Gdy zbliża się listopad zauważamy, że wakacyjna witalność gdzieś się ulotniła i ogarnia nas coraz większe zmęczenie.
Pani Anna zrobiła analizę krwi i wyniki są dobre. Co jej dolega?
Zmęczenie na progu
Znany już jest i w wielu krajach uważany za chorobę, tzw. zespół wypalenia. Przewlekłe zmęczenie może do niego doprowadzić. Na razie męczymy się szybciej, odczuwamy zniechęcenie. Później ogarnia nas chandra. Może dojść do dolegliwości zwanej "zmęczeniem na progu” - czyli takim, które nie przejdzie, mimo że przyjdzie wiosenne słońce.
- Brak słońca ma duży wpływ na wiele osób - zauważa doktor Małgorzata Horsztyńska-Markuszewska. - Zmienność ciśnienia, pochmurne, krótkie dni sprzyjają złemu nastrojowi, stanom depresyjnym. Radzę nie siedzieć w pracy dłużej niż trzeba, a wracać do domu piechotą póki jest widno.
Psychologowie zauważyli, że takie zmęczenie coraz częściej przytrafia się osobom z sukcesami. Nie tyle są one zmęczone pracą, co niszczy je wygórowana ambicja. Są wciąż sfrustrowane, że osiągnęły zbyt mało, że inni mają więcej. Stają się nadpobudliwe, zaczepne, a niepowodzenia chętnie zrzucają na innych.
Zespół przewlekłego zmęczenia dotyka coraz więcej ludzi, a zwłaszcza młodych, ambitnych kobiet.
Kobiety bardziej podatne
Występuje bezustanne, uporczywe znużenie, zmiana osobowości, skłonność do gniewu, brak cierpliwości lub depresja. To są właśnie klasyczne objawy tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia, choroby coraz częstszej. Trwać może ona powyżej 6 miesięcy i nie mija, choć człowiek bardzo stara się wypocząć.
- Trzeba zastanowić się i wybrać, co dla nas jest najważniejsze - twierdzi Katarzyna Świder, psycholog kliniczny z Lublina. - Jednak należy zdobyć się na to, by obiektywnie ocenić swój stan i określić jego przyczynę.
Nie wolno lekceważyć
Zmęczenie może być objawem złego odżywiania, braku lub nadmiaru ćwiczeń fizycznych, bezsenności. Udowodniono, że skraca ono życie znacznie bardziej niż palenie. Częściej dotyka chorych na cukrzycę, z zaburzeniami czynności tarczycy i nadnerczy. Niedobry substancji mineralnych lub witamin mogą osłabiać układ obronny i także powodować zmęczenie.
Jedna z przyczyn
Witaminy z grupy B działają na układ nerwowy i obronny. Wzmacniają siłę krwinek białych, które walczą z bakteriami i wirusami oraz wpływają na prawidłowy rozwój krwinek czerwonych.
Witamina C wzmacnia układ obronny, pomaga uszczelnić naczynia krwionośne i wspomaga działania nadnerczy, w których są wytwarzane hormony stresowe.