Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

6 kwietnia 2020 r.
11:05

Pielęgniarka z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej: "Następny może być każdy z nas"

43 1 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

– Mamy znacznie więcej pacjentów, m.in. ze względu na ograniczenia przyjęć planowych w innych placówkach. W związku z tym z dnia na dzień rosną automatycznie nasze potrzeby dotyczące środków ochrony osobistej – rozmowa z pielęgniarką, która pracuje w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Trzech pracowników COZL ma koronawirusa, zarazili się od pacjenta. Obawiacie się, że za chwilę mogą być kolejne przypadki?

– Tak naprawdę, mimo że zdawaliśmy sobie sprawę, że prędzej czy później zakażenia pojawią się u nas w szpitalu, pracujemy ze świadomością, że dzisiaj kolejną osobą może być ktoś z nas. To ogromna presja. Mamy znacznie więcej pacjentów, m.in. ze względu na ograniczenia przyjęć planowych w innych placówkach. W związku z tym z dnia na dzień rosną automatycznie nasze potrzeby dotyczące środków ochrony osobistej. Szpital nie jest jednak w stanie zapewnić ich tyle, żeby każdy pracownik personelu medycznego był chroniony w stu procentach.

  • Jakie to są potrzeby?

– Na przykład maseczkę chirurgiczną z fizeliny można nosić tak naprawdę maksymalnie godzinę, a nawet krócej, żeby spełniała swoją rolę ochronną. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że na naszym oddziale pracuje kilkanaście pielęgniarek, to nawet w ciągu jednego dyżuru samych maseczek potrzeba ponad sto. A to zapotrzebowanie tylko jednego oddziału.

Maseczki i przyłbice musimy zdobywać często na własną rękę, bo to, co dostajemy nie wystarcza. Jest też za mało jednorazowych fartuchów, które tak naprawdę powinno się zmieniać po każdym kontakcie z pacjentem. Smutne jest to, że w czasie epidemii pielęgniarka ma bardzo często gorszą maseczkę niż pacjent. Ostatnio miałam pacjentkę, która miała profesjonalną ochronę i przyszła do szpitala w maseczce FFP3. A pracownicy, którzy są najbardziej narażeni, nie mają pełnego zabezpieczenia. Pielęgniarka, żeby np. zrobić wkłucie jest praktycznie tuż przy twarzy pacjenta, dzieli nas może jakieś 10 centymetrów. Nie możemy tego zrobić na odległość. Mając niepełną ochronę, tak naprawdę codziennie ryzykujemy. A jeśli my zachorujemy, pacjenci też będą mieć problem, bo dostęp do leczenia będzie automatycznie ograniczony.

  • Jakie jest podejście pacjentów, zdarzają się ryzykowne sytuacje?

– Niestety, część pacjentów zachowuje się bardzo nieodpowiedzialnie. Bardzo często mamy sytuacje, kiedy pacjent z podwyższoną temperaturą celowo zażywa paracetamol czy ibuprofen, żeby zbić gorączkę. Inaczej nie zostałby wpuszczony do szpitala, bo przed wejściem każdy ma mierzoną temperaturę. Są jednak tacy, którzy za wszelką cenę chcą skorzystać ze świadczeń, nawet jeśli może to być ryzykowne dla pozostałych pacjentów i personelu. Temperatura niekoniecznie musi być wynikiem zakażenia koronawirusem, ale my tego nie wiemy. Zdarzało się też, że ginęły płyny dezynfekcyjne z łazienek dla pacjentów. Były wynoszone albo zostawały puste pojemniki. Teraz są bardzo skrupulatnie wydzielane. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że narażając innych, narażają też siebie, a w przypadku chorób onkologicznych ryzyko związane z zachorowaniem na Covid-19 jest szczególnie wysokie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podstawówka przy ulicy Śliwińskiego została założona w 1985 roku
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z misją – lubelska podstawówka świętuje

SP nr 43 w Lublinie przygotowuje się okrągłego jubileuszu. Dzisiejsze święto było okazją do integracji i lekcją patriotyzmu.

Piłkarki Górnika Łęczna w Częstochowie mogły aż 6 razy cieszyć się ze zdobytych goli

GKS Górnik Łęczna kończy jesień meczem na szczycie

GKS Górnik Łęczna zakończy rundę jesienną hitowym spotkaniem z Czarnymi Sosnowiec

Kolejny wygrany przetarg tej firmy. Teraz wykona ulice na os. Karolówka

Kolejny wygrany przetarg tej firmy. Teraz wykona ulice na os. Karolówka

Kolejny przetarg wygrany w Zamościu przez DROGMOST. Tym razem firma z Mokrego zajmie się budową i przebudową ulic na osiedlu Karolówka.

Lista męskich życzeń
15 listopada 2024, 15:00

Lista męskich życzeń, czyli komedia w reżyserii Artura Barcisia

Czy marzyliście kiedykolwiek o partnerze idealnym? Chcielibyście móc na bieżąco zmieniać jego cechy, dopasowując go do swoich oczekiwań? Czy ucieszylibyście się, gdyby ta wyśniona druga połówka sama was odnalazła? Odpowiedzi na „tak” można szukać w komedii „Lista męskich życzeń”.

PZL Leonardo Avia Świdnik liczy na przełamanie w meczu z Astrą Nowa Sól

PZL Leonardo Avia Świdnik liczy na przełamanie w meczu z Astrą Nowa Sól

PZL Leonardo Avia podejmie w weekend Astrę Nowa Sól. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.

Przegląd organizowany przez zamojski SOSW co roku daje osobom niepełnosprawnym szansę zaprezentowania przed publicznością swoich talentów
NASZ PATRONAT
13 listopada 2024, 10:00

Bo każdy ma talent. Niepełnosprawni pokażą, co im w duszy gra

Nie chodzi ani o nagrody, ani o rywalizację. Ale o bycie razem i pokazanie, że w każdym drzemie jakiś talent. Takie są założenia Regionalnego Przeglądu Artystycznego Osób Niepełnosprawnych „Co nam w duszy gra…”. Jego ósma edycja już w środę w Zamościu.

Imprezy klubowe w weekend 8-9 listopada
imprezy
8 listopada 2024, 18:00

Imprezy klubowe w weekend 8-9 listopada

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas, nawet w roku szkolnym. Nie straszne klasówki ani sprawdziany. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać.

Kibole zrobili zasadzkę i ukradli szaliki. Policja złapała 10 osób

Kibole zrobili zasadzkę i ukradli szaliki. Policja złapała 10 osób

Kibole z powiatu bialskiego zorganizowali zasadzkę i zaatakowali kibiców z powiatu lubartowskiego. Policja ustaliła personalia 10 osób. U jednej z nich w domu znalazła marihuanę.

Ekipy Strabagu pracowały ostatnio na przebudowywanym dwa lata temu odcinku, m.in. na rondzie przy ul. Partyzantów, ale to były tylko drobne prace zabezpieczające kostkę brukową. Na większy remont pogwarancyjny, na razie nie wiadomo w jakim zakresie, trzeba poczekać

Strabag łata Łukasińskiego. Duży remont dopiero wiosną

Zapowiadany dwa razy we wrześniu gruntowny remont całej ulicy do skutku nie doszedł. Ostatnio pracownicy firmy Strabag tylko zabezpieczyli przed zimą kostkę brukową. Na poważniejsze prace w ramach gwarancji trzeba poczekać do wiosny.

Siatkarze z Chełma chcą podtrzymać serię zwycięstw

Cel ChKS Chełm? Przedłużyć dobrą passę i utrzymać fotel lidera

W meczu dziewiątej kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork. Pierwszy gwizdek sobotniego spotkania o godzinie 18.

Czas na skrobaczki! Jaka pogoda na weekend?
film

Czas na skrobaczki! Jaka pogoda na weekend?

Prognoza pogody na weekend 8- 11 listopada

PSM Kolejarz w Lublinie - przetarg na elewację

PSM Kolejarz w Lublinie - przetarg na elewację

Black Friday - Black week 2024

Black Week od amerykańskiej tradycji do międzynarodowego fenomenu

Wielkimi krokami zbliża się 29 listopada, czyli Black Friday 2024 – dzień, który w kalendarzu zakupów oznacza początek sezonu wyprzedaży. Jednak współczesne święto zakupów nie ogranicza się już tylko do jednego dnia. Coraz częściej mówimy o Black Week, czyli całym tygodniu promocji i atrakcyjnych ofert. Skąd wzięła się ta tradycja? Jak wygląda na świecie, a jak w Polsce? I czy warto z niej korzystać? Zapraszamy do lektury, która rozwieje wszelkie wątpliwości i przygotuje Cię na nadchodzące okazje.

Wścieklizna w natarciu. Kolejne ogniska w kilku powiatach

Wścieklizna w natarciu. Kolejne ogniska w kilku powiatach

Kolejne ogniska wścieklizny w Lubelskiem. Przypadki stwierdzono w miejscowościach Łabuńki Pierwsze (powiat zamojski), Wólka Pukarzowska i Żerniki (powiat tomaszowski) oraz Hulcze (powiat hrubieszowski).

Mateusz Grzeszczuk

"Światy lękowe" Mateusza z Chełma. Nagrywa podcasty, a teraz debiutuje książką

- To zapis naszego dnia i jednocześnie naszych czasów - tak o swoim debiucie prozatorskim mówi Mateusz Grzeszczuk. „Światy lękowe” pochodzącego z Chełma autora wydało New Homers, platforma znanego pisarza Jakuba Żulczyka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium