Od września w każdej szkole ma pojawić się dentysta i pielęgniarka lub higienistka. Jeśli w budynku nie ma miejsca na gabinety to uczniów będą przyjmować np. w zaparkowanym pod szkołą dentobusie.
Zgodnie z nowym prawem uczniowie do 19. roku życia mają mieć możliwość korzystania w swojej szkole z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz gabinetu dentystycznego. Za jego stworzenie odpowiedzialny jest dyrektor szkoły oraz jej organ prowadzący, czyli najczęściej gmina.
Pod koniec ubiegłego roku w całej Polsce funkcjonowało w szkołach ok. 700 gabinetów stomatologicznych. To mało, bo w kraju jest ok. 26 tys. szkół dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym kontekście Lubelszczyzna wypada wyjątkowo pozytywnie.
Już trzy lata temu NIK zauważyła, że województwo lubelskie ma najwięcej szkolnych gabinetów stomatologicznych w porównaniu z innymi regionami kraju. Pieniądze na leczenie zębów w szkołach przeznaczał lubelski NFZ. Ale nie tylko. Władze Lublina od lat z własnej inicjatywy zapewniają uczniom opiekę stomatologiczną.
– Uczniowie 65 szkół korzystają z gabinetów stomatologicznych, tylko dwa z nich znajdują się poza budynkiem szkoły - informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Gabinety te posiadają kontrakt z NFZ a dodatkowo realizują miejski program profilaktyki próchnicy zębów, z którego korzysta co roku około 6 tysięcy uczniów.
Co roku kosztuje to ponad 600 tys. zł. Miasto płaci za lakowanie i lakierowanie zębów oraz światłoutwardzalne plomby.
Teraz gabinety mają powstać także w szkołach w innych miejscowościach. W tych, w których nie ma nie miejsca, możliwa jest opieka „zdalna”. Gabinet może funkcjonować w innym budynku. Dopuszczalne jest też skorzystanie z dentobusu.
– W trzech szkołach będą funkcjonować gabinety stomatologiczne. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 rozważanych jest kilka możliwości, w tym wykorzystanie dentobusa – mówi Karol Łukasik z biura promocji miasta Urzędu Miasta Świdnik.
– Dentysta i pielęgniarka działają w szkołach podstawowych nr 2, 3 i 5. Bez stomatologa, ale z opieką pielęgniarską, funkcjonuje Zespół Placówek Oświatowych nr 1 oraz podstawówki nr 4 i 6 – wylicza Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta w Kraśniku. – Ani dentysty ani pielęgniarki nie ma na razie w Szkole Muzycznej – przyznaje.