Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 czerwca 2021 r.
6:37

Amputacje nóg, depresje, wypadanie włosów. To efekty zaniedbania pandemicznego

Szczepienia to jedyna rzecz, która może nas uchronić przed powtórką tego, co było jesienią w zeszłym roku – przekonują lekarze
Szczepienia to jedyna rzecz, która może nas uchronić przed powtórką tego, co było jesienią w zeszłym roku – przekonują lekarze (fot. Maciej Kaczanowski)

To jest gaszenie pożaru – mówią lekarze o zaniedbaniach innych chorób z powodu trwającej ponad rok pandemii. Specjaliści walczą też z poważnymi skutkami COVID-19 u pacjentów, którzy chorowali nawet kilka miesięcy wcześniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Społeczeństwo zaciągnęło dług zdrowotny przez ten rok. Lęk przed kontaktem ze służbą zdrowia, teleporady, które nie zastąpią osobistego kontaktu z pacjentem, ograniczona diagnostyka i braku odpowiedniego leczenia przynosi skutki – przyznaje prof. Grzegorz Dzida z Kliniki Chorób Wewnętrznych SPSK1 w Lublinie. – Stan pacjentów jest znacznie cięższy. Mamy do czynienia z zaniedbanymi przypadkami cukrzycy, z rozwiniętymi powikłaniami chociażby w postaci stopy cukrzycowej, które w wielu przypadkach kończą się amputacją. To jest już gaszenie pożaru.

Do tego nowe przypadki cukrzycy u coraz młodszych pacjentów. – Trafiają do nas chorzy w wieku około 40 lat, a nawet obserwujemy przypadki cukrzycy o ciężkim przebiegu u osób w wieku ok. 20 lat – przyznaje prof. Dzida. – Mamy tu pewien dylemat, czy czasem te przypadki nie są wywołane wirusem SARS-CoV-2. Może on uruchamiać procesy, które prowadzą do cukrzycy typu 1 czyli zniszczenia komórek produkujących insulinę. Jednoznacznych konkluzji jeszcze jednak nie ma – dodaje lekarz.

Dramatyczne są też doniesienia psychiatrów. Po pomoc przychodzą do nich nie tylko dorośli, ale też młodzież i dzieci.

– Mamy pacjentów, którzy chorowali, nawet lekko, na COVID-19 i po kilku miesiącach zgłaszają się z całym zespołem objawów, zapominają słów, nie mogą skupić się na codziennych sprawach, wrócić do dawnej aktywności. Mają też objawy depresyjne i lękowe – wyjaśnia dr n. med. Agata Makarewicz z Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK1. Zaznacza: – Ponadto mierzymy się z psycho-społeczno-emocjonalnymi skutkami pandemii. Izolacja, rezygnacja z aktywności czy np. dramatyczne sytuacje w rodzinie związane z chorobą, rodzą poważne skutki.

Psychiatrzy wskazują wręcz na kryzysy psychiczne. – Osoby młode potrzebują pilnej pomocy, a w Polsce nie ma aktualnie oddziału psychiatrycznego, który miałby wolne miejsca, wszędzie są kolejki. Dramatyczna jest liczba prób samobójczych i samouszkodzeń, z którymi rodzice zderzają się pierwszy raz – podkreśla dr Makarewicz. – Nawet jako specjaliści nie jesteśmy w stanie przewidzieć, która próba samobójcza była chęcią zwrócenia na siebie uwagi, a która może skończyć się śmiercią. W ubiegłym roku ponad setka dzieci do 18. roku życia w Polsce popełniła samobójstwo.

Bardzo dużo dzieci i dorosłych zgłasza się z już „przechodzonymi stanami depresyjnymi”, z powodu ograniczonego przez epidemię dostępu do leczenia.

Pocovidowych pacjentów przyjmują też dermatolodzy. – Dużym problemem wśród ozdrowieńców jest masywne wypadanie włosów. Dotyczy to ok. 1/3 pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 i może pojawić się po kilku miesiącach, nawet po lekkiej infekcji – tłumaczy prof. Dorota Krasowska, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1. – Proponujemy im m.in. terapię lampą LED emitującą czerwone światło. Aktualnie mamy ok. 20 takich pacjentów, głównie kobiety i widzimy, że ta terapia jest bardzo skuteczna. Już po miesiącu obserwujemy zahamowanie wypadania włosów, a także ich wzmocnienie.

Specjaliści apelują o korzystanie ze szczepień

– Przed nami 2-3 miesiące względnego spokoju, ale wirus nie zniknął z populacji. Szczepienia to jedyna rzecz, która może nas uchronić przed powtórką tego, co było na jesieni w zeszłym roku – podkreśla prof. Krzysztof Tomasiewicz, szef Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 i zwraca uwagę, że w najlepszym wypadku potrzebujemy jeszcze kilku miesięcy, żeby wytworzyć odporność populacyjną. – Tempo szczepień musi być większe. Teraz mamy ok. 6 mln osób zaszczepionych dwoma dawkami, jeśli przyjmiemy że 4-6 mln przechorowało, w dalszym ciągu nie jest to nawet połowa społeczeństwa – zaznacza lekarz.

Ze szczepień powinni też korzystać ozdrowieńcy, u których już po trzech, a w większym stopniu po sześciu miesiącach, zaczyna się gwałtowny spadek przeciwciał.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, które niekoniecznie może dobrze się kojarzyć. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zazwyczaj udajemy się tam w sytuacjach kiedy potrzebujemy pomocy prawnika. Do takich sytuacji może dojść nawet wtedy, kiedy przez całe życie skrupulatnie przestrzega się prawa.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

,,Nowy rok - nowa ja!" czy to stwierdzenie coś Ci przypomina? Z pewnością większości z nas. U schyłku mijającego roku, patrzymy z ciekawością i nadzieją w nowy rok, zastanawiając się co nam przyniesie. Czasem żartujemy, że chcielibyśmy aby nie był on gorszy od poprzedniego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!