Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

14 sierpnia 2020 r.
6:28

Teleporada lekarska zawiodła. Miał być liszaj, grzyb a to była borelioza

Na teleporady „przerzuciła się” większość lekarzy. Zdjęcie ilustracyjne.
Na teleporady „przerzuciła się” większość lekarzy. Zdjęcie ilustracyjne. (fot. Maciej Kaczanowski)

Najpierw lekarz zdiagnozował liszaj, potem grzyb, a następnie półpasiec – skarży się pacjentka jednej z lubelskich przychodni, która zachorowała na boreliozę. To nie jedyna ofiara systemu teleporad, które w czasie pandemii zastąpiły wizyty w lekarskich gabinetach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przez ponad dwa tygodnie korzystałam z teleporad u lekarza rodzinnego, któremu wysyłałam zdjęcia charakterystycznego rumienia, który miałam na klatce piersiowej. Lekarz najpierw zdiagnozował liszaj i przypisał leki. Kiedy rumień się zaognił, stwierdził, że to grzyb – opowiada pacjentka jednej z lubelskich przychodni. – Kiedy w końcu dostałam się do dermatologa, już osobiście, ten stwierdził, że to półpasiec. Pojawił się jednak silny ból i trafiłam na SOR przy Kraśnickiej, a potem na oddział neurologii, gdzie w końcu zdiagnozowano boreliozę. Teleporady w niczym mi nie pomogły, wręcz doprowadziły do pogorszenia mojego stanu. Opóźniły też właściwe leczenie, a przy boreliozie czas ma ogromne znaczenie – podkreśla .

Pacjenci się skarżą

Takich pacjentów jest więcej, o czym świadczą m.in. skargi do Rzecznika Praw Pacjenta. Od marca do końca czerwca na infolinię zgłoszono ponad 40 tys. sygnałów, z czego 1175 dotyczyło teleporady. Ta liczba może być niedoszacowana, bo nie każdy niezadowolony pacjent taką skargę składa.

Tak jak nie każdy oceniał teleporadę w telefonicznej ankiecie NFZ (ankieterzy dzwonili do pacjentów od 6 lipca). NFZ chwali się, że 80 proc. badanych jest z teleporady u lekarza rodzinnego zadowolona.

Tymczasem najwięcej skarg do Rzecznika Praw Pacjenta - 621 - dotyczyło właśnie podstawowej opieki zdrowotnej.

– Na początku zgłoszenia dotyczyły problemów z zapewnieniem świadczenia w formie konsultacji telefonicznej. Od maja zaczęły pojawiać się zgłoszenia dotyczące uniemożliwiania bezpośredniego kontaktu z lekarzem i sprowadzanie leczenia do teleporady – mówi Marzanna Bieńkowska z biura Rzecznika Praw Pacjenta. I dodaje: – W maju takich zgłoszeń zanotowano 49, w czerwcu - 71.

Rzecznik zaapelował do szefów placówek medycznych, by nie stosowali telemedycznych rozwiązań z automatu.

Lekarze dostali furtkę

– Teleporady mają sens, ale w ograniczonym zakresie. O ile ten pomysł sprawdził się u pacjentów, którzy podejrzewali u siebie zakażenie koronawirusem, o tyle w innych przypadkach zaczęło to iść w nie do końca dobrym kierunku – uważa Grzegorz Pietras, wiceprezes Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Teleporady są szczególnie przydatne u pacjentów z chorobami przewlekłymi, umożliwiają np. przedłużenie zwolnienia lekarskiego czy wypisanie recepty. Są jednak sytuacje, kiedy kontakt osobisty jest niezbędny. Na przykład stomatologom czy ortopedom trudno jest udzielić pomocy przez telefon.

Lekarze dostali furtkę, z której chętnie korzystają. Choć nie zawsze w uzasadnionych przypadkach.

– Spotykamy się ze skargami pacjentów na takie nadużycia. Niekiedy są one błędami organizacyjnymi, a czasem wymagają interwencji rzecznika odpowiedzialności zawodowej – przyznaje Pietras.

Wygoda czy konieczność?

– W całej Polsce lekarze rodzinni udzielają dziennie ok. 400 tys. teleporad. Gdyby nie ta forma kontaktu lekarza z pacjentem, nie bylibyśmy w stanie przyjąć nawet połowy tych osób. Gabinety nie są przystosowane, nie mamy też wystarczająco dużo środków ochrony osobistej – przekonuje z kolei Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. – Biorąc pod uwagę liczbę teleporad i liczbę skarg możemy mimo wszystko stwierdzić, że nie był to zły pomysł.

Jak przyznaje, nie jest tajemnicą, że na teleporady „przerzuciła się” większość lekarzy.

– Takie są też wytyczne resortu zdrowia. Pamiętajmy, że bardzo dużo spraw, z którymi zgłaszają się do nas pacjenci nie wymaga osobistego kontaktu. Zarzuca nam się wygodę i może faktycznie do niektórych lekarzy dostęp osobisty jest utrudniony – mówi Zieliński. – Z drugiej jednak strony, nie zawsze ocena pacjenta jest właściwa. Niedawno miałem pacjentkę, która strasznie narzekała, bo od chirurga usłyszała, że nie przyjmie jej osobiście, bo to nie jest jeszcze moment na takie leczenie i powinna poczekać. Okazało się, że faktycznie na tym etapie wystarczyło leczenie u lekarza rodzinnego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium