Ważą się losy udziału byłego europosła Mirosława Piotrowskiego w wyborach do Senatu. Obecnie o mandat senatora w sześciu okręgach wyborczych w naszym województwie ubiega się 18 osób. Wśród nich jest kandydat z prokuratorskimi zarzutami
W okręgu obejmującym Lublin na tę chwilę kandydatów jest trzech. O mandat powalczą: poseł i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz (PiS), radny sejmiku województwa Jacek Bury (Koalicja Obywatelska) oraz przedsiębiorca i historyk Wojciech Górski (komitet Przywrócić Prawo).
Czwartym kandydatem miał być były europoseł Mirosław Piotrowski, jednak jego kandydatura nie została zarejestrowana przez Okręgową Komisję Wyborczą w Lublinie.
Lista bez Piotrowskiego?
Mirosław Piotrowski po trzech kadencjach w Parlamencie Europejskim nie miał szansy, by ubiegać się o reelekcję w maju tego roku. Założona przez niego pod koniec ubiegłego roku partia Ruch Prawdziwa Europa nie zdołała zarejestrować list we wszystkich okręgach i wycofała się z udziału w eurowyborach.
Będący częstym gościem w mediach o. Tadeusza Rydzyka wykładowca KUL postanowił spróbować szczęścia w jesiennych wyborach do wyższej izby parlamentu, jako kandydat firmowanego własnym nazwiskiem komitetu „Lista Mirosława Piotrowskiego do Senatu”. Ale i tu pojawiły się schody, bo w ostatni piątek OKW odmówiła zarejestrowania byłego europosła. Powód? Brak 2 tys. prawidłowo złożonych podpisów poparcia. Część z tych, jakie pełnomocnik komitetu dostarczył komisji, zostało odrzuconych ze względu na nieczytelność imion lub nazwisk.
Piotrowski odwołał się do Państwowej Komisji Wyborczej. Twierdzi, że jego pełnomocnicy otrzymali od komisji informację, że część kwestionowanych potem podpisów została uznana za prawidłowe, po czym wydano decyzję odmowną.
Tę kwestię porusza także Ruch Kontroli Wyborów, który również złożył skargę do PKW. Jego członkowie twierdzą nawet, że pełnomocnik Piotrowskiego miał otrzymać telefon od „wysokiego rangą samorządowego”, który oznajmił, że decyzja OKW będzie negatywna.
– Nie znam tej sytuacji, ale wiele osób sugerowało mi, że mogą tu zachodzić inne okoliczności niż te podane w uchwale komisji – komentuje Piotrowski.
Do zamknięcia tego wydania PKW nie opublikowała decyzji w sprawie złożonych skarg. Jeśli lubelski polityk znowu spotka się z odmową, będzie miał jeszcze możliwość odwołania się do Sądu Najwyższego. Czy z niej skorzysta?
– W tym momencie inni kandydaci prowadzą już kampanię wyborczą. Ja nie mam możliwości dotarcia do ludzi, nie mogę przedstawiać swojego programu. Jak będę się odwoływał to zostanie mi na kampanię tylko kilka dni. Nie będę mógł nawet poinformować wyborców, że startuję – tłumaczy Piotrowski. Jednoznacznej odpowiedzi nie daje.
Stracone godziny
Kłopoty przy rejestracji swojej kandydatury miał także Konrad Rękas, kandydat komitetu Przywrócić Prawo w okręgu chełmskim. Były przewodniczący sejmiku województwa (w latach 2003-2004) został zarejestrowany później niż jego kontrkandydaci.
– Kto odda nam te dwa i pół dnia, kiedy moi rywale mogli sądzić, że mecz o mandat rozegrają między sobą? Mamy sobie te 63 godziny kampanii odebrać w ciszy wyborczej, czy może już zupełnie po wyborach? – pyta Rękas w przesłanym mediom komunikacie. Zapowiada złożenie protestu do PKW na nierówne traktowanie kandydatów i na celowe – jego zdaniem – sabotowanie akcji wyborczej.
W okręgu chełmskim rywalami Rękasa będą przedstawiciele głównych sił na scenie politycznej: obecny senator Józef Zając (PiS) i przedsiębiorca z Włodawy Rafał Stachura (KO).
W okręgu bialskim do boju o senatorski mandat z senatorem Grzegorzem Biereckim stanął były marszałek województwa, a obecnie radny sejmiku Sławomir Sosnowski (PSL).
W Zamościu przeciwnikami senatora PiS Jerzego Chróścikowskiego będą Józef Kuropatwa z PSL i zgłoszony przez komitet Piotrowskiego Marcin Dybowski.
W okręgu obejmującym powiaty janowski, kraśnicki, lubelski, łęczyński i świdnicki mandat senatorowi PiS Grzegorzowi Czelejowi spróbują odebrać kandydat Koalicji Obywatelskiej -Krzysztof Kamiński z KOD oraz Paweł Górnik z komitetu Prawda i Sprawiedliwość dla Polski
Do Senatu z zarzutami
Czterech kandydatów zgłosiło się w tzw. okręgu puławskim. Oprócz senatora PiS Stanisława Gogacza o głosy walczyć będą: Arkadiusz Kasznia (KO), Wojciech Mateńka (Normalny Kraj) oraz Marcin Walasek (Jedność Narodu).
Ten ostatni dał się poznać podczas niedawnej kampanii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Startował wówczas z listy partii Wiosna Roberta Biedronia. Zasłynął spotem w rytmie disco polo, w którym jeździ samochodem po deptaku w Lublinie. Wkrótce okazało się, że ma problemy z prawem. Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzenie przez kierowaną przez niego grupę producencką prawie 17 mln zł dotacji z ARMiR.
– Postępowanie jest w toku, jesteśmy na końcowym etapie. Przedstawione wcześniej zarzuty pozostają aktualne – mówi nam Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Walasek prawomocnego wyroku nie ma, stąd mógł zostać zarejestrowany jako kandydat. Polityk zgadza się na publikowanie jego wizerunku i pełnego nazwiska.
– Niczego nie ukradłem, ani nie wyłudziłem. Ta sprawa to efekt nagonki politycznej – twierdzi. I zapowiada, że wkrótce opublikuje film dokumentalny ukazujący kulisy tej sprawy.
Jak trafił z lewicowej Wiosny do prawicowej Jedności Narodu? – Szukałem ludzi, którzy się mnie nie boją. Ideologią kompletnie się nie zajmuję, patrzę na problemy swoje i ludzi. Nie byłem członkiem Wiosny, skorzystałem tylko z miejsca na liście. Tamta kampania była dla mnie tylko rozgrzewką –podsumowuje Walasek.
Kandydaci do Senatu z województwa lubelskiego
Okręg wyborczy nr 14 (powiaty: lubartowski, łukowski, opolski, puławski, rycki): Stanisław Gogacz (PiS), Arkadiusz Kasznia (KO), Wojciech Mateńka (Normalny Kraj), Marcin Walasek (Jedność Narodu).
OW nr 15 (powiaty: janowski, kraśnicki, lubelski, łęczyński, świdnicki): Grzegorz Czelej (PiS), Paweł Górnik (Prawda i Sprawiedliwość dla Polski), Krzysztof Kamiński (KO).
OW nr 16 (miasto Lublin): Jacek Bury (KO), Wojciech Górski (Przywrócić Prawo), Krzysztof Michałkiewicz (PiS).
OW nr 17 (powiaty: bialski, parczewski, radzyński, miasto Biała Podlaska): Grzegorz Berecki (PiS), Sławomir Sosnowski (PSL).
OW nr 18 (powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski, miasto Chełm): Konrad Rękas (Przywrócić Prawo), Rafał Stachura (KO), Józef Zając (PiS).
OW nr 19 (powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, miasto Zamość): Jerzy Chróścikowski (PiS), Marcin Dybowski (Lista Mirosława Piotrowskiego do Senatu), Józef Kuropatwa (PSL).