Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 października 2022 r.
6:36

Zmiany u marszałka. Służbowym samochodem można też prywatnie

Zarządzenie w sprawie zasad używania służbowych samochodów wydał marszałek Jarosław Stawiarski (PiS). Na zdjęciu: podczas odbioru elektrycznych samochodów dla urzędu w grudniu 2020 roku
Zarządzenie w sprawie zasad używania służbowych samochodów wydał marszałek Jarosław Stawiarski (PiS). Na zdjęciu: podczas odbioru elektrycznych samochodów dla urzędu w grudniu 2020 roku (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Dyrektorzy Urzędu Marszałkowskiego mogą teraz używać samochodów służbowych także do celów prywatnych. Limit miesięczny to 500 km. Urząd tłumaczy, że tak nakazują przepisy, ale pracowników urzędu to nie przekonuje. – Takie to oszczędności – ironizują.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Marszałek województwa dysponuje flotą 25 osobowych aut. W myśl urzędowych przepisów zawsze jeden musi stać w garażu i czekać na nagły przypadek, kiedy któryś z szefów musi szybko i niespodziewanie gdzieś pojechać. Zasady korzystania ze służbowych samochodów zostały właśnie zmienione. W nowym rozporządzeniu pojawiły się zapisy, które wprawiły w zdziwienie urzędników niższego szczebla.

Niektórzy wiążą to z głośną wpadką wicemarszałka Michała Mulawy (PiS), gdy „Fakt” ujawnił, że w maju jego służbowy samochód odebrał z lotniska w Warszawie lądującą tam partyjną koleżankę, eurodeputowaną Elżbietę Kruk. – 5 maja wicemarszałek Michał Mulawa przebywał w podróży służbowej w Warszawie. Jedną z jego aktywności było spotkanie z panią europoseł Elżbietą Kruk – tak to wówczas tłumaczył rzecznik prasowy marszałka Remigiusz Małecki. Ale gdy chcieliśmy poznać listę majowych podróży służbowych Mulawy, odpowiedziano nam, że „w urzędzie nie jest prowadzony szczegółowy rejestr ani wykaz delegacji służbowych członków zarządu”.

>>„Taxi Kruk”. Jak lubelski urząd tłumaczy się z limuzyny dla europosłanki PiS<<

(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Publicznymi i zbiorowo

W nowym zarządzeniu niektóre zapisy się nie zmieniły. Jak chociażby ten, że „Realizacja zamówienia na przydział samochodu winna być poprzedzone analizą możliwości skorzystania ze środków komunikacji publicznej oraz analizą planowych w Urzędzie podróży służbowych”, czy inny punkt mówiący o tym, że „dysponent samochodów służbowych powinien starać się organizować wyjazdy kilkuosobowe”. Z kolei samochody służbowe przysługujące członkom zarządu województwa lubelskiego rozliczane są na podstawie miesięcznej karty drogowej. Uwzględnia ona m.in. liczbę kilometrów przejechanych w danym miesiącu, zużycie paliwa oraz czas pracy kierowcy.

Jednak najwięcej kontrowersji wzbudza zapis o „kilometrówce” dla wysokich rangą urzędników.

– Dyrektorzy departamentów dostają limit 500 km miesięcznie na używanie samochodu służbowego w celach prywatnych – zaalarmował nas jeden z pracowników UMWL. I kpi: – To w ramach oszczędności urzędowych.

Zgodnie z nowym przepisem najważniejsi urzędnicy mogą prosić o użyczenie służbowego auta do celów prywatnych. Żeby tak się stało, musi zostać podpisane odpowiednie porozumienie. Zostaje też obliczona wartość takiego niepieniężnego świadczenia. Paliwo zapewnia urząd. Po przekroczeniu limitu 500 km urząd wylicza, ile pracownik ma dopłacić. Kalkulacje są prowadzone na podstawie przepisów podatkowych.

Z domu do biura to służbowo czy prywatnie?

Czemu w ogóle dopuszczono używanie samochodów służbowych prywatnie? Anna Nycz z biura prasowego UMWL zdawkowo tłumaczy: – Zapis ten wprowadzono w celu dostosowania zarządzenia do aktualnych przepisów prawa.

Konkretnego przepisu jednak nie wskazuje. Pytana o limit kilometrów odpowiada: – Określony limit jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

Nasz czytelnik dorzuca jeszcze jedną niewiadomą. – Co to właściwie oznacza podróż prywatna? Czy jeżeli ktoś jedzie do pracy z domu, to znaczy jedzie służbowo? – zastanawia się.

Anna Nycz: – Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż zależy to od wielu okoliczności towarzyszących takiej podróży.

Nasz informator przypomina, że w połowie września premier Mateusz Morawiecki (PiS) wzywając do oszczędności mówił: – Zaczynamy także od siebie, jak najszybciej. Administracja publiczna, także administracja samorządowa, każda instytucja będzie musiała ograniczyć konsumpcję energii.

– Nie wiem, jak to się ma do decyzji o samochodach? – dziwi się jeden z podwładnych marszałka. – Nie są na prąd, ale jednak ich używanie przecież kosztuje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty