Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

19 listopada 2021 r.
17:09

Idziesz z dzieckiem do nocnej i świątecznej opieki? Możesz trafić na chirurga, ale nie pediatrę

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Rodzic, idąc z dzieckiem do nocnej opieki, może trafić na dyżur pediatry albo innego specjalisty np. urologa, laryngologa, chirurga, a oni nie powinni przyjmować takich pacjentów – wskazuje jeden z lubelskich lekarzy. Tymczasem nie ma obowiązku, żeby pediatra dyżurował w takim punkcie na stałe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Opieka nocna i świąteczna dla dzieci działa tak jak powinna. Najgorzej jest w punktach przy szpitalach powiatowych. Co prawda dyżurują tam pediatrzy, ale nie mają stałych dyżurów. W związku z tym rodzic, idąc z dzieckiem do takiej placówki, może trafić na dyżur pediatry albo innego lekarza specjalisty np. urologa, laryngologa, chirurga, albo też lekarza bezpośrednio po stażu – zwraca uwagę lekarz z Lublina, który skontaktował się z naszą redakcją po publikacjach dotyczących kryzysu w pediatrii. – Efektem są tłumy na SOR w szpitalu dziecięcym w Lublinie, bo rodzice albo sami rezygnują z takiej konsultacji, albo lekarz, który nie jest pediatrą, odsyła pacjenta. Część rodziców decyduje się na opiekę prywatną, wydając pieniądze, bo w publicznych placówkach nie mogą otrzymać odpowiedniej pomocy – zaznacza nasz rozmówca.

Pediatra przyjmie dorosłego

Jak zwraca uwagę lekarz, dzieci powinni przyjmować tylko pediatrzy lub lekarze rodzinni, bo mają do tego odpowiednie kompetencje.

– Co ciekawe, taka organizacja nocnej opieki działa też w drugą stronę: dorosły pacjent może trafić na dyżur pediatry. Chociaż taki lekarz nie powinien podejmować się przyjęcia pacjenta np. z problemami kardiologicznymi, bo nie ma do tego kompetencji – zaznacza lekarz. Dodaje: – Dopóki Ministerstwo Zdrowia i NFZ nie zmienią przepisów, to problem pozostanie, bo na razie tylko od dyrektorów zależy, kogo zatrudniają w nocnej opiece. Nie ma przepisu, który nakazywałby utrzymanie osobnego pionu pediatrycznego.

Może się zdarzyć…

– W naszym punkcie nocnej i świątecznej opieki nie ma osobnego pionu pediatrycznego, bo jego zorganizowanie było fizycznie niemożliwe z powodu braku pediatrów. Chcieliśmy chociaż zapewnić stały dyżur pediatry w soboty i niedziele, kiedy zgłasza się najwięcej pacjentów. To rozwiązanie również okazało się niemożliwe – przyznaje Krzysztof Bojarski, dyrektor szpitala w Łęcznej. – Powód jest bardzo prosty – kwestie finansowe. Ja mogę za godzinę dyżuru zaproponować lekarzowi 80 zł, podczas gdy w prywatnym gabinecie ta stawka wynosi 100-150 zł. Wystosowałem pisma do wszystkich praktyk prywatnych pediatrów na terenie naszego powiatu. Jest ich kilkanaście, nie zgłosił się jednak nikt – zaznacza dyrektor.

W związku z tym w Łęcznej dyżury w nocnej i świątecznej opiece pełnią lekarze różnych specjalności, a najczęściej są to młodzi medycy w trakcie różnych specjalizacji np. z chirurgii czy laryngologii.

– Może się więc zdarzyć, że dziecko zostanie odesłane do szpitala dziecięcego w Lublinie albo rodzic wybierze prywatny gabinet – dodaje dyr. Bojarski.

Chociaż konsultacja

Dyrektor szpitala w Bełżycach również przyznaje, że w ramach nocnej i świątecznej opieki nie ma osobnego pionu pediatrycznego, a dyżury pełnią tam lekarze różnych specjalności.

– Jeśli jednak przychodzi rodzic z dzieckiem, a dyżur pełni akurat lekarz innej specjalności, staramy się, żeby odbyła się konsultacja pediatryczna. W związku z tym przekierowujemy takiego pacjenta na izbę przyjęć, która jest w tym samym budynku co szpital i nocna opieka. Do konsultacji przychodzi pediatra z oddziału naszego szpitala – tłumaczy Dariusz Kamiński, dyrektor szpitala w Bełżycach.

Będą zmiany?

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, czy w planach są zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania punktów nocnej i świątecznej opieki, tak aby zapewnić stałe dyżury pediatry, chociaż w weekendy. Czekamy jeszcze na odpowiedź.

Z kolei Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ, tłumaczy: – W realizacji świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie ma wymogu, aby świadczenia w tym zakresie udzielał lekarz pediatra. Na bieżąco monitorujemy dostępność do świadczeń w tym zakresie i reagujemy na niepokojące sygnały.

W tym roku do lubelskiego oddziału NFZ nie wpłynęła żadna skarga dotycząca odmowy udzielenia świadczenia dziecku z powodu braku lekarza pediatry. Jak dodaje rzeczniczka, podmioty medyczne, które prowadzą punkty nocnej opieki (20 w całym województwie, w tym 3 w Lublinie), zapewniają o dostępie do pediatrów.

W przyszłym roku lubelski NFZ planuje jednak zwiększenie ryczałtów dla tych świadczeń.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium