Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 listopada 2022 r.
13:32

30 bolesnych zdjęć Lublina. Wystawa o akcji Reinhardt

Autor: Zdjęcie autora agdy
Widok na zniszczoną dzielnicę żydowską w Lublinie. Po 1944 roku zbudowano tu plac Zebrań Ludowych (plac Zamkowy). W tle zabudowania ulicy Ruskiej oraz Wzgórze Czwartek z kościołem św. Mikołaja
Widok na zniszczoną dzielnicę żydowską w Lublinie. Po 1944 roku zbudowano tu plac Zebrań Ludowych (plac Zamkowy). W tle zabudowania ulicy Ruskiej oraz Wzgórze Czwartek z kościołem św. Mikołaja (fot. AUTOR NIEZNANY. KOLEKCJA STANISŁAWA RADZKIEGO)

W Lublinie był sztab akcji „Reinhardt”. Do dziś są miejsca, które pamiętają realizację planu wymordowania Żydów na okupowanych przez hitlerowców terenach Polski. Od piątku można oglądać wystawę „Akcja Reinhardt. Fotografie”. Wstęp wolny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Początkiem akcji „Reinhardt” była likwidacja lubelskiego getta na Podzamczu, w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku. W Lublinie znajdował się także sztab całej operacji. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w ramach rocznicowych obchodów przygotował ekspozycję „Akcja Reinhardt. Fotografie”.

– Pokazujemy fotografie, które dokumentują poszczególne etapy Zagłady. Zebraliśmy zdjęcia pochodzące z kilku prywatnych kolekcji, dotyczące wydarzeń od czasu utworzenia getta na Podzamczu aż do jego likwidacji. Są tam kadry znane szerzej i takie, które wcześnie nie były publikowane. To na przykład zdjęcia zrobione na Flugplatzu przy ulicy Wrońskiej. Pochodzą one ze zbiorów Marka Gromaszka, który zgodził się pokazać je w naszej galerii – mówi Patryk Pawłowski z Pracowni Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, jeden z dwóch kuratorów wystawy.

Wśród trzydziestu zgromadzonych w galerii kadrów oglądamy żydowską społeczność na chwilę przed zamknięciem w getcie, ale także obiekty hitlerowskiej administracji, która stała za organizacją metodycznej akcji mającej doprowadzić do całkowitej zagłady Żydów na okupowanych przez Niemców terenach.

– Staraliśmy się wybrać i opracować fotografie, które najściślej nawiązują do okresu Akcji „Reinhardt” oraz pokazują funkcjonowanie getta na chwilę przed wiosną 1942 roku. Jest też Lublin po 1943 roku, to co zostało po dzielnicy, która przestała istnieć – dodaje Patryk Pawłowski, który podkreśla, że zdjęcia z tamtego okresu są bardzo cenne i poszukiwane, niewiele z ich udało się odnaleźć.

Żydowscy przymusowi robotnicy nadzorowani przez SS. Ul. Bernardyńska, widok w stronę placu Bernardyńskiego (plac Wolności) (fot. AUTOR NIEZNANY KOLEKCJA SYMCHY WAJSA)

Najprawdopodobniej większość z nich zrobili Niemcy.

– Część na pewno robili fotografowie w celach propagandowych. Pewnie tak powstały zdjęcia robotników przy pracy i Żydów prowadzonych przez SS-manów ul. Bernardyńską w kierunku Zamojskiej. Możliwe, że była to grupa kierowana do prac przy dworcu kolejowym, dziś trudno stwierdzić. Podobnie jak precyzyjnie określić datę zrobienia fotografii. Równie dobrze może to być 1940 jak i 1941 rok. Uwagę zwracają osoby rozstawione na chodniku, które na jednym rękawie mają opaski z gwiazdą Dawida, a na drugim jakieś oznaczenia funkcyjne. Zapewne pilnowały porządku przy przemarszu przez Lublin. Wśród zdjęć wybranych na wystawę są też takie, które Niemcy robili w celach turystycznych chodząc po egzotycznej dla nich dzielnicy żydowskiej i getcie. Interesujące wydawały się im też się ruiny. Mamy parę – kobieta i Niemiec w mundurze – która się fotografowała na ich tle – mówi Marcin Fedorowicz z Pracowni Ikonografii, współkurator ekspozycji.

Pytany o trudności w precyzyjnym datowaniu zdjęć pokazywanych na wystawie, podaje przykład widoku ulicy Rybnej, która w czasie II wojny światowej łączyła się z Kowalską. Dziś w tym miejscu jest Zaułek Hartwigów. Fotograf uwiecznił drut kolczasty, który wiosną 1942 odgradzał teren getta A od getta B dzieląc część z której mieszkańcy byli wywożeni do obozu w Bełżcu od tej dającej szansę na przeżycie.

– Nie pojawiła się do tej pory na aukcji internetowej czy w prywatnych zbiorach fotografia Lublina opisana „marzec 1942”. Spotkałem się z informacją, że był zakaz fotografowania w czasie przeprowadzania akcji, ale oczywiście był on łamany. Z drugiej strony dobrze, że nie mamy drastycznych zdjęć z tamtego czasu, podobnych do tych robionych na Wschodzie, gdzie hitlerowcy pozowali na tle grupy więźniów czekających na rozstrzelanie – dodaje Marcin Fedorowicz.

Historycy wyliczają, że podczas operacji „Reinhardt” w ciągu 18 miesięcy – od 17 marca 1942 r. do 4 listopada 1943 r. – Niemcy wymordowali ok. 2 mln Żydów. Wśród ofiar było także ponad 100 tys. Żydów z Francji, Holandii, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Macedonii i Tracji, których Niemcy deportowali do Sobiboru, Bełżca i Treblinki (za Polin.pl).

Ekspozycja będzie otwarta w piątek, 18 listopada o godz. 18. w Galerii NN (ul. Grodzka 34). Można ją będzie oglądać do 30 grudnia. Wstęp bezpłatny.

Ruiny dzielnicy żydowskiej na Podzamczu po likwidacji getta. Zniszczona bima z synagogi w bet-ha-midrasz. W tle Synagoga Maharszala (fot. AUTOR NIEZNANY. KOLEKCJA SYMCHY WAJSA)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty