Dodatkowe 2,6 mln zł z NFZ na pilotaż programu trombektomii (zabieg pozwala uniknąć paraliżu i daje pacjentowi po udarze szansę na normalne funkcjonowanie – red.) trafi do SPSK4
Dotychczas szpital miał umowę z Funduszem na 960 tys. zł, w ramach której w lutym i marcu wykonał 19 trombektomii. – Dzięki dodatkowym funduszom będzie można wykonać blisko 90 trombektomii – informuje Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego NFZ.
Program trombektomii ogłosił podczas wizyty w Lublinie, w październiku ubiegłego roku, minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Będziemy płacić za każdego pacjenta, u którego taki zabieg zostanie wykonany w ramach programu – tłumaczył Szumowski. – Chcemy, żeby teraz każdy pacjent niezależnie od pory dnia i nocy, czy miejsca zamieszkania miał wykonany taki zabieg – dodał i zaznaczył, że klinika neurologii szpitala przy ul. Jaczewskiego jest jedną z najlepszych kraju w leczeniu udarów, dlatego jako pierwsza weszła do programu.
Trombektomia w szpitalach, które wejdą do pilotażu będzie nielimitowana. – Do tej pory mieliśmy na to sztywny budżet, ale przekraczaliśmy go, bo zapotrzebowanie jest znacznie większe. Teraz dzięki wykonywaniu takich zabiegów bez limitów będziemy mogli przyjąć nawet dwa razy więcej pacjentów – szacował po ogłoszeniu pilotażu prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i dodał: W województwie lubelskim mamy kilka tysięcy udarów rocznie, z czego 10-20 proc. kwalifikuje się do trombektomii.
Do tej pory nasza klinika wykonywała ok. 100 takich procedur rocznie, co i tak już jest rekordowe w porównaniu do innych województw. Teraz mogłoby być ich nawet 150-200.