• Zaczyna się rok szkolny i być może dopiero teraz wielu rodziców się dowie, że ich dzieci mają poważną wadę wzroku. Jak rozpoznać, że dziecko źle widzi?
- Krótkowzroczne mruży oczy, podchodzi blisko rzeczy, którą chce obejrzeć, siada blisko telewizora. To jest pierwszy sygnał. Warto wtedy pójść do specjalisty i sprawdzić, czy dziecko nie ma wady.
Może być tak, że niedowidzenie dotyczy jednego oka. Można to samemu sprawdzić. Zasłonić dziecku jedno oko, później drugie i sprawdzić, jak widzi. Naturalnie, trzeba uważać, żeby przy tym nie uciskać gałki ocznej.
• Na co powinni zwrócić uwagę nauczyciele?
- Na dziecko, które - jak to się mówi - "pisze nosem” w zeszycie. Warto także zastanowić się, czy te siedzące w ostatnich ławkach może uczą się dlatego gorzej, ponieważ źle widzą, źle słyszą, a nie dlatego, że są mniej zdolne.
• Czy to prawda, że po wakacjach dziecko może źle widzieć?
- To zawsze jest intensywny okres rozwoju fizycznego całego organizmu, także gałki ocznej, która wydłuża się do tyłu. Przy krótkowzroczności może nastąpić wzrost wady.
• Dzieci w szkole bywają okrutne - wyśmiewają się z kolegów noszących okulary, a rodzice często uważają, że z tego wyrośnie.
- Zasada jest jedna: dziecko musi widzieć dobrze. Przy wadzie minus 3 nie możemy dać okularów minus 1, bo rodzice uważają, że z tego wyrośnie. Przy takim podejściu ono nigdy nie będzie dobrze widziało. Natomiast dziś noszenie okularów nie jest postrzegane jako choroba. Kupuje się modne oprawki, okulary noszą aktorzy, bohaterowie filmów etc.
• Jednak okulary niosą niebezpieczeństwo stłuczenia,
- Takie ryzyko bywa, ale dziś możemy zaproponować np. okulary nieorganiczne - tzw. plastikowe, nietłukące.
• Co można poradzić rodzicom pierwszaków?
- Jeśli sami noszą okulary lub jeśli chcą być pewni, że ich dziecko nie ma wad wzroku, powinni jednak u progu szkoły zgłosić się z nim do okulisty. Nauczyciela trzeba poprosić, żeby dziecko posadził bliżej tablicy, żeby zwracał uwagę na to, jak zachowuje się podczas pisania i czytania.
Nie pozwalać czytać w pozycji leżącej, dbać o dobre oświetlenie. Jeżeli siedzi długo przy komputerze, trzeba zwracać uwagę, żeby co 20 minut odrywało wzrok od ekranu, popatrzyło przez jakiś czas w inną stronę. Warto kupić mu łzy, ale koniecznie bez konserwantów.
• Czy objadanie się marchewką jest w stanie poprawić wzrok?
- Cudów nie ma. Marchewka niewątpliwie zawiera witaminy potrzebne organizmowi, jest zdrowa i niezbędna w jadłospisie, ale na pewno nie wyleczy żadnej wady wzroku.
Rozmawiała Maria Kolesiewicz