520 miejsc zostało już uruchomionych w izolatoriach na terenie województwa lubelskiego. W poniedziałek ma ich być 880, a do końca przyszłego tygodnia ok. tysiąca. Wtedy będzie działać już 15 izolatoriów.
- To miejsca przewidziane zarówno w izolatoriach kategorii A czyli dla osób, które czekają na wynik badania oraz w kategorii B - dla osób, które są zakażone, ale nie mają objawów, albo te objawy są niewielkie – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – W tym momencie na 520 dostępnych miejsc, zajętych jest 33. 20 osób przebywa w izolatorium w hotelu Huzar w Lublinie, 12 w sanatorium kolejowym w Nałęczowie i jedna osoba w zajeździe Gościnna Prowansja w Łukowie.
W Lublinie są gotowe dwa izolatoria kategorii B – w hotelu Huzar, jako rozszerzenie działalności szpitala klinicznego nr 1 oraz w Domu Studenta nr 1 przy Chodźki – dla dziecięcego oddziału zakaźnego szpitala Jana Bożego. W ciągu tygodnia w Lublinie ma powstać izolatorium kategorii A.
- Na razie trwają jeszcze negocjacje z właścicielem obiektu, dlatego nie podajemy lokalizacji – mówi wojewoda. – Szacujemy, że wystarczy jedno izolatorium kategorii A, bo pacjentów szpitala Jana Bożego jest stosunkowo mało i na oddziale zakaźnym dla dzieci są jeszcze miejsca. Na 17 łóżek, w tym momencie zajętych jest 9.
Pozostałe izolatoria:
- Łuków - zajazd Gościnna Prowansja (kategoria A), internat Medycznego Studium Zawodowego (kategoria B).
- w Biała Podlaska – Europejskie Centrum Kształcenia Ochotniczych Hufców Pracy (kategoria B), negocjacje dotyczą obiektu dla kategorii A
- Chełm - MOSiR (kategoria B), negocjacje dotyczą obiektu dla kategorii A
- Puławy – bursa Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego (kategoria A), sanatorium kolejowe w Nałęczowie (kategoria B)
Tomaszów Lubelski – Ośrodek Sportu i Rekreacji Tomasovia (kategoria A), Centrum Szkolenia i Rekreacji „Energetyk” w Krasnobrodzie (kategoria B)
Biłgoraj – zajazd Nadrzecze (kategoria B), negocjacje dotyczą obiektu dla kategorii A.