, który miałby wolne miejsca, wszędzie są kolejki. Dramatyczna jest liczba prób samobójczych i samouszkodzeń, z którymi rodzice zderzają się pierwszy raz – podkreśla dr Makarewicz. – Nawet jako specjaliści nie jesteśmy w stanie przewidzieć, która próba samobójcza była chęcią zwrócenia na siebie uwagi, a która może skończyć się śmiercią. W ubiegłym roku ponad setka dzieci do 18. roku życia w Polsce popełniła samobójstwo.

Bardzo dużo dzieci i dorosłych zgłasza się z już „przechodzonymi stanami depresyjnymi”, z powodu ograniczonego przez epidemię dostępu do leczenia.

Pocovidowych pacjentów przyjmują też dermatolodzy. – Dużym problemem wśród ozdrowieńców jest masywne wypadanie włosów. Dotyczy to ok. 1/3 pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 i może pojawić się po kilku miesiącach, nawet po lekkiej infekcji – tłumaczy prof. Dorota Krasowska, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1. – Proponujemy im m.in. terapię lampą LED emitującą czerwone światło. Aktualnie mamy ok. 20 takich pacjentów, głównie kobiety i widzimy, że ta terapia jest bardzo skuteczna. Już po miesiącu obserwujemy zahamowanie wypadania włosów, a także ich wzmocnienie.

Specjaliści apelują o korzystanie ze szczepień

– Przed nami 2-3 miesiące względnego spokoju, ale wirus nie zniknął z populacji. Szczepienia to jedyna rzecz, która może nas uchronić przed powtórką tego, co było na jesieni w zeszłym roku – podkreśla prof. Krzysztof Tomasiewicz, szef Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 i zwraca uwagę, że w najlepszym wypadku potrzebujemy jeszcze kilku miesięcy, żeby wytworzyć odporność populacyjną. – Tempo szczepień musi być większe. Teraz mamy ok. 6 mln osób zaszczepionych dwoma dawkami, jeśli przyjmiemy że 4-6 mln przechorowało, w dalszym ciągu nie jest to nawet połowa społeczeństwa – zaznacza lekarz.

Ze szczepień powinni też korzystać ozdrowieńcy, u których już po trzech, a w większym stopniu po sześciu miesiącach, zaczyna się gwałtowny spadek przeciwciał.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium