Nowoczesne sale dydaktyczne i komfortowe noclegi dla pacjentów korzystających z radioterapii. We wtorek został oddany do użytku odrestaurowany Pałac Lubomirskich przy Radziwiłłowskiej, który razem z sąsiednim budynkiem Zakładu Radioterapii oraz Kliniki Chirurgii Onkologicznej kończy pierwszy etap wieloletniej przebudowy i rozbudowy szpitala klinicznego nr 1.
– Miejsca noclegowe w pokojach jedno, dwu i trzyosobowych z pełnym węzłem sanitarnym refunduje NFZ, więc pacjenci nie muszą za nie płacić. Mamy 10 pokoi na 23 osoby. Do dyspozycji jest też w pełni wyposażona kuchnia – mówi Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie. – Własna baza noclegowa jest ogromnym ułatwieniem. Dotychczas mieliśmy podpisane umowy na noclegi poza szpitalem.
Z radioterapii w SPSK1 korzysta obecnie kilkudziesięciu pacjentów dziennie, ale szpital jest w stanie przyjąć ich znacznie więcej.
– Mamy świetnych specjalistów i sprzęt wysokiej jakości jak np. dwa bliźniacze akceleratory, tomograf z opcją wirtualnej symulacji, a także system planowania radioterapii – wylicza dr n. med. Dagmara Nycz-Bodeńska, kierownik Zakładu Radioterapii SPSK1, który przyjmuje pacjentów od lutego. – W tym momencie napromienianych jest kilkudziesięciu pacjentów dziennie, gównie w trybie ambulatoryjnym.
Dzięki nowoczesnemu ośrodkowi radioterapii szpital będzie mógł znowu stosować radioterapię śródoperacyjną. Od 2012 roku nie było to możliwe, bo placówka nie dostała kontraktu z NFZ. – Powodem był brak pełnoprofilowego zakładu radioterapii – tłumaczy prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1. – Radioterapia śródoperacyjna jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej radioterapii. Chodzi m.in. o skrócenie czasu leczenia przez włączenia napromieniania do zabiegu operacyjnego i większą precyzję napromieniania.
– Dzięki tej inwestycji nareszcie mamy samodzielną, niezależną onkologię akademicką. W tej dziedzinie nie może być monopolu, bo jest coraz więcej osób z chorobami nowotworowymi. Taki ośrodek był bardzo potrzebny – przekonywał podczas wczorajszej uroczystości prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.