Częste spożywanie napojów gazowanych zwiększa ryzyko osteoporozy. Najbardziej narażone są nastoletnie dziewczyny - ostrzegają lekarze z Harvard Medical School w Bostonie (USA).
- W diecie wielu nastolatek mleko zostało całkowicie wyparte przez napoje gazowane. Prowadzi to do wypłukiwania z organizmu wapnia - podstawowego budulca kości.
W efekcie stają się one kruche i podatne na złamania - mówi autorka badań Grace Wyshak. Podkreśla ona, że okres dojrzewania ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu tkanki kostnej - jej masa zwiększa się wtedy o połowę. Wszelkie zaburzenia wynikające z niedostatku kostnego budulca mają dalekosiężne negatywne konsekwencje.
- Skutki zaniedbań mogą się ujawnić dopiero po kilku dekadach, na przykład w postaci osteoporozy - przestrzega uczona. Szczególnie niebezpieczne dla dorastających dziewcząt mogą być napoje zawierające dużo fosforu.
Jego nadmiar powoduje, że wapń jest gorzej wchłaniany przez kość. Uczona analizowała dietę 460 dziewcząt w wieku 15-17 lat.
U tych, które konsumowały niewiele mleka, nabiału i warzyw, w zamian za to pochłaniały napoje gazowane, kości była słabsze. - Osteoporoza, choć ujawnia się dopiero w podeszłym wieku, nie jest schorzeniem geriatrycznym.
Źródeł tej częstej u kobiet dolegliwości trzeba szukać we wczesnej młodości - podsumowuje uczona.