Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

11 lipca 2021 r.
20:00

Mieszkańcy Kraśnika chcą pojemników na trawę i gałęzie. Co na to miasto?

(fot. UM Kraśnik)

Blisko 300 mieszkańców podpisało się pod petycją ws. odbioru zielonych odpadów. Pismo w tej sprawie trafiło do urzędu miasta. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku w tej sprawie nic się nie zmieni i na ulice nie wrócą kontenery na gałęzie i trawę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„My mieszkańcy domów jednorodzinnych wyrażamy protest przeciwko podjętej przez miejski urząd decyzji o indywidualnym wywozie trawy i odpadów zielonych do PSZOK” – piszą sygnatariusze pisma. W dalszej części przytaczają rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, dowodzą, że do frakcji BIO poza odpadkami warzywnymi i owocowym są zaliczane także gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, kwiaty, trociny i kora drzew, niezaimpragnowane drewno i resztki jedzenia. „Taki sposób podziału poszczególnych frakcji został także wskazany na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Autorzy petycji dowodzą, że „odpady zielone” nie zostały wydzielone jako oddzielna frakcja. „I nie ma naszym zdaniem podstaw by traktować je w sposób szczególny”.

Sygnatariusze petycji nie zgadzają się na samodzielny wywóz trawy do PSZOK. „Ponieważ stanowiło dla nas duża uciążliwość oraz wprowadza dodatkowe obciążenia finansowe. Większość z nas pracuje zawodowo, a godziny otwarcia PSZOK kolidują z naszymi godzinami pracy, ponadto nie posiadamy pojazdów przystosowanych do wywozu odpadów.”

– Ja nie mam samochodu, więc co mam zrobić?

Zatargać worki z trawą na plechach czy zapakować pojedynczo na rower?

– dopytuje mieszkanka Kraśnika, jedną z 288 osób, które podpisały petycję.

– Zgodnie z uchwałą Rady Miasta i unijną dyrektywą odpady zielone jak gałęzie czy skoszona trawa nie mogą być mieszane z odpadami kuchennymi – ich przetworzenie jako jednej frakcji jest w kraśnickiej instalacji komunalnej, na wysypisku w Lasach, niemożliwe – przekonuje Daniel Niedziałek z biura burmistrza miasta Kraśnika.

Zaznacza też, że obowiązujące rozwiązanie nie jest nowe. – W Kraśniku tak jest od kilku lat, ale w tym roku nie ma już dużych kontenerów na odpady zielone, które były ustawione w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej – przyznaje Niedziałek. – Niestety, jest ku temu powód. Wykorzystywano je do pozbywania się wszelkich możliwych śmieci, np. materiałów budowlanych, czy plastiku, sprzętu AGD i RTV. Często dochodziło do pożarów, sami mieszkańcy domków jednorodzinnych wnioskowali o ich likwidację, bo powstawały przy nich mini wysypiska.

Niedziałek wyjaśnia, że pod koniec ub.r. w dzielnicy fabrycznej „był już tylko jeden taki kontener”. – Teraz odpady zielone można dostarczyć do PSZOK-ów w obu dzielnicach: na ul. Obwodowej lub Granicznej.

Złożoną petycją zajmą się teraz członkowie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. – Termin, kiedy będzie rozpatrywana, nie został jeszcze ustalony – mówi radny Jacek Michalczyk, członek komisji.

Na szybkie zmiany praktycznie nie ma szans. – Ewentualne zmiany w regulaminie utrzymania porządku w mieście będą możliwe od przyszłego roku. Na ten rok mamy ważną umowę podpisaną w oparciu o postępowanie przetargowe. Trzeba jednak pamiętać, że płacimy od tony odebranych odpadów. Jeśli firma będzie odbierać odpady zielone z każdego domu oddzielnie, a nie z PSZOK, to koszty tej usługi wzrosną, co przełoży się na wysokość opłat. I dodaje: Wszyscy powinniśmy kierować się zasadą: im większa segregacja, tym mniejsze opłaty. W tym roku miasto dopłaca do systemu gospodarki odpadami 5 mln zł, ponad dwa razy tyle co w roku ubiegłym. A trzeba też pamiętać, że za nieprzestrzeganie norm odzysku miastu grożą dodatkowo duże kary.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium