Zbudowali 20 budek lęgowych dla ptaków, uszyli 42 eko-torby z recyklingu, zebrali ponad 920 kilogramów makulatury oraz znaczną ilość plastikowych butelek i nakrętek. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Puławach znaleźli się w gronie laureatów ekologicznego konkursu organizowanego przez Dziennik Wschodni.
Przyszli technicy ochrony środowiska z puławskiego ZST podjęli wyzwanie i wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami z innych klas udowodnili, że nie brakuje im pomysłów na działania na rzecz naszej planety. Oprócz kreatywności, wykazali się nieprzeciętnymi zdolnościami manualnymi.
Z uzyskanej nagrody uczniowie puławskiego „Chemika” sfinansowali budowę 20 budek lęgowych dla ptaków, które trafią do okolicznych lasów. Ponadto, wykorzystując stare ubrania, poszewki oraz inne tkaniny, uszyli 42 eko-torby. To nie wszystko. Laureaci naszego konkursu pt. „Zielony wolontariat – poczuj chemię do bycia eko”, którego patronem były Zakłady Azotowe „Puławy”, w ciągu trzech tygodni zebrali prawie tonę makulatury (923 kilogramy), a także 138 butelek PET i 42 kilogramy plastikowych nakrętek.
Wykazać mogli się także uczniowie uzdolnieni plastycznie, którzy przygotowali serię plakatów zachęcających do postaw przyjaznych środowisku.
Nakręcono również tematyczną sondę wśród uczniów, poświęconą zagrożeniom, jakie dla klimatu niesie za sobą m.in. wzrost emisji gazów cieplarnianych.
W ostatni piątek w auli ZST odbyła się gala podsumowująca te oraz inne ekologiczne działania podejmowane w ostatnim czasie przez młodzież „Chemika”. Liderzy nagrodzonego projektu otrzymali gratulacje i upominki od dyrektora Henryka Głosa.
– Kształcimy m.in. na kierunku technik ochrony środowiska. Prowadzimy w związku z tym różne działania proekologiczne. Mamy bardzo zaangażowanych uczniów, którzy chętnie wzięli udział w konkursie ogłoszonym w Dzienniku Wschodnim – przyznaje Irmina Pańczuk-Figura, nauczycielka ZST. – Zrobiliśmy „burzę mózgów”, wybraliśmy najlepsze pomysły i podzieliliśmy się zadaniami. Wszyscy świetnie się spisali – dodaje.
Żeby podgrzać ducha rywalizacji, klasy konkurowały pomiędzy sobą. W efekcie, poza kilkunastoosobową grupą liderów projektu, w ten ekologiczny wolontariat zaangażowało się wielu uczniów. Najwięcej makulatury zebrali młodzi technicy-analitycy, ich starsi koledzy zebrali najwięcej butelek, a koleżanki – wykonały najlepszy plakat edukacyjny.
Technicy ochrony środowiska zebrali natomiast najwięcej plastikowych nakrętek. Co równie ważne, oprócz pożyteczności wszystkich podjętych działań, młodzież przy ich wymyślaniu i wykonywaniu dobrze się bawiła.
ZIELONY WOLONTARIAT. POCZUJ CHEMIĘ DO BYCIA EKO
„Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” - był konkursem dla dzieci młodzieży w wieku szkolnym organizowanym przez Dziennik Wschodni i Patrona konkursu Grupę Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA.
Do udziału zaprosiliśmy szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, domy kultury, biblioteki z województwa lubelskiego - wszystkie te instytucje, które pracują z dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym. Nagrodą była kwota do 2000 zł na wymyślony przez nich projekt ekologiczny.
Dziś prezentujemy działania jednego z 12 laureatów konkursu. Kolejne prezentacje w najbliższych wydaniach Dziennika Wschodniego.