W Szpitalu Powiatowym w Lubartowie wstrzymano przyjęcia pacjentów na Oddział Neurologiczny. Na tym oddziale oraz na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym obowiązuje też zakaz odwiedzin. Na pozostałych oddziałach odwiedziny należy ograniczyć do minimum.
– W szpitalu wykryto bakterie KPC – mówi Sylwia Domagała, dyrektor szpitala w Lubartowie.
Bakteria o nazwie KPC dotarła do nas kilka lat przed NDM-1 (New Delhi). KCP to poważny problem dla mikrobiologów, bo podobnie jak NDM-1 również wytwarza geny odporne na antybiotyki.
KPC wykryto w Polsce w 2008 roku w Warszawie. W połowie 2012 r. odnotowano ją już w ponad pięćdziesięciu szpitalach, ale też w stacjach dializ, przychodniach, domach pomocy społecznej W województwach mazowieckim, podlaskim, lubelskim i śląskim.
O wykryciu innej niebezpiecznej bakterii w szpitalu w Hrubieszowie poinformował nas jeden z naszych Czytelników. Jak potwierdza dyrekcja placówki, w ubiegłym tygodniu u pacjenta oddziału neurologicznego wykryto bakterię Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej).
– Jest to patogen uznany za alarmowy co zobowiązuje nas do wdrożenia odpowiednich procedur m.in. izolacji pacjenta, u którego wykryto bakterię. Izolacja musi być utrzymana do momentu wyeliminowania patogenu – tłumaczy Dariusz Gałecki, dyrektor szpitala w Hrubieszowie. – Kontrolne wymazy pokazują, że sytuacja jest opanowana i patogen udało się wyeliminować. Nie ma też zagrożenia dla innych pacjentów. Badania, które wykonaliśmy u pozostałych pacjentów oddziału neurologicznego, nie wykazały zakażenia.
Na początku tego tygodnia u jednej z pacjentek oddziału wewnętrznego hrubieszowskiego szpitala wykryto z kolei bakterię Klebsiella pneumoniae New Delhi. – Pacjentka trafiła do nas z innego ośrodka, zgłosiła się już z tym patogenem. Po wykryciu bakterii natychmiast została izolowana – podkreśla dyr. Gałecki.