Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

10 maja 2009 r.
15:08
Edytuj ten wpis

Kryzys i depresja

0 0 A A

Czy kryzys żyje własnym życiem. Niestety - żyje życiem ludzi, zazwyczaj je niszcząc. Kryzys finansowy rodzi często kryzys osobowości. Powoduje depresję. Czy można przed nią się bronić? A jeśli już nas dopadnie - czy można z niej wyjść? Czy może "sama przejdzie”?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przyszłość pod wielkim znakiem zapytania

- Na początku tego roku zmienił się prezes firmy, w której jestem zatrudniona - mówi Karolina pracująca w dziale marketingu dużego dewelopera - Zwolnił on blisko połowę pracowników. Ja wprawdzie zachowałam posadę, ale każdego dnia idę do pracy zaniepokojona, szczególnie że nasz dział odczuwa kryzys chyba najbardziej.

Doszło do tego, że bardzo źle sypiam, często się budzę w środku nocy, a czasem zdarza się wręcz, że wtedy płaczę. To straszne uczucie. Moja córeczka mało z tego rozumie, ale widzę, że bardzo to wszystko przeżywa. - kończy Karolina.
promocja

W wielu przypadkach niepewność jutra jeszcze silniej przeżywają mężczyźni. Czują oni ogromną presję wewnętrzną, wynikającą z poczucia odpowiedzialności za bliskich, ale także presję oceny przez środowisko. Za wszelką cenę chcą być postrzegani jako ludzie doskonale radzący sobie z przeciwnościami losu.
Obowiązek zapewnienia rodzinie materialnego bytu.

- Rola mężczyzny jako głowy rodziny jest bardzo silnie zakorzeniona w świadomości Polaków - wyjaśnia dr Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Leczenia Uzależnień Wolmed w Dubiu koło Bełchatowa. - To na nim, w powszechnym rozumieniu, spoczywa obowiązek zapewnienia rodzinie materialnego bytu.

Nic więc dziwnego, że dłuższa niepewność jest dla mężczyzny bardzo stresująca. Niekiedy może przerodzić się nawet w przewlekłe stany lękowe, które nie zawsze ustępują wraz z ustąpieniem powodujących je bodźców. Mówiąc wprost, lęki mogą się utrzymywać mimo tego, że obiektywne trudności już dawno minęły.

Kiedy świat się wali

Bywa, że przeczucia się sprawdzają i naprawdę tracimy posadę. Jest to bardzo silne przeżycie, zazwyczaj powiązane z poczuciem doznanej krzywdy lub z poczuciem winy, a niemal zawsze towarzyszy mu obniżenie samooceny. Psychologowie i psychiatrzy często spotykają się z podobnymi przypadkami. Jeden z nich opisuje Maria, żona pana Piotra:
"Od kiedy zwolniono męża z pracy, zrobił się nie do życia. Nie chce rozmawiać ani ze mną, ani z dziećmi. Do tego coraz więcej pije. Czy to depresja?"

Odpowiedź na pytanie, jakie zadaje pani Maria jest bardzo ważna, ale wcale nie oczywista. - Nie każde, choćby nawet bardzo bolesne, obniżenie nastroju jest depresją. Częściej, i prawdopodobnie tak jest w tych przypadkach, są to tak zwane zaburzenia adaptacyjne.
Według Klasyfikacji Międzynarodowej ICD 10 (International Classification of Diseases) by rozpoznać depresję, stan takiego obniżonego nastroju musi trwać co najmniej dwa tygodnie i spełniać inne, określone kryteria. To prawda, że zaburzenia adaptacyjne nasilone i długo nie leczone mogą do niej prowadzić, jednak właściwe działania podjęte odpowiednio wcześnie potrafią bardzo skutecznie pomóc wydobyć się z dołka.

Jak sobie radzić?

- Jeśli nie jest to żaden typ depresji, a jedynie silny, choć przemijający stan obniżenia nastroju, odnieść skutek mogą bardzo proste środki. - mówi ordynator kliniki Wolmed. - Najważniejszym z nich jest ruch, który powoduje wytwarzanie tak zwanych endorfin, czyli naturalnych substancji wspomagających dobre samopoczucie.

Dla przykładu - pan Piotr pracował dotąd fizycznie, a jego organizm przyzwyczaił się do tego. Wraz z utratą pracy, jego aktywność drastycznie spadła, a mózg ograniczył produkcję naturalnych "uszczęśliwiaczy", czyli endorfin. To jest dla jego ciała wielkim szokiem.
Drugim ważnym elementem jest światło. Upraszczając, im więcej go dociera do naszych oczu w dzień, tym lepiej się czujemy.
Łatwo wobec tego zrozumieć, dlaczego siedzący tryb życia w zamkniętym, a więc i ciemnym pomieszczeniu prowadzi do stanu apatii, który opisała pokrótce pani Maria. - wyjaśnia dr Wolniak.

Więcej ruchu

Pamiętajmy jednak, że jeżeli taka ruchowo-świetlna kuracja, najlepiej połączona z krótkim wyjazdem z domu, nie wyciągnie z bezczynności pogrążonej w apatii osoby, nie można pozwolić sobie na bagatelizowanie sprawy. Lekarze mówią jednym głosem: trzeba jak najszybciej udać się do psychologa lub psychiatry.
Należy przy tym pamiętać, że psycholog to po prostu doradca, a psychiatra jest takim samym lekarzem jak wszyscy inni. Krótko mówiąc, zna się na pracy mózgu, wobec czego umie leczyć jego dysfunkcje - tak jak kardiolog leczy serce, tak psychiatra leczy umysł.

Zadaniem psychologa jest pomoc w rozwiązywaniu zwykłych życiowych problemów, które mogą dotknąć każdego z nas, psychiatra natomiast może wspomóc taką terapię choćby małymi dawkami nowoczesnych, bezpiecznych leków. W krajach zachodnie Europy konsultacje z psychologiem czy psychiatrą są nie tylko powszechnie akceptowane, ale wręcz zalecane przez pracodawców. Nie ma w nich niczego wstydliwego, ponieważ tak zwana higiena psychiczna jest równie ważna, jak codzienna higiena ciała.

Pozostałe informacje

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium