Siedem samorządów z województwa lubelskiego zostało nagrodzonych w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Tytuł Lidera otrzymały gminy: Karczmiska, Nałęczów i Piaski. Z kolei statuetka Nowego Lidera trafiła do gm. Sosnowica oraz miast: Biłgoraj i Międzyrzec Podlaski. Honorowym Ekspertem została gmina Lublin.
Co roku wyróżniane są samorządy, które najbardziej angażują się w realizację projektów zdrowotnych w zakresie profilaktyki grypy. W tej edycji przyznano aż 58 tytułów Samorządowego Lidera, w tym 7 w województwie lubelskim. Nagrody zostały wręczone 10 września podczas tegorocznego Flu Forum w Warszawie.
– Nałęczów jest miejscowością uzdrowiskową i jest nazywany miasteczkiem zdrowia. W związku z tym nasza misja jako samorządu jest ściśle związana z działaniami prozdrowotnymi i programami profilaktycznymi. Jednym z najważniejszych, który realizujemy od ponad pięciu lat, jest program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie skierowany do osób powyżej 60. roku życia, najbardziej narażonych na zachorowania i powikłania – mówi Waldemar Pardyka, burmistrz Nałęczowa. – W ubiegłym roku ze szczepień, które prowadziły dwie placówki medyczne na terenie naszej gminy, skorzystało ponad 200 osób.
Jak wskazują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, takie działania samorządów pozwalają na upowszechnienie szczepień przeciwko grypie, które są największą ochroną przed wirusem. Są one szczególnie ważne dla osób z grup ryzyka: przewlekle chorych, diabetyków, seniorów, kobiet w ciąży i dzieci, bo szczepionka zapobiega nie tylko zachorowaniu, ale przede wszystkim groźnym dla zdrowia i życia powikłaniom pogrypowym. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wśród osób po 65. roku życia wzrasta niemal trzykrotnie.
– U kobiet w ciąży zachorowanie na grypę może wiązać się ze skutkami wykraczającymi daleko poza skutki infekcji wirusowej, powodując także ryzyko dla nienarodzonego dziecka – tłumaczy dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. – Szczepienie przeciw grypie kobiety w ciąży chroni jej nienarodzone dziecko, a później do 6. miesiąca po urodzeniu.