Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

27 stycznia 2025 r.
9:53

Przez 11 lat dawali mandaty na lotnisku. To było bezprawne?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
(fot. PM/archiwum)

Czy przez 11 lat policja bezprawnie wlepiała mandaty za złamanie zakazu wjazd (znak B-2) na teren Portu Lotniczego Lublin? Na wniosek pana Witolda, taksówkarza ze Świdnika służby wojewody przeprowadziły audyt organizacji ruchu na lotnisku. Sprawa wyszła na jaw, bo mężczyzna stanął przed sądem za 17 wykroczeń. W najbliższy wtorek odbędzie się kolejna rozprawa w Sądzie Rejonowym w Świdniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nagrany 17 razy

Pan Witold jest prywatnym przedsiębiorcą. Miał firmę autohandel, ale upadła. Dziś jeździ na taksówce w Świdniku. Wozi ludzi na aplikację.

– Wróciłem do zawodu taksówkarza w 2022 roku. Codziennie mam od jednego do trzech kursów na lub z Portu Lotniczego Lublin w Świdniku. Za każdym razem muszę podjechać pod terminal, na odloty lub przyloty, po lub z pasażerem. Przed wjazdem pod terminal, uwaga na drodze wewnętrznej portu, ustawiono znak B-2 - zakaz wjazdu, z wyłączeniem służb i taksówkarskiej korporacji Damel, a od kilku tygodni także korporacji ALE Taxi. Realizując kurs na lotnisko formalnie łamię zakaz wjazdu, aby odebrać lub dowieźć pasażera – powiedział nam pan Witold.

Codzienne przyjazdy pana Witolda budziły frustrację taksówkarzy. Szczególnie jeden, stojący pod tzw. słupkiem w ramach umowy z lotniskiem, rozpoczął z nim wojnę. Zaczął nagrywać wjazdy pana Witolda na teren lotniska.

– W 2023 roku złożył na policję w Świdniku hurtowo, 16 zawiadomień o złamaniu zakazu wjazdu i jedno zawiadomienie o wymuszenia na pasach pierwszeństwa na pieszym. Sprawą zajęła się świdnicka policja. Mundurowi nie dali mi szansy (a mam na to trzy dni), aby odnieść się do donosów sygnalisty z Damel Taxi. Sprawa szybko trafiła do sądu – opowiedział nam pan Witold.

Proces toczy w Sądzie Rejonowym w Świdniku. Były już dwie rozprawy. Następna, prawdopodobnie już ostatnia, kończąca się wyrokiem, jest zapowiedziana na 28 stycznia.

Walczy o swoje

Pan Witold zaparł się i zaczął szukać dowodów swojej niewinności.

– Po pierwsze, pod znakiem B-2 nie może pojawić się tabliczka z wyłączeniem konkretnych firm taksówkarskich np. Damel czy ALE Taxi. Może być tylko informacja o wyłączeniu „Taxi”, czy służb typu policja. Po drugie, na stronie internetowej, w regulaminie lotniska, widnieje zapis, że taksówki przywoławcze, np. na aplikację, mogą na kilka minut wjechać pod terminal, aby dowieźć lub zabrać pasażera. Tabliczka pod znakiem B-2 określające wyłączenie konkretnych firm jest niezgodna z regulaminem lotniska – tłumaczył pan Witold.

Taksówkarz ze Świdnika drążył dalej. Poprosił o konsultację inżyniera od organizacji ruchu i jednocześnie wystąpił do PL Lublin, a trybie dostępu do informacji publicznej, o dokument określający organizację ruchu na drodze wewnętrznej na lotnisku. Taki dokument jest wymagany przez prawo. – I tu się okazało, że de facto nie ma formalnego dokumentu. Lotnisko bazuje na opracowaniu budowlanym, podpisanym przez kierownika budowy lotniska, co nijak się ma do obecnej rzeczywistości – powiedział pan Witold. Kolejny krokiem taksówkarza była prośba do wojewody lubelskiego, o wykonanie oceny organizacji ruchu nas drogach wewnętrznych w strefie ruchu na Terenie Portu Lotniczego Lublin. Dlatego do wojewody, bo lotnisku leży na styku dwóch gmin – Wólki i Mełgwi – i powiatu świdnickiego.

 Druzgocące wnioski

Pan Witold w prośbie do wojewody wskazuje, że znak B-2 na przylotach terminalu PL Lublin stoi bezprawnie oraz w jawnej sprzeczności z regulaminem lotniska umieszczonym na stronie internetowej. – Po za tym na mapie projektu widnieje tylko droga wewnętrzna, nie ma naniesionej strefy ruchu. Bez nie naniesionej w projekcie strefy ruchu na lotnisku policja nie może wlepiać mandatów, ponieważ droga wewnętrzna bez strefy ruchu jest droga prywatną, a nie publiczną – dodaje pan Witold.

Audytorzy wojewody dokonali oceny i 18 grudnia 2024 roku odpowiedzieli panu Witoldowi. – Po dokonaniu wnikliwej analizy dokumentacji oraz wykonaniu postępowania wyjaśniającego oceniam negatywnie organizacje ruchu nas drogach wewnętrznych w strefie organizacji ruchu na terenie Portu Lotniczego Lublin – tak brzmi konkluzja oceny podpisanej przez Michał Zduna, dyrektora Wydziału Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Lista uwag urzędników wojewody jest długa. – Analiza dokumentacji wykazała, że projekt organizacji ruchu nie spełnia wymogów zawartych w rozporządzeniu z dnia 23 września 2003 roku ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków zarządzenia ruchem na drogach, czyli nie określono terminu wprowadzenie organizacji ruchu, brak jest niezbędnych podpisów. To tylko niektóre z braków formalnych wykryte przez audytorów w dokumentach PL Lublin.

Urzędnicy wojewody byli także na wizji lokalnej w PL Lublin. Wnioski również są druzgocące. – Organizacja ruchu istniejąca na terenie Portu Lotniczego Lublin (…) nie spełnia wymogów formalnych; organizacja ruchu zatwierdzona na terenie (PL Lublin – red.) nie obowiązuje na terenie portu, a istniejące znaki są ustawione nielegalnie; znak B-2 „zakaz wjazdu” z tabliczkami kogo ten zapis nie dotyczy po stronie przyloty, jest ustawiony bezprawnie. Audytorzy wojewody wypisali długą listę uchybień w organizacji ruchu na PL Lublin.

– Port Lotniczy Lublin nie otrzymał wspomnianej decyzji urzędu wojewódzkiego – poinformował nas Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PL Lublin.

– Intencją ustawienia tego zakazu jest utrzymanie stałej przepustowości na drodze najbliżej terminalu, co wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa. Ruch kierowany jest przez parkingi, które dla wszystkich użytkowników są bezpłatne do 10 min. Natomiast znak zakaz wjazdu (B-2) dotyczy wszystkich uczestników ruchu za wyjątkiem tych, którzy zostali wyszczególnieni na tabliczce, z adnotacją „nie dotyczy". Umieszczenie tabliczki z informacją „nie dotyczy" jest zgodne z prawem o ruchu drogowym. Ekspertyza prawna na stronie internetowej – link: https://cuk.pl/porady/znak-zakazu-wjazdu. Samochody korporacji Ale Taxi mogą wjeżdżać, na podstawie zawartej umowy z Portem Lotniczym Lublin. Nie ma natomiast nigdzie tabliczki z napisem „Damel” – dodaje rzecznik.

Rzeczywiście, dziś nie ma na tabliczce nazwy „Damel”, bo umowa już z tą korporacją wygasła. W momencie, gdy pan Witold był karany, taka adnotacja o wyłączeniu widniała na tabliczce pod znakiem B-2.

Policja tłumaczy

W podobnej sytuacji jak pan Witold znalazło się wielu kierowców. Zapytaliśmy zatem mundurowych z KPP w Świdniku, dlaczego wciąż wystawiają mandaty kierowcom, którzy zignorują znak B-2 w PL Lublin, skoro ten znak stoi bezprawnie, co wynika z audytu urzędników wojewody. – Na podstawie przepisów prawa policjanci zobowiązani są do przestrzegania i respektowania przepisów, w tym naruszeń uczestników ruchu drogowego w zakresie stosowania się do znaków i sygnałów drogowych. Jednocześnie mając na uwadze ustalenia wynikłe w przedmiotowej sprawie – uwagi w tym zakresie przekazywane są sukcesywnie funkcjonariuszom pełniącym służbę w rejonie lotniska, jak również podejmujących tam interwencje. Materiały w sprawie podejmowanych interwencji kierowane są do rozpatrzenia przez sąd – odpowiedziała nam asp. szt. Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Tymczasem policjanci ze Świdnika nie wiedzą, ile mandatów wypisali na lotnisku. – W Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku nie prowadzi się rejestrów, z których można uzyskać takie dane – odpowiedziała nam Domaradzka.

Czy kierowcy, którzy zostali ukarani mandatem na lotnisku za złamanie znaku B-2 mogą się starać o anulowanie kary? - Na podstawie art. 98§3 kpow (kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia – red.) mandat staje się prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego. Uchylenie mandatu następuje na podstawie art. 101§1-1b kpow – na wniosek ukaranego, jego przedstawiciela lub z urzędu (§1-w terminie 7 dni od uprawomocnienia). Wskazane okoliczności nie są podstawą do uchylenia mandatu na podstawie art. 1a i 1b. Jednocześnie informuję, że organem uprawnionym do uchylenia mandatów jest sąd – dodaje policjantka.

Taksówkarz się broni

Trwa wojna na PL Lublin. Sygnalista złożył na policję w Świdniku zawiadomienie o 17 wykroczeniach popełnionych na lotnisku przez pana Witolda. Wszystkie są udokumentowane telefonem albo kamerką samochodową. – Policja była nasłana na moją osobę. Parę dni temu znowu chcieli mi wlepić mandat, ale jak im pokazałem pismo do wojewody, to zaniechali ukarania. Tylko mnie pouczyli. A do donosów sygnalisty mundurowi z KPP Świdnik nawet nie dali mi się odnieść, choć mam na to trzy dni. Od razu przekazali sprawę do sądu – powiedział nam pan Witold. W takiej sytuacji jak pan Witold jest także jeszcze dwóch innych taksówkarzy jeżdżących na aplikację.

Kolejna, już druga, rozprawa w Sądzie Rejonowym w Świdniku, odbyła się na początku stycznia. Trzecia jest planowana na 28 stycznia. Prawdopodobnie w tym terminie zapadnie wyrok. Pan Witold spodziewa się uniewinnienia. – Niesłusznie ukaranych kierowców na lotnisku są setki, jak nie tysiące. Policja w Świdniku mimo że od grudnia wie, że mandaty wlepia bezprawnie, to w dalszym ciągu karze na przylotach. Mam nadzieję, że sprawiedliwość wygra – kończy pan Witold.

Przed sądem broni się pan Witold, a w PL trwają prace nad nową organizacją ruchu. – Trwają obecnie prace nad wprowadzeniem nowej organizacji ruchu na terenie przylegającym do lotniskowego terminalu. Zakończenie prac związanych z nową, już opracowaną i zatwierdzoną przez zarząd spółki Port Lotniczy Lublin SA, „Stałą Organizacją Ruchu” na drogach wewnętrznych portu lotniczego, przewidywane jest do końca kwietnia br. Do tego czasu obowiązuje obecna organizacja ruchu – kończy Piotr Jankowski.

Jak KPP Świdnik może skomentować ocenę organizacji ruchu na drogach wewnętrznych na terenie PL Lublin, wykonana przez służby Wojewody Lubelskiego. Pismo z wynikami tego audytu z dnia 18 grudnia 2024 (sygnatura IF-III. 81 70.60-2.2024) jest w posiadaniu KPP Świdnik.

Zgodnie § 7 ust. 3 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (t.j. Dz. U. 2017 poz. 784) - opinia Policji nie jest wymagana w przypadku projektu organizacji ruchu na drodze wewnętrznej.

Czy do czasu uzyskania zgody na właściwą schemat organizacji ruchu w PL Lublin powinny być zasłonięte znaki, szczególnie B-2 przy wjeździe?

To podmiot zarządzający drogą jest odpowiedzialny za właściwe oznakowanie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

17-latek pod wpływem alkoholu stwarzał zagrożenie na jezdni. W tle kolejni pijani koledzy. Na szczęście na miejscu znalazły się policjantki.

Lublin planuje mobilne punkty zbiórki odzieży i tekstyliów

Lublin planuje mobilne punkty zbiórki odzieży i tekstyliów

Mieszkańcy Lublina od początku roku muszą segregować zużytą odzież i tekstylia zgodnie z nowymi przepisami. Problem w tym, że jedynym miejscem, gdzie można je legalnie oddać, jest Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Metalurgicznej 13K. Dla osób mieszkających w odległych dzielnicach oznacza to duże utrudnienia. Władze miasta planują jednak rozwiązanie – mobilne punkty zbiórki, które mają ułatwić mieszkańcom pozbywanie się odpadów tekstylnych i ograniczyć problem nielegalnego wyrzucania ubrań.

Opolscy policjanci uratowali 71-latka z lodowatej rzeki

Opolscy policjanci uratowali 71-latka z lodowatej rzeki

Szybka reakcja funkcjonariuszy zapobiegła tragedii. Zagubiony senior był wychłodzony i przemoczony, trafił do szpitala.

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium