Ma już 96 lat, a w ciągu trzech najbliższych znacznie urośnie. Budynek 1. Szpitala Wojskowego przy Al. Racławickich w Lublinie zostanie podwyższony o jedną kondygnację.
– Pozwoli to przede wszystkim na rozszerzenie świadczeń. Polepszy też komfort pacjentów z oddziałów kardiologii i neurochirurgii – mówi płk Aleksander Michalski, komendant 1. Szpitala Wojskowego w Lublinie.
Najpierw, bo w marcu 2024 r., przeprowadzą się kardiolodzy. – Chcemy być jednym z najlepszych ośrodków, nie tylko w kraju, ale i w Europie. Już w tej chwili wykonujemy najwięcej zabiegów na naczyniach wieńcowych w województwie lubelskim, około 1500 zabiegów rocznie – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Sobieszek, kierownik Oddziału Kardiologii z Pracownią Hemodynamiki w szpitalu wojskowym.
W planach jest stworzenie specjalistycznego ośrodka chorób serca. Rozwinięty zostanie oddział rehabilitacji kardiologicznej i kardiochirurgia. Na nowym piętrze powstanie m.in. sala hybrydowa. Co to takiego?
– To sala, która łączy ze sobą salę zabiegową, na której możemy wykonywać zabiegi strukturalne serca i na naczyniach wieńcowych. Jest to też sala operacyjna gdzie jednocześnie możemy współpracować z kardiochirurgami – dodaje Grzegorz Sobieszek.
Budowa ruszy lada dzień. Oddziały działające w najwyższych częściach szpitala mają cały czas przyjmować pacjentów, ale będą utrudnienia. Chodzi o gastroenterologię z oddziałem wewnętrznym i kardiologię.
– Planujemy czasowe wyłączenia i czasowe przeniesienia tychże oddziałów w inne obszary naszego szpitala – zapowiada komendant szpitala.
Szpital na inwestycję wyda 96 mln zł z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Dodatkowe 40 mln przeznaczy na zakup sprzętu na nowe oddziały.
Po przeprowadzce kardiologii na najwyższe piętro przeniesie się tam także neurochirurgia. Ma się to stać w 2025 roku, czyli tuż przed 100. rocznicą powstania obiektu. Szpital działa tu od 1944 roku, wcześniej mieścił się w tym miejscu Wydział Teologii Towarzystwa Jezusowego.